1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Tül Perde Nasıl Temizlenir

Tül Perde Nasıl Temizlenir
Tül perdeyi temizleme yöntemleri...
1

Tül Perde Nasıl Temizlenir ?

Tül Perde Nasıl Temizlenir; Tül perdelerimizi yıkarken dikkat edilmesi gereken hususlar ve yapılması gerekenler…

Tül Perde Nasıl Temizlenir ?

Eğer evinizde sigara kullanıyorsanız veya soba gibi kir ve is bırakacak öğeler varsa bu temizliği daha sıklıkla yapmanız gerektiğini söylememize gerek yoktur sanırım.

 

Çamaşır Makinesinde:

Tül perdenizi çamaşır makinesinde kesinlikle sıcak su kullanmadan yıkamalısınız. Sıcak su ile yıkamakta ısrarcı olursanız; çamaşırlarınızın çabuk yıpranmasına ve daha fazla kırışık olmasına sebebiyet verirsiniz.  Özellikle çamaşır makinenizin narin yıkama ayarlarında yaklaşık 30 derece civarında yıkanmasına özen gösteriniz.

Ayrıca tül perdelerinizi kornişten çıkarır çıkarmaz yıkamanız kırışıklığı daha fazla önlemeniz açısından yarar sağlar.

Tül Perde Nasıl Temizlenir
Tül perde temizleme taktikleri

 

Elde yıkama:

Eğer bu işlemi kullanarak yıkama mecburiyetiniz varsa, küvet içi gibi alternatifleri kullanabilirsiniz. Yıkama için biraz daha fazla deterjan ve suya ihtiyacınız olacak. Bir yüzünü bitirdiğinizde diğer yüzüne geçerken suyu değiştirmeniz tavsiye olunur. Ayrıca kırışıklığı önlemek için küvetin üzerine sopa benzeri bir şey koyup, perdeyi de enlemesine üzerine yatırmanız kırışıklığı önlemeniz açısından belirgin bir kurtarıcı olacaktır.

 

Sararmış perde nasıl yıkanır ?

Çok aşırı kirlenmiş ve sararmış perdelerinizi yıkamak için küvetinize deterjanlı su ve suya bir bardak amonyak ilave edin. Perdenizi bu suda iki saate yakın bir zaman bekletin. Ardından duru bir suyla yıkayıp, güneşte kurutma işlemini gerçekleştirin.

 

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Tül perdenizi ütülemeye gerek yoktur.  Doğru bir şekilde yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra hemen asmak, kırışıklığı önleme açısından size büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca tül perdenizde desenler ve işlemeli bölümler varsa; bunları yıkarken içte kalacak şekilde yerleştirmeniz önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir