1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır ?
Tipografi Nedir ?
0

Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Tipografi Nedir: Sembollerle ve harflerle meydana getirilen, ilgiyi yükselten, merak uyandırıcı görsel olan tasarımlara tipografi adı verilmektedir. Kısacası yazı düzenleme sanatı da diyebiliriz.

Tipografi Nedir?

Tipografi genel olarak grafik tasarımlarıyla birlikte posterlerin baskısında, kitap basımında aynı zamanda özel tasarımlarda da kullanılıyor. Her ne kadar tipografinin kendine özgü kuralları olsa da, yine rastgele tasarımlar da oluşturmak mümkündür… Yunanca bir kelime olan tipografi sanatıyla uğraşan kişilere de, tipograf adı veriliyor.

Tipografi Nedir ?
Tipografi Nedir ?

Yazıların düzenlenmesinde önemli görev üstlenen tipografi; yazı şeklinin düzenlenmesi, renklendirilmesini, bölümlendirilmesini yapıyor. Tipografi tasarımları artık günümüzde oldukça geniş alanlarda kullanılmaya başladı. Kalemlerde, endüstriyel ürünlerde, dijital dünya da ve daha pek çok alanda tipografi tasarımının karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Tipografi sanatının tek amacı, yazıların daha da okunur hale gelmesi değildir. Ayrıca sadece ilgiyi çekme gibi bir amaçta tipografi gütmüyor. İnsanların üzerinde tipoloji, psikolojik etkiler bırakabiliyor. Örneğin; tipoloji sayesinde karmakarışık, çok fazla gözleri yoran tasarımlarda insanların etkilenmesini sağlayabiliyor. Aslında buna bağlantılı olarak tipografi, kendi içinde de bir takım kurallara sahiptir diyebiliriz.

Tipografi Terimleri Nelerdir?

Tipografi Terimleri Nelerdir ?
Tipografi Terimleri Nelerdir ?

Tipograf adı verilen sanatçılar, tipografiyi tasarlarken alanla ilgili terimlere de önem veriyorlar. Harf boşlukları, satır boşlukları ve yazı fontları gibi ögelerin her birinin kendinin içinde terimleri vardır. Tipografi de 3 adet terim karşımıza çıkıyor. Bunlar şunlardır; espas, leading ve kerning… Espas terimi; paragraflar ve kelimeler arasında ki kalan boşluktur… Leading terimi; satırların arasında ki boşluktur… Leading sayesinde, tasarımlarda ki yazıların önem arz edenlerin çok karışık şekilde durmasına engel olursunuz için yazılar da çok rahat okunur… Kerning terimiyse; harflerin arasında ki olan boşluktur… Kelimeler eğer birbirleriyle yakın şekilde olursa okunması da çok zor oluyor. Bu yüzden tipografi de özellikle bu üç terim çok fazla öne çıkıyor. Bunların haricinde ayrıca; punto, font, bold ve italik gibi terimlerde vardır.

Tipografinin ilgilendiği diğer kelime grubuysa; fonttur… Aynı zamanda tipografiyi tasarlamak adına, yazı tip terimlerini de çok iyi bilmek gerekiyor. Sans serif, serif yazı terimlerini de örnek verebiliriz. Bu saydığımız terimler aslında font aileleri diye biliniyorlar. Özellikle tipografi tasarımında, font ailelerinin yeri, etkisi büyük olduğunu söyleyebiliriz. Eğer uyum içinde olan bir tipografik tasarım yapacaksanız mutlaka seçmiş olduğunuz yazı tiplerinin de font ailesine mensup olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

Tipografi Uygulaması:

Tipografiyi ister bilgisayarınızda isterseniz de cep telefonunuzda da tasarlayabilirsiniz. Tipografi tasarımında çok yaygın kullanılan uygulamaysa; Typoroma olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde geliştirilmiş olan bu uygulaman çok fazla kullanıcısı var. Kanada, İngiltere, Amerika, Almanya, Avustralya ve çok sayıda Avrupa ülkelerinde de kullanımı oldukça popüler hale gelmiştir. Tipografik ve terim bilginiz olmasa dahi yine de rahat şekilde bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulama da 40’ın üzerinde tipografik stil var. Uygulamayı kullanmaya başladığınız takdirde sizi; profesyonel olan fotoğraf filtreleriyle tool gibi özellikler bekliyor. Typoroma uygulamasıyla, 100 ve üzeri yazı, font karakterlerini ücretsiz tasarlayabilirsiniz.

Tipografi Tasarım Örnekleri:

Tipografi Ne Demek ?
Ne Demek ?

Tipografi tasarlarken eğer hareket yaratmayı istiyorsanız o zaman punto ve fontlara önem verdiğiniz kadar mutlaka renkleri de unutmamanız gerekiyor. Farklı renklerle tasarımızı hareketlendirip, dikkat çeken bir hale getirebilirsiniz. Tabi ki seçmiş olduğunuz renklerinde uyumlu ve hepsinin de eşit olarak kullanılmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Tipografinin asıl amacı; yazı metninin hareketli ve dikkat çekici hale getirmesidir. Farklı kalınlıklarda ve büyüklüklerde yazıları kullanarak amacınıza gayet kolay ulaşabilirsiniz. Tasarımı ikiye bölüp, yazıları da asimetrik olarak dağıtarak ilgi çeken bir tasarım elde edebilirsiniz. Tipografi tasarımına; aynı zamanda yazıları dikey, yatay, ters ve düz kombinasyonlarla birlikte birleştirerek değişik bir hava kazandırabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir