1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Dünyanın En İlginç Hapishaneleri

Dünyanın En İlginç Hapishaneleri
Sark bir hapishane mi ? Nezarethane mi ? Karar sizin; ama her iki manada da dünyanın en küçüğü olduğunu söylemekte fayda var..
0

Dünyanın En İlginç Hapishaneleri: Herkesin aklına o aksiyonu bol sahneli filmlerde zaman zaman ortaya çıkan hapishaneler geliyordur belki de. Bazıları tamamen film sahnelerini aratsada, oldukça ilginç ve ürkütücü olduklarını söylemekte fayda var galiba. Neyse sözü daha fazla uzatmadan bu enteresan hapishanelere bir göz atalım.

İlginç Hapishaneler:

Terre Haute Cezaevi:

Terre Haute Askeri Cezaevi
Erkek mahkumlar için yüksek güvenlikli Birleşik Devletler Federal hapishanesi Terra Haute..

1940 yılında açılan cezaevi maksimum güvenlikle korunuyor. Buradan firar etmek neredeyse imkansızdır. Hapishanedeki mevcut kamera sistemi oldukça teknolojik ve 360 derece görüş açısına sahip. Ayrıca 7/24 kayıt yapabilme özelliklerini barındırıyor. Aynı zamanda hapishanenin her bölgesinde hareket sensoru ile çalışan güvenlik mekanizmaları da bulunuyor. Bunların haricinde hapishanede mahkumların yüzlerinin kayıtlı olduğu bir de yüz tanıma sistemi bulunuyor. Dünyanın en yüksek teknolojilerine ve donanımlarına sahip cezaevidir.

Gidani Hapishanesi, Gürcistan:

Gidani Hapishanesi
Hapishanenin bulunduğu bölgeden bir görüntü..

2012 yılında ortaya çıkan bir video ile kötü şöhretine herkes şahit oldu. Videoda gardiyanların mahkumlara kötü işkencelerini görebilirsiniz. Google arama motorunda aratmanız kafidir..

Bastoy Hapishanesi, Norveç:

Bastoy Hapishanesi. Dünyanın En İlginç Hapishaneleri..
Bastøy Hapishanesi, Oslo‘nun yaklaşık 75 kilometre güneyinde Horten belediyesinde bulunan Norveç’in Bastøy Adası’nda asgari güvenlikli bir hapishane. Hapishane 2,6 kilometrekarelik bir adada ve 115 mahkuma ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en lüks hapishanesidir. Bir adanın üzerine kurludur. İçerisinde ise 115 mahkum bulunmaktadır. Minimum güvenlikle, dünyanın ilk ekolojik hapishanelerinden biridir. Adada görevli olarak yalnızca 5 gardiyan bulunuyor. Mahkumlar tabii ki bu lüks hapishanede sürekli boş durmuyorlar. 08.00 ile akşam 15.30 arası marangozhanede ya da çiftlikte çalıştıklarını söylemek, hapishaneyi ilginç kılan özelliklerden birisi.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Hapishane Belgeselleri

En İyi Hapishane Belgeselleri

La Sante, Fransa:

La Sante Hapishanesi
La Sante, Fransız Cezaevi Servisi tarafından işletilen bir hapishane. Hem VIP hem de yüksek güvenlik korumalarıyla Fransa‘nın en meşhur hapishanelerinden biridir.

Bu hapishane aynı zamanda o kadar pis ve kötü şartlara sahip ki yalnızca mahkumlara ev sahipliği yapmıyor. Aynı zamanda lağım fareleri ve çeşitli böceklere de yuva olmuş durumdadır. Aşırı bir şekilde kalabalık olmasının yanı sıra aynı zamanda gardiyanları da çok acımasızdır. Koşulları o kadar berbat ki, 2002 yılında 73 cezaevi mahkumu atık su kanalında su içerek intihar etmişler.

Sark Hapishanesi:

Sark Hapishanesi. Dünyanın En İlginç Hapishaneleri..
Dünyanın En İlginç Hapishaneleri, Sark bir hapishane mi ? Nezarethane mi ? Karar sizin; ama her iki manada da dünyanın en küçüğü olduğunu söylemekte fayda var..

1856 yılında kurulan bu hapishane dünyanın en küçük hapishanesidir. Aynı anda yalnızca 2 mahkum kalabiliyor. Sark Hapishanesi, genellikle bir günlük durumlarda kullanılıyor. Nezarethane gibi diyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir