1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Sarkazm Nedir? Sarkastik Nedir?

Sarkazm Nedir? Sarkastik Nedir?
Sarkazm Nedir?
0

Sarkazm Nedir? Sarkastik Nedir?

Sarkazm Nedir: Bir çeşit abartısız alaycılık olarak tanımlanabilmektedir. Bir düşüncenin düz ve gerçek anlamının başka olması durumu da denilebilmektedir. Sarkastik konuşmalar iğnelemede bulunma, hafife alma ve eğlence maksatlı yapılabilmektedir. Demek istediğiniz şeyi, hafif dolaylı olarak ve bazı zamanlar da hafif iğnelemelerle anlatmak olarakta değerlendirilebilmektedir.

İnternette dolanırken patrona yakalanan çalışana, patronunun samimi bir tavırla ‘’Bu kadar çok çalışma’’ demesi bir sarkazm örneğidir. Davranış bilimcilere göre sarkazma maruz kalan ve sarkazmı yapan kişinin yaratıcılığında gelişme kaydediliyor. Tabi bunu yaparken aşırıya kaçmamak da önemli, sarkazm yapacağım derken abartıya kaçıp karşınızdaki insan tarafından yanlış anlaşılabilirsiniz.

Sarkazm eleştiri, özellikle dalga geçme kimi zaman övgü maksatlı da kullanılılabilmektedir. Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre sarkazm, zekanın en aktif ve en üst düzeyde kullanılmasıdır. Araştırma süresince katılımcılar sarkazm yoluyla kendilerine verilen talimatı yerine getirdiklerinde, yaratıcılıklarında yükselme olduğu gözlemlendi. Aynı zamanda sarkazma maruz kalanlarda da benzer şekilde yaratıcılıkta artış görülmüştür. Sarkastik konuşmak ve bu konuşmaları tam anlamıyla anlamanın yolu, soyut ve kalıplara bağlı kalmadan düşünmekten geçiyor.

Sarkastik Düşünmek!

Sarkastik Nedir?
Bu düşüncenin iltifatların hem muhabbetin seyrini olumlu yönde değiştirdiği hem de maruz kalan kişide bir özgüven artışı ortaya çıkardığı da bilinmektedir. Eleştiri amaçlı yapılan sarkazmda da aynı şekilde benzer durumlar gözlemlenebilmektedir.
Sarkastik: TDK anlamı, sarkazm barındıran tavır.

Sarkazm Bir Nevi Beyin Egzersizidir!

Sonuca gelirsek, kısacası sarkazm zeka ve yaratıcılık göstergesidir ve tüm bunların gelişiminde önemli rol oynar. Bunun yanında kişilerin eğlenceli teknikler ile özeleştiri yapabilmesine de imkan tanımaktadır. Hızlı düşünmeyi tetikliyor. Tüm bu etkenler, sarkazmın insanın var olan potansiyelini ne kadar artırabileceği konusunda fikirler sunmaktadır..

thumbnail
Önerilen Yazı
WordPress Admin Paneli Adresi Nasıl Değiştirilir ?

WordPress Admin Paneli Adresi Nasıl Değiştirilir ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir