1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye

Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye
Kendinize İyi Gelecek Bir Bakış Açınız Olsun
0

Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye: İnternette zihinsel sağlığınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda binlerce makale var, ancak birçoğu kafa karıştırmaktan fazla işe yaramıyor. Okuyuculara zihinsel sağlıklarını nasıl geliştirebilecekleri konusunda önemli ipuçları veremiyorlar. Daha ileri gitmeden önce size bir kaç soru sormak istiyoruz:

 1. 1-10 arası bir ölçekte, zihinsel sağlığınız ne kadar iyi?
 2. Hafızanı korumak için bilinçli çaba harcıyor musun ?
 3. Akıl sağlığınıza zarar veren şeylerle ne kadar ilgilisiniz ?
 4. Her şeyi salıveren bir düşüncede en son ne zaman oldunuz ?
 5. Duygularınızın doğruluğundan ne kadar eminsiniz ?
 6. Şu an ne hissediyorsunuz?
 7. Duygularınız sizi nasıl düşünceye daldırıyor ?
 8. Şu anda enerji seviyeniz yeterli olduğunu düşünüyor musunuz ?

Bu soruları düşündükten sonra zihinsel olarak ne durumdasınız ? Zihinsel sağlığınız bu sorulardan etkilendi mi ?

Şu anda dünyada pek çok sorun ve kötü gündem olduğunu biliyoruz. Tonlarca olumsuz süreç internet gündemini ele geçirmiş durumda ve muhtemelen bu durum seni de ciddi şekilde etkiliyor. Bu sorunsallardan kurtulmanın en iyi yollarından birisi. Kendinizi bu düşüncelerden soyutlayacak; doğru zihinsel alışkanlıklar ve farklı hobi gereçleri bulmanız olabilir belki de.

Zihinsel sağlığınızın önemi değersizleştirilemez. Zihinsel sağlığınızın ne kadar önemli olduğunu, onun etkisinde kalarak diğer eylemlerinizdeki başarısızlıklarla gözlemleyebilirsiniz. Eğer bunları yapmazsanız gerçekleştireceğiniz pek çok eylemde başarısızlığa uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

Bugün hayran olduğunuz başarılı insanların pek çoğu, zihinsel sağlıkları ile ilgili problem yaşamayan insanlardır. Eğer zihinsel sağlıklarına zarar verecek bir durum olsaydı onu sona erdirmek için bir dakika bile kaybetmezlerdi. Sizde hiç bir olumsuzluğa yer vermeyerek zihinsel sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz.

Şimdi asıl soruya gelelim; zihinsel sağlığınızı nasıl geliştiriyorsunuz ? Zihinsel sağlığınızın iyi yönde ilerlemesi için geliştirebileceğiniz alışkanlıklar var mı ? İşte bu yazıda bu sorulara cevap olabilecek bazı ipuçlarını bulabileceksiniz.

Bu alışkanlıklar tüm sonuçlarda olumlu yönde size yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Öyleyse toparlanın biraz, yapacak çok işimiz var. Çok basit bir soru ve cevap ile bu işe başlayabiliriz; İyi zihinsel sağlığa nasıl sahip olabiliriz ? Cevabı çok basit aslında; kendinizi her konuda iyi hissederek. İyi akıl sağlığı, düzgün bir ilişki kurmanıza ve zorlukların üstesinden kolaylıkla gelmenize vesile olur. Ayrıca iyi akıl sağlığı; duygusal durumunuzu ve huzurunuzu da sağlayacak etkenlerden biridir. Evet şimdi neler yapabiliriz bir bakalım:

1. Kendinize İyi Gelecek Bir Bakış Açınız Olsun

Kendinize İyi Gelecek Bir Bakış Açınız Olsun. Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye
Kendinize İyi Gelecek Bir Bakış Açınız Olsun. Photo (Fotoğraf): Max-kegfire

Devam etmeden önce kafanıza şunu yerleştirmenizi istiyoruz; “Ben kendime hayran olmayı hakediyorum, iyileşme ve akıl sağlığımı toparlama konusunda iyi işler başardım ve her türlü duygusal kırılganlığı tamir etme gücüm var”. İşte bu durum size sağlıklı ve mutlu olmanın anahtarını açacaktır. Yani sizin kendinize bakış açınız aslında başkalarının da bakış açısıdır. Çünkü kendinizi akıl sağlığı olarak iyi hissetmeniz, dışarıdan da sizin iyi durumda olduğunuzun gözlemlenebilmesi açısından önem arz etmektedir. Zaten bu durumun farkında olmak size duygusal yönden olumlu bir artı olarak geri dönecektir.

Zaten kötü niyetli insanlar; psikolojik ve duygusal açıdan iyi olmadığınızın farkına varırlarsa bu durumdan faydalanırlar. Siz ise sürekli bu durumdan etkilenir ve dışarıdan olumsuz gözlemlendiğinize dair bir hisse kapılırsanız bu durum size negatif açıdan geri dönüş sağlayacaktır. Yaşadığınız olumsuzlukların asla sizi yıkmasına izin vermeyin. Bunu yaparak herhangi bir hastalığa karşı savaşmadığınızı sadece zihinsel sağlığınızı koruduğunuzu unutmayın.

 

2. Aklını Sessize Al

Aklını Sessize Al
Aklını Sessize Al. Photo (Fotoğraf): Steve Frost

Dünyada bu sene öylesine kaos ve kötü gelişmeler yaşanıyor ki; bu olumsuzluklardan ve kötü gidişattan kendini arındırmak için meditasyon yapmak, beyninizi ve ruhunuzu dinlendirici aktivitiler gerçekleştirmek, sizi bu sıkıntılı ve stresli süreçten olumlu yönde arındıracaktır. Günlük kaydedebilirsiniz, kağıt üzerinde bir şeylerin dökümünü sağlamak zihinsel olarak size olumlu bir terapi olarak geri dönüş ve pozitif alışkanlık kazandıracaktır. Zihinsel sağlığınızın istikrarlı bir şekilde olumlu yönde seyri için konuyla alâkalı bu tarz makalaleler içeren dergiler ve kitaplarda başucu rehberiniz olabilir.

3. Düzenli Egzersiz

Düzenli Egzersiz
Düzenli Egzersiz. Photo (Fotoğraf): ©grki – stock.adobe.com

Düzenli egzersiz yapmak zihinsel sağlığınızı dengelemenin harika bir yoludur. Bunu başarmak için bir egzersiz rutininiz olması tavsiye edilir. Tüm gün aktif ve canlı kalabilmeniz için egzersiz harika bir alışkanlıktır. Egzersizlerinizi gece de yapabilirsiniz, burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta egzersizlerinizi düzenli olarak yapmanızdır.

4. Stresi Nasıl Yöneteceğinizi Öğrenin

Stresi Nasıl Yöneteceğinizi Öğrenin. Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye
Stresi Nasıl Yöneteceğinizi Öğrenin

Aslında stres hayatınızın bir çok bölümünde katlanmak zorunda olduğunuz bir duygu gibi gelir. Aklınızı, mantıklı düşünmenizi ve tüm olumsuzlukları ruhen yaşamanıza fırsat verir. Yani stres bir anlamda hayatınızda yaşadığınız tüm olumsuzlukların bir bütünüdür.

İlk olarak hiç durmadan çalışan bir robot olmadığınızı hatırlamakta fayda var. Sadece robotlar hiç durmadan aktif olarak faaliyet gösterirler. Eğer kendinize doğru zamanda dinlenme alışkanlığını kazandıramazsanız; çok uzun bir süre daha bu olumsuz duygu ile yaşamak zorunda kalırsınız. Bu konuda tavsiye edilecek en önemli noktalardan biri, herşeyin en iyisini yaptıktan sonra süreci oluruna bırakmaktır.

Siz bir makine değilsiniz. Vücudunuzun yorulduğunu hissettiğiniz anda, fişinizi kısa bir süreliğine çekerek dinlenmeye koyulun. Ayrıca zihin sağlığınızı dinlendirmenin en iyi yoluda, zihninizi meşgul eden duygudan uzak durarak keyif aldığınız bir iş veya uğraşla ilgilenmektir.

5. İş-Yaşam Dengenizi Bulun

İş-Yaşam Dengenizi Bulun
İş-Yaşam Dengenizi Bulun

İş-yaşam dengenizi kurmak gerçekten oldukça zor bir görev gibi duruyor. Çünkü bazı insanlar için çalışmak hayatlarındaki her şeydir. Bu yüzden hayatlarındaki iş ve sağlıklı yaşam dengesini kurmakta oldukça zorlanırlar. Yalnız eğer bu şekilde kalmaya devam ederseniz ileride telafisi zor süreçlerle karşı karşıya kalabilirsiniz; örneğin strese bağlı çeşitli hastalıklar gibi..

Bizce bu olumsuz süreçten kurtulmanın en iyi yollarından birisi, hem iş hayatınızı, hem de dinlenme aralığınızı en iyi şekilde programlamanız. Zaten yorgunlukla yaptığınız işlerin size başarısızlıkla dönme olasığı çok fazladır. Bu süreci iyi yöneyebilmek için bu süreçle yaşamaya başlamanız gerekiyor.

6. Uykunuzu İyi Alın

Uykunuzu İyi Alın
Uykunuzu İyi Alın

Yeterli uyku bedeniniz ve zihninizin iyi dinlenmesi için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Yeterince uyumayarak zihinsel sağlığınıza önemli zararlar verebilirsiniz. Ayrıca uyumak sadece zihinsel değil yaşamak için de bir mecburiyettir; tıpkı nefes almak, yemek, içmek gibi.. Ayrıca uyku düzeniniz iyi bir şekilde ve düzenli olarak programlanırsa beyninizin bilgiyi işleme fonksiyonları daha iyi çalışır. Bazı sağlık araştırmacıları ve uzmanlar zihinsel sağlığınızın büyük oranda aldığınız uykuyla bağlantılı olduğunu belirtmiştir.

7. İlişkilerinizi Geliştirin

İlişkilerinizi Geliştirin. Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye
İlişkilerinizi Geliştirin

Çevrenizdeki insanlarında zihinsel sağlığınızın ne kadar iyi olduğunu belirlemede önemli etkisi vardır. Kendinize olumlu yönde katkı sağlayan ve duygularınızın tamirinde etkili olan arkadaşlar seçin. Zira güzel ve iyi arkadaşlıklara sahip olmak terapötiktir. Eğer harika bir arkadaşınız veya dostunuz varsa etkileşiminizi arttırarak yaşam kalitenizin yükselmesine vesile olabilirsiniz.

Ayrıca size iyi gelmeyen ve kendinizi kötü hissetmenize sebep olacak arkadaşlıklardan ve dostluklardan da uzak durmanız tavsiye edilir.

8. Hayatınızdan Eğlenceyi Eksik Etmeyin

Hayatınızdan Eğlenceyi Eksik Etmeyin
Hayatınızdan Eğlenceyi Eksik Etmeyin

Zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisini bilmek ister misiniz ? Tabii ki eğlenmek. Bunun için pek yol var; partilere gitmek, etkinliklere katılmak, gezmek, farklı aynı zamanda size iyi gelen faaliyetlerde bulunmak ve bunlara benzer nice unsur sayılabilir. Yalnız şunu da unutmamak gerekir; eğlenmek sadece dış hayatta ve evinizin dışında gerçekleştirebilecek faaliyet de değildir. Evinizde de; internette sörf yapmaktan, televizyon seyretmeye, v.b bir çok alternatif eğlence kaynağı bulabilirsiniz.

9. İhtiyacınız Varsa Yardım Alın

İhtiyacınız Varsa Yardım Alın. Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye
İhtiyacınız Varsa Yardım Alın

Zihinsel sağlığınızı nasıl geliştireceğinizi bilmenin en önemli yollarından biri konuşmaktır. Belirli şeylerin üstesinden gelemeyeceğinizi anladığınızda destek alın. Çünkü her şeyin ve zorlukların tek başınıza üstesinden gelmeniz pek mümkün değildir. İnsanlara kendinizi nasıl hissettiğini söyleyin ve mümkünse yardım alın. Eğer sorununuz çok ciddiyse, bir profesyonelden yardım alma fikri de size ciddi anlamda iyi gelebilir.

10. Sınırlarını Belirle

Sınırlarını Belirle
Sınırlarını Belirle

Son olarak zihinsel sağlığınızın iyi olması için sınırlarınızı belirleme sanatında ustalaşmanız gerekebilir. Sınırlarınızın olması bazı insanlar tarafından bencillik olarak düşünülsede, katiyen öyle bir şey değildir. Sınırlarınızı belirlemek hayatınızda izin vermeyeceğiniz, sizi olumsuz yönde etkileyen faktörlere sınır koymak şeklinde de düşünülebilir. Bu açıdan sınırlarınızı belirleme hissi, size asla olumsuz bir girişimde bulunduğunuz hissini vermemelidir. Sadece bir noktadan sonra size iyi gelmeyen bir şeye geçici süreyle ara vermeniz anlamında da değerlendirilebilir.

Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmek İçin 10 Tavsiye ve Çeşitli Öneriler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir