1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları
Sebze Pişirme Bilgileri
0

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları; Kış ve yaz aylarımızda sofralarımızdan kesinlikle eksik etmezdiğimiz yiyeceklerin başında gelir sebzeler. Türk mutfak kültürünün vazgeçilmez öğelerinden olan sebzeleri, daha lezzetli ve daha çok tat alarak yemeniz için bazı püf noktalarına değineceğiz.

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları
Sebze Pişirmenin Püf Noktaları

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları

Sebze Pişirilirken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1. Sebzeyi pişirirken ortaya yaydığı kokudan rahatsızlık duyuyorsanız, size az miktarda sirke dökmenizi tavsiye ederiz. Az miktarda sirke, hem yemeğinize tat olarak farklılık katmayacak, hem de size rahatsızlık veren kokunun bastırılmasına yardımcı olacaktır.

2. Kötü kokuları gidermenin diğer yollarından birisi pişirme süresini düşük tutmanızdır. Yalnız sebzeler yumuşayana kadar sebzeleri ocaktan indirmemenizi de öneririz.

3. Lahana piştikçe etrafa ciddi miktarda ağır koku salar, bu yüzden lahananızı dolapta beklemeye almadan taze iken pişirmeniz; sizi bu ciddi koku rahatsızlığından kurtaracaktır.

4. Sebze pişirirken lezzeti eksik almamızdaki sebeplerden birisi; sebzenin yağı tam olarak içine alamamasıdır. Hatta bu şekilde pişen sebzelerde kötü görünüme de sebebiyet verebilir. Bu sorunu aşmak için size önerimiz, sebzelerinizi yemekten önce az bir su ile tavada yağ olmadan pişirmenizdir.

5. Sebzeleriniz vitamin değerini çok çabuk kaybedeceği için taze haldeyken pişirilip tüketilmesi sizin avantajanızadır.

6. Sebzelerinizi pişirirken çok yağ kullanmayın. Az miktarda olması sebzelerinizin yayılmasına fırsat verecektir.

7. Ve en önemli konulardan biri; sebzelerinizi pişirirken muhakkak sıcak su ilave ederek pişiriniz. Soğuk su ilave ederek pişirdiğiniz sebzeler değerlerini yitirir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir