1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Şeyh Şamil Kimdir ? Şeyh Şamil Biyografisi ?

Şeyh Şamil Kimdir ? Şeyh Şamil Biyografisi ?
Şeyh Şamil Kimdir ?
0

Şeyh Şamil Kimdir ?

Şeyh Şamil Kimdir:Dağıstan’ın Gimra köyünde dünyaya gelen Anadolu Kartalı lakabıyla tanınmış Rusları etkin mücadelesiyle dağıtan efsanevi halk kahramanı olan Şeyh Şamil, Ruslara karşı, Kafkasların istiklâlini korumak için savaşan en büyük kahramanlardan biri olarak tarihe geçmiştir.

Çok iyi bir eğitim alan, kahraman ve cesur bir kişi olan Şeyh Şamil 25 yıldan fazla, Rus istilasına karşı durmuştur. Elinde Rusya’ya göre çok az ve küçük silahlar olmasına rağmen koca Rus İmparatorluğunu 25 yıl uğraştırmıştır. Sahip olduğu coğrafyada bir çeşit “dini cumhuriyetler” kurarak Kafkasya’da müridleri ile Rusların ilerleyişini durdurmaya çalışmıştır. Rus kuvvetlerinin üstün silah ve teçhizatı karşısında dayanamamış ve kalan 400 müridi ile Gunib dağı üstündeki köyde kahramanca savaştıktan sonra, 1859’da teslim olmak zorunda kalmıştır. Buradaki kahramanlık mücadelesiyle Rus çarı olmak üzere pek çok imparatorunda hayranlığını kazanır. Şeyh Şamilin idaresinde Dağıstanlıların Ruslara karşı mücadeleleri, Kafkas milletlerinin bağımsızlık mücadeleleri tarihinde en şanlı sayfalardan birini teşkil etmiştir.

Şeyh Şamil Kimdir ?
Şeyh Şamil Kimdir ?

Şeyh Şamil’den sonra Kafkasların batı tarafında Muhammed Emin’in idaresinde bir süre çete savaşları yapılmış ise de bunlar da Ruslar tarafından esir edilmişlerdir. Rus ordularının Kafkasları tamamen ele geçirmeleri üzerine on binlerce Müslüman ahali Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Kafkaslarda Rus idaresinin yerleşmesinden sonra Rusya’dan Rus mujikleri (köylüler) ve Rus Kosakları Kafkasya’ya getirilmişler ve böylece bölgede geniş çaplı bir kolonizasyon başlatılmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir