1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Bilgisayar Faresi Nedir ? Farenin Mucidi Kimdir ?

Bilgisayar Faresi Nedir ? Farenin Mucidi Kimdir ?
Bilgisayar faresine neden fare denir ?
0

Bilgisayar Faresi Nedir ?

Bilgisayar Faresi Nedir: Öncelikle fare, daha doğrusu bilgisayar faresi; avuç içinde tutularak, bağlandığı cihazdaki imlecin hareketlerini kontrol edebilen bir aygıttır. Çalışma prensibi; bir topun veya yeni sistemlerde farklı bir aracının hareketlerine dayanır. Günümüzde toplu farenin kullanım alanı oldukça azaldığı için yeni sistemleri; optik veya lazer fareler şeklinde değerlendirebiliriz. Eski tip farelerin giriş sistemleri COM veya PS/2 gibi portlarken, günümüzdeki farelerin bağlantı şekli USB kaynaklıdır.

Bilgisayar Faresi Nedir ?
Bilgisayar Faresi Nedir ?

Farenin Mucidi Kimdir ?

Bilgisayar faresi, 1960’larda Bill English’in ciddi katkılarıyla Douglas EngelBart aracılığıyla icat edilmiştir. Daha doğrusu kaşifini Douglas Engelbart, ilk tasarımcısını da Bill English olarak özetleyebiliriz.

Douglas, fareyi keşfettiğinde, ABD – Stanford Üniversitesi‘nde bulunan ve destekçisi bir düşünce kuruluşu olan Menlo Park; California’daki Stanford Araştırma Enstitüsü’nde çalışmaktaydı. Fare ilk olarak “Görüntü Sistemi için XY Konum Göstergesi” olarak isimlendirilmekteydi ve ilk olarak 1973’te Xerox Alto bilgisayar sistemiyle birlikte kullanıldı. Douglas, Alto bilgisayarında fare imlecini hareket ettirmeyi başarmıştır. Yalnız fare her ne kadar müthiş bir icat olsada; ilk yıllarında pek çok ilk keşfedilen örneği gibi çok popüler olamamıştır. Tam olarak başarı elde ederek; amacına ulaşan ve yaygın olarak kullanılan ilk fare, Apple Lisa bilgisayarında kullanılan fare olmuştur.

İlk Bilgisayar Faresi..
İlk Bilgisayar Faresi..

Burada gösterilmekte olan fotoğraf Maracin Wichary tarafından New Mexico Doğa Tarihi ve Bilimleri Müzesi‘nde çekilmiştir. Aynı zamanda ilk bilgisayar faresinin tipik bir örneğidir. Yukarıda gösterildiği gibi, fare tahtadan yapılmıştı, bugünkü farelerden çok daha büyüktü; dikdörtgen boyutundaydı ve sağ üst köşesinde sadece bir küçük düğme bulundurmaktaydı.

Bugün, fare hâlâ pek çok masaüstü bilgisayarda kullanılmaktadır.  Farenin icadı, fare olmayan bir dizüstü bilgisayardaki dokunmatik yüzey ve akıllı telefonlar ve tabletlerdeki dokunmatik ekranlar gibi diğer giriş cihazlarının da icadını doğrudan etkilemiştir.

Bilgisayar faresine neden fare denir?

Bilgisayar faresine neden fare denir ?
Bilgisayar faresine neden fare denir ?

Douglas, farenin arkasından çıkan kabloyla, cihazın kendisine kemirgen fareyi hatırlattığını ve ismin o şekilde aklına geldiğini söylüyor. Zira bugün koyduğu isim, hâlâ onun eşsiz buluşu olan bu cihazlarda yaşıyor.

Fareyi Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir