1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Saat Nedir ? Saatin Tarihi ?

Saat Nedir ? Saatin Tarihi ?
Saat Nedir ?
0

Saat Nedir ?

Saat Nedir: Saatin tanımını zamanı ölçmeye yarayan aygıt olarak tanımlayabiliriz. Birbirinden farklı iki zaman arasında insanlar vasıtasıyla ortaya çıkarılan ölçüler dahilinde ölçmeye olanak verir. Saatin rakamları arasında bulunan açılar 30 derecedir.

Saat Nedir ?
Saat Nedir ?

Saatin Tarihi ?

Saat ilk kez M.Ö. 4000 yıllarında Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Mısırlıların aslında buldukları Güneş’in düzenle bir şekilde doğup batmasıydı. Bunun hesaplaması ise dik şekilde duran cismin güneşin geliş açısı farkına göre oluşturduğu gölge boyuna bakılarak ölçülüyordu. Ancak gece vaktinde güneş olmadığı için bu cihaz o zaman aralığında çalışmıyordu. Bundan dolayı Mısırlılar su saati ve kum saatini icat etmek zorunda kalmışlardır.

Saatlerin gelişim süreci ise ilk olarak 1524 yılında bir kilit ustası olan Peter Henlien’in icat ettiği saat ile gerçekleşmiştir. Yıllar 1550’leri gösterdiğin de, artık kurmalı saatler yerini mekanik saatlere bırakmıştır. Bu saatlerin büyük bir çoğunluğu dönemin güçlü ülkeleri Fransa veya Almanya tarafından üretiliyordu. Bu üretim ağını, ileride bu sektörde dünya saat markası devi olacak ülkelerden biri İsviçre ve İngiltere takip etti. Fakat o dönemlerde saat bir gereçten çok moda tasarımı olarak değerlendiriliyordu.

Saatin Tarihi
Saatin Tarihi

17. yüzyılın ikinci çeyreğinden sonra bu süreci ilk sarkaçlı saat üretimi takip etti. Bu üretimi 1721 yılında George Graham’ın yaptığı saat, dakikliği ile öne çıkarak takip etmiştir. 1761 yılında üretilen saat ise, dakiklik konusunda en az hata payına sahip saat olarak tarihe geçiyordu. Saatin mucidi John Harrison’du.

1800’lü yılların başında ilk kronometrenin icat ediliş yılıydı. Aynı zamanda bu cihaz cebe girecek kadar küçüktü. Yıllar 1850’yi gösterdiğinde dünyadaki ilk büyük saat fabrikası faaliyetine başlamıştı ve kısa sürede seri üretime geçti.

Saati Kim İcat Etti ?
Saati Kim İcat Etti ?

20. yüzyılın en iyi saat buluşu ise ilk kez üretilen pilli saatlerdi. Başka bir deyişle bu saatler pille çalışmayı başarıyor; aynı zamanda dakikliği ile herkesi kendisine hayran bırakıyordu. 1970 yılı ise artık tarihin ilk elektronik saatinin üretildiği yıldı ve bundan sonraki süreçte saat; akıl almaz bir gelişim ve modernleşme dönemine girecekti.

Saati Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir