1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir?

SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir?
Google Neden SSL’i Zorunlu Tutuyor ?
0

SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir: SEO ile SSL Sertifikası’nın ne alakası var diye düşünebilirsiniz; ancak arama motorları özellikle de Google, güvenli internet kullanımını teşvik etmek için SSL protokolünü destekliyor. Web sitelerinden de kullanıcılarının veri güvenliğini sağlamalarını bekliyorlar. Google, 2017 yılından beri siteleri “Güvenli” ve “Güvenli Değil” olarak işaretliyor. Henüz SSL Sertifikası almadıysanız ya da yeni bir web sitesi açıyorsanız SEO açısından ne gibi önlemler almanız gerektiğini bilmelisiniz. Biz de bu bağlamda SSL Sertifikası almadan önce muhakkak okumanız gereken bir içerik yazmak istedik.

Google Neden SSL’i Zorunlu Tutuyor?

Google Neden SSL’i Zorunlu Tutuyor ?
Google Neden SSL’i Zorunlu Tutuyor ?

Buradaki temel cevap SSL’in işleviyle ilgili. SSL (Secure Sockets Layer / Güvenli Giriş Katmanı), sunucu (server) ile tarayıcı arasındaki iletişimde verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir güvenlik protokolüdür. SSL Sertifikası ise sunucuyla tarayıcı arasında kurulan iletişimde verilerin şifrelenerek aktarılmasını sağlayan, aynı zamanda web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital bir belgedir. Detaylı bilgi almak için SSL Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar? başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Google da veri gizliliği ve güvenliği konusunda hem farkındalığı artırmak hem de önlem almayı yayıngınlaştırmak adına bütün internet siteleri için SSL’i dolaylı yollardan bir zorunluluğa dönüştürdü diyebiliriz.

SSL Sertifikası olmayan üyelik sistemli sitelerde hesap giriş bilgileri dahi tehdit altındadır. Öte yandan bir e-ticaret siteniz varsa eğer PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) kriterlerini yerine getirebilmek, başka bir deyişle müşterilerinizden online ödeme alabilmek için mutlaka SSL Sertifikası almalısınız. Kısacası konu önemli.

SSL protokolünü uygulamak zor değil. Hem ücretli hem ücretsiz seçenekleriyle SSL Sertifikası almak ve kurulumunu yapmak, adımları doğru izlediğinizde herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey. Yeni bir site kuruyorsanız eğer Standart SSL Sertifikası pek çok hosting tarafından zaten pakete dahil ediliyor. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ZeroSSL (Let’s Encrypt) tarafından sağlanan SSL Sertifikası’nı kurabilirsiniz. Aynı zamanda 90 gün boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Tek negatif tarafı 90 gün sonra sertifikanızı yenilemenizin gerekmesi.

SSL ve SEO İlişkisi

SSL ve SEO İlişkisi? SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir?
SSL ve SEO İlişkisi

Sertifika kurulumu yapmadan önce site URL’leriniz http:// şeklinde başlarken kurulum tamamlandıktan sonra https:// şeklinde başlar. Bu da link yapınızın değişmesi anlamına gelir. Eğer yeni açtığınız ve henüz hiçbir içerik/görsel barındırmayan bir web sitesinden bahsediyorsak bu sorun değil; ancak halihazırda arama motorlarının dizinlerine eklenmiş, sonuç sıralamalarında gösterilen sayfalarınız varsa bu konu oldukça önemli.

Bir sitenin SEO puanı belirlenirken dikkate alınan en önemli parametrelerden biri de kullanıcı davranışları. Belirleyici olan, bir ziyaretçi sitenizin herhangi bir sayfasına ulaştıktan sonra sayfada ne kadar süre geçiyor; sitenizin başka sayfalarını da ziyaret ediyor mu gibi sorularının cevapları.

Organik trafik sonucu sayfanıza ulaşan ziyaretçileriniz linklerinizi http versiyonlarını açmaya çalışacakları için karşılarına 404 Not Found sayfası çıkacaktır. Buradaki hareketi hepimiz tahmin edebiliriz. Aradığını bulamayan ziyaretçi bir saniye içerisinde sayfayı kapatıp sonuç sayfasına geri döner. Bu durum, pek çok kez tekrarlandığında da arama motorlarına sitenizden negatif sinyaller gitmeye başlar. Bu da sitenizin otorite ve sıralama kaybetmesine, SEO çalışmalarınızın ciddi zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla SSL kurulumu yaptıktan hemen sonra yapmanız gereken şey 301 yönlendirmesi ile otomatik bir şekilde eski linkleri yeni linklere yönlendirmek olmalıdır.

SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir?

SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir ?
SEO Kaybetmeden SSL’e Nasıl Geçilir ?

Birkaç basit adımla hiç SEO kaybetmeden https’e sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz. Sunucunuza SSL kurulumu yapıldıktan hemen sonra sitenizle ilgili yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

301 Yönlendirmesi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi URL yapınız artık https:// ile başlayacağı için bağlantı linkleriniz değişti. Dolayısıyla da eski linkleri yeni linklere yönlendirmeniz gerekiyor. Bunu .htaccess dosyanıza ekleyeceğiniz kodlarla da yapabilirsiniz ancak teknik bilginiz yoksa ve uğraşmak istemiyorsanız biz Really Simple SSL eklentisini öneriyoruz. Hızlı, basit ve sorunsuz bir şekilde yönlendirme yapabilirsiniz.

WordPress Ayarları

SSL WordPress Ayarları
SSL WordPress Ayarları

WordPress Yönetici Paneli > Ayarlar > Genel yolunu izleyin. Wp adresi (URL) ve Site adresi (URL) bilgilerinin ikisine de site adresinizin; https://sitenizinadi.uzantisi versiyonunu yazın ve değişiklikleri kaydedin.

Web Yönetici Araçları

Yönlendirme işlemini hızlı bir şekilde hallettikten sonra; Google Search Console, Bing, Yandex gibi web yönetici araçlarına sitenizin; https:// versiyonunu da tanıtmalısınız (Google Search Console’da mülk ekle diyerek). Böylelikle arama motoru botları sitenizi taramaya ve yeni içeriklerinizi dizine eklemeye devam eder. Hızlıca oluşabilecek çeşitli problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Site Haritası

Site Haritası URL’inizi kontrol edin. Yoast SEO ile oluşturduysanız bağlantı adresi şu şekildedir: https://sitenizinadi.uzantisi/sitemap_index.xml

Ardından sitenizi açtığınızda yaptığınız gibi web yönetici araçlarına site haritanızın yeni versiyonunu gönderin.

Robots.txt

Robots.txt URL’inizi kontrol edin: https://sitenizinadi.uzantisi/robots.txt

Bu dosyayı web yönetici araçları üzerinden test edebilirsiniz. Aynı zaman da her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Site Analiz Araçları

Google Analytics, Yandex Metrica gibi site analiz araçlarına da sitenizin yeni versiyonunu tanıtmalısınız.

Google Analytics için şu yolu izlemelisiniz: Yönetici (sol alt) > Mülk > Mülk Ayarları > Varsayılan URL yapısını https:// olarak değiştirin.

Reklam

Eğer çeşitli sosyal medya hesapları ve arama motorları üzerinden reklam veriyorsanız reklam linklerinizi ve site içi linklerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

NOT: Sitenizde geniş çaplı bir güncelleme yaptıysanız Google’ın yeni içeriklerinizden hızlıca haberdar olması için Site Haritası’nı http://www.google.com/ping?sitemap=https://siteadi.uzanti/sitemap.xml yolu ile doğrudan da gönderebiliyorsunuz (adresi kendinize göre doğru bir şekilde uyarlamalısınız).

Seo ile ilgili Organik Trafik Nasıl Artılır ? başlığımıza göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir