1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Aşk Hormonu Olarak Bilinen Feromon Nedir?

Aşk Hormonu Olarak Bilinen Feromon Nedir?
Feromon Nedir?
0

Feromon Nedir?

Feromon Nedir: Aynı türe ait bireylerin aralarındaki sosyal ilişkileri düzenleyen bir hormondur. Bu hormon kelimesi Yunanca kökenlidir ve “Hormon Taşıyıcı” anlamına gelir. Feromonun bir çok çeşidi var ve ilk kez 1956 yılında ipek böceklerinde tespit edilmiştir. Örümcekler, sürüngenler ve memelilerin birçoğunun feromon salgıladığı belirlenmiştir.

1956 yılında ilk kez saptanan bu hormon, 1959 yılında ise tam olarak tanımlanmıştır. Feromonun birçok çeşidi bulunmaktadır. Örneğin erkek farenin idrarında bulunan alfa-farnesene adı verilen molekül, garip şekilde dişi farelerin daha çabuk erişkinliğe ulaşmasını sağlar.

İnsanlardaki Feromon

İnsanlardaki Feromon
Feromon Nedir, İnsanlardaki Feromon

Bilim insanlarının feromonlar üzerinde yaptığı çalışmalar, insan vücudundan salınan bazı kokulara maruz kalmanın bir çeşit tepkiye neden olabildiğini ortaya koydu. İnsan teri ve birçok salgısının, diğer insanların libidosunu etkileyebileceği de keşfedilmiştir. Ayrıca Florida’da yapılan bir çalışmaya göre, yumurta dönemi geçiren kadınların yaydığı kokunun erkeklerdeki testosteron seviyesini artırdığı ortaya çıktı.

İşaret Koku Nedir? Feromonla İlişkisi

İnsanlardaki feromonlarla ilgili çalışmalar devam ederken, aynı zamanda kokuların büyük etkileriyle ilgili de birçok çalışma yürütülüyor. Yavru farelerin, anne farenin salgıladığı feromon sebebiyle annelerini emmeleri gibi örnekler mevcut. Bu düşünceden yola çıkarak bebeklerin annenin kendi kokusunu tanıyıp ona ekstra bir bağlılık hissi duyması da buradan geliyor olabilir.

İnsanlarda ve diğer memelilerdeki koku işaretleri beslenme, çevre ve genetik gibi etkenlere göre ortaya çıkar. Tüm bu sebepler işaret kokusunun feromon olarak da görülmesine sebep oluyor.

Feromon, aşk hormonu olarak da bilinmektedir. Bu hormon vücudunuzda fazlaca salgılanırsa bazı etkiler gösterir. Bu etkilerden bazıları:

 • Karşı cinsin ilgisini daha çok çekersiniz.
 • Libidonuzda anlık artışlar meydana gelebilmektedir.
 • İnsanlar ten kokunuzdan hoşlanırlar.
 • Bulunduğunuz mekanlarda daha fazla dikkat çekersiniz.

Tüm bu etkilerin sizde olduğunu düşünüyorsanız demek ki feromonunuz oldukça yüksek. Bununla birlikte feromonun yüksek seviyede olmasının bir zararı olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şapka Türleri

Şapka Türleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir