1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır ?

Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır ?
Web sitesini yayımlamadan önce bazı önemli uyarılar ve tavsiyeler..
0

Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır: Bir web sitesini yayınlamak ve kullanıma açmak için iki tane hizmete ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar; domain, yani alan adı ve de hosting yani barındırma hizmetleridir. Bunlar hosting ve de domain hizmeti veren firmalardan kiralanılabilir.

Domain Hizmeti Satın Almak:

Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır ?
Web sitesi yayınlamanın püf noktaları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..

Domain, sizin yayınlamak istediğiniz siteye kullanıcıların erişim yapmasını sağlar. Sitenize erişim yapılmasını istediğiniz ad ve de bu ad için uygun uzantı sorgulanarak eğer kullanılmıyor ise belirlediğiniz bir süre boyunca kiralanabilir. Almış olunan hizmet, süresi dolmadan önce yenileyip kullanmaya devam edilebilir. Süresi dolduktan sonra yenilenilmeyen alan adlarının kontrolü ise sizin yönetiminizden çıkar ve onu başkası alabilir. Bu durumda ise maalesef bir hak talep edemezsiniz.

Hosting Hizmeti Satın Almak:

Hosting hizmeti satın alırken en önemli püf noktalarından birisi, ihtiyaçlarınızı iyi bilmektir..
Hosting hizmeti satın alırken en önemli püf noktalarından birisi, ihtiyaçlarınızı iyi bilmektir..

Hosting hizmeti satın alınırken alınacak hosting hizmetinin, sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örnek olarak, yayınlayacağınız site için yeterli disk alanı, bilgisayar işletim sistemi, yayınlanacak sitede kullanılan dillere verilen destek, eğer kullanılmış ise veri tabanının desteği dikkate alınıp bunları karşılayacak olan bir hosting hizmeti belirlediğiniz bir süre boyu kiralanılmaktadır. Aldığınız domain, alınan hosting hesabı üzerine yönlendirip domainin siteyi barındıracağınız sunucuya erişimini sağlar.

Ftp ile Siteyi Yayınlamak:

Ftp ile Siteyi Yayınlamak. Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır ?
Ftp’nin Türkçe karşılığı “dosya transfer protokolü”dür.

Bu işlemlerin ardından ise size hosting firması tarafından gönderilen bilgilerde yer almış olan ftp adresi, kullanıcı adı ve de şifresi bilgileriyle sunuya bağlantı kurularak web sitesi sunucu bilgisayarına gönderilir. Bu işlem için ftp programı kullanmanız daha iyi dosya gönderme işlemi yapmanızı sağlar. Örneği ücretsiz olan filezilla ftp programını kullanabilmeniz mümkün. Ftp bağlantısı yaptıktan sonra ise sürükle bırak ile ya da sağ tuş menüsü yardımı ile seçilmiş dosyaları sunucuya gönderebilir ya da sunucudaki seçilen dosyaları kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sitenize ait bütün dosyaları seçerek sunucuya gönderdikten sonra ise web sitenize domain adını yazıp erişebilirsiniz.

Eğer web sitesinde bir veritabanı kullanılmışsa veritabanı için gerekli ayarlar da yapılması gereklidir. Sitenizle ilgili bu ayarları hosting hizmet sağlayıcısının gönderdiği bilgiler içerisinde yer alan hosting yönetim paneli üstünden yapılandırabilmeniz mümkün.

Bazı Önemli Noktalar ve de Tavsiyeler:

Bazı Önemli Noktalar ve de Tavsiyeler
Web sitesini yayınlamadan önce bazı önemli uyarılar ve tavsiyeler..

Dosyaları sunucuya gönderir iken sitenin yayınlanacağı dizini seçin. Bu dizin sunucunuza göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak www. httpdocs, publichtml benzeri dizinler sitenizin kök dizini olarak belirlenir.

Yayınlayacağınız sitede ilk açılacak ana sayfanızın kullandığınız dile göre indexhtml, indexphp, defaultasp, defaultaspx ) olarak isimlendirildiğine dikkat edin. Varsayılan olarak bu adlar ilk açılacak sayfalar olarak ayarlanır.

Barındırma hizmeti almış olduğunuz sunucu linux sunucuysa dosya isimlerinde büyük ve küçük harf duyarlılığı olacağı için, dosya isimlerinizi buna göre düzenlemiş olmanız gerekir. Aksi takdirde kırık linkler ve açılmayan resimler gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Dosya isimlerinizde Türkçe karakterler kullanmamış olmanız daha sağlıklı olacaktır (noktalı harfleri kullanmayınız) Bu durum bilgisayarınızda çalışırken bir sorun çıkarmasa bile sunucu bilgisayarda sorun çıkarabilmektedir. Çünkü sunucu bilgisayar sizin kendi kişisel bilgisayarınızdan farklı bir yapılandırmaya sahip olmaktadır.

Web Sitesi İnternette Nasıl Yayınlanır ? Web Sitesi Nasıl Kurulur ? Web Sitesi Nasıl Yapılır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir