1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir

Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir
Dünyadaki en sessiz oda ve mekan..
0

Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir: Dilerseniz gelin, sizleri dünyanın en sessiz odasına bir seyahate çıkaralım ve sessizlik hakkındaki düşüncelerinizi gözden geçirmenizi sağlayalım.

Böylesine makul bir fikir bile çok ileri gidebilir. Ne kadar mı? Yeryüzündeki en sessiz yer, ABD – Minnesota’daki Orfield Laboratuvarları‘nda yankısız bir odadır. Bu oda o kadar sessiz ki, içine yerleştirilen bir insanın dayanabildiği maksimum süre 45 dakikadan ibaret.

Negatif Desibel Mümkün Mü?

Dünyanın En Sessiz Odası, Orfield’in Laboratuvarı

Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir?
Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir?

Odanın içi aşırı sessiz, biraz fazla… Hatta o kadar sessiz ki ölçülen arka plan gürültüsü kısacası negatif desibel (-9,4 desibel). Laboratuvarın mucidi Steven Orfield, Hearing Aid Know’a şunları söyledi: “İnsanları karanlıkta bu odada oturmak için davet ediyoruz, burada en çok zaman geçiren kişi sadece 45 dakika kalabildi. Ortam bu kadar sessiz olduğunda kulaklar ortama uyum sağlayabilmektedir. Oda ne kadar sessizse, o kadar fazla şey duyarsınız. Kalp atışlarınızı duyarsınız, bazen ciğerlerinizi duyarsınız, midenizin en küçük guruldamalarını bile duyarsınız. Yani kısacası, yankısız odada ses olursunuz.

Oda tam anlamıyla bir işkence odası olsa da, burası yalnızca bu amaçla kullanılmıyor. Microsoft, Apple gibi şirketler, ürünlerinin ne kadar ses çıkardıklarını test etmek için bu odayı kullanıyor ve hepsini video olarak kaydediyor. Ayrıca NASA, uzayın sessizliğine uyum sağlayabilmeleri için astronotlarını burada seanslara tabi tutuyor.

Bununla birlikte, oda sizler ve bizler gibi normal insanlar için son derece kafa karıştırıcı ve ürkütücü bir yer. Buraya yerleştirilen insanlar sadece kalp atışlarını duymakla kalmaz, kendilerini yönlendirmekte ve hatta ayakta durmakta bile güçlük çekerler. Orfield Daily Mail’e “Kendinizi nasıl yönlendirdiğiniz, yürüdüğünüzde duyduğunuz seslerden geçer. Anekoik (tamamen sessiz) odada herhangi bir ipucunuz yok. Dengenizi sağlamanızı ve hareketlerinizi kontrol etmenizi sağlayan algısal ipuçlarını ortadan kaldırırsınız. Eğer bu odada yarım saat kalacaksanız, bunu sandalyede geçirmek zorundasınız. Aksi takdirde ayakta durmanıza imkan yok.” açıklamasında bulundu.

ABD - Minnesota’daki Orfield Laboratuvarı
ABD – Minnesota’daki Orfield Laboratuvarı

Odada Kalmak Zararlı Mı?

Bu oda, sessizliğin aslında insanların işlevlerinin yok olmasına sebep olabileceğinin bir kanıtı niteliğinde. Bir sonraki “sessizlik” dileğinizi etmeden önce iki kez düşünmenizi öneririz.

“Yankısız oda”da oturan kişi aslında sesin kendisidir diyen Orfield, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yürürken ortaya çıkan sesler sayesinde bulunduğunuz ortama ayak uydurursunuz, bu odada takip edeceğiniz hiç bir işaret malesef yok. Algınızda ciddi zorlanmalar yaşandığından denge kurmada problem yaşamamak için odada mutlaka sandalyede oturmanız gerekir. Odaya giren insanların belli bir süre sonra halüsinasyon görmeye başladığını belirten Orfield, Amerika‘dan ve dünyanın çeşitli şehirlerinden şirketlerin odada testler yaptığını belirtti. Ayrıca NASA’nın astronotlarına uyguladığı “halüsinasyon testleri“nin burada gerçekleştirildiğini belirtti..

thumbnail
Önerilen Yazı
556 yıllık Kadırga Camii

556 yıllık Kadırga Camii

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir