1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Araba Aküleri Neden Boşalır?

Araba Aküleri Neden Boşalır?
Araba Aküleri Neden Boşalır?
0

Araba Aküleri Neden Boşalır: Sabah aceleyle evden çıktınız ve aracınıza atlayıp işe yetişmeniz gerekiyor. Motoru çalıştıracaksınız ama çalışmıyor. Halbuki en son bıraktığınızda arabanız gayet düzgün çalışıyordu ancak sonradan çalışmamaya başladı. Belki de bataryalar boşaldı? Sık rastlanır bir durum. Peki neden araba aküleri / bataryaları boşalıyor. İşte 5 ana neden.

İnsan Hatası

Akü, İnsan Hatası Boşalma
Akü, İnsan Hatası Boşalma

Muhtemelen her arabası olan kişinin hayatında bir kez de olsa yaptığı bir hatadır. Özellikle işten eve geliyorsunuz ve yorgunsunuzdur. Arabadan inip eve gidiyorsunuz. Peki arabayı kontrol ediyor musunuz? Genelde etmiyoruz ve farları açık unuttuğumuzun farkında değiliz. Farları kapatmayınca gece boyunca akü boşalır ve sabah arabanız çalışmaz. Birçok yeni araba, ışıklarınızı açık bıraktıysanız sizi uyarmaktadır, ancak diğer bileşenler (bagaj kapısı) için uyarılar olmayabilmektedir.

Parazitik Boşalma

Akü, Parazitik Boşalma, Araba Aküleri Neden Boşalır?
Akü, Parazitik Boşalma

Parazitik (parazit) boşalma, aracınızdaki bileşenlerin, anahtar kapalı kaldıktan sonra çalışmaya devam etmesinden kaynaklanmaktadır. Bazı parazitik boşalmalar normaldir – piliniz, saatinizi, radyo ön ayarlarını ve güvenlik alarmını her zaman çalışabilir duruma getirmek için yeterli enerjiyi sağlar. Bununla birlikte, bir elektrik sorunu varsa , parazit boşaltma normalin üstünde olabilmektedir ve akü tükenebilir.

Kötü Şarj

Akü, Kötü Şarj
Araba Aküleri Neden Boşalır, Akü, Kötü Şarj

Şarj sisteminiz tutarlı çalışmıyorsa, bataryanız / araç akünüz sürüş sırasında dahi boşalabilmektedir. Birçok arabada ışıklar, radyo ve diğer sistemler alternatörden güç alır; bu da şarj sorunu varsa pilin daha da kötü olmasını sağlar. Şarj sorunu varsa mutlaka servise götürünüz.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Western Mini Diziler

En İyi Western Mini Diziler

Alternatör Arızaları

Akü, Alternatör Arızaları
Akü, Alternatör Arızaları

Bir araba alternatörü, pili şarj eder ve bazı elektrik sistemlerine güç verir. Özellikle alternatörde bozuk ya da kötü diyot varsa, araba bataryasını tüketebilmektedir. Kötü diyot, motor kapatıldığında bile devrenin şarj edilmesine neden olabilir ve bu da araba aküsünün sabaha kadar boşalmasına neden olur.

Eski Bataryalar

Eski Aküler
Eski Aküler

Eğer araba bataryalarınız eskiyse bu durumda tam şarj olmayabilmektedir. Örneğin aracınız uzun bir süre çalışmadıysa bataryalarınız yıpranmış olabilir. Genellikle servisler araba bataryalarının her 4-5 yılda bir ya da sorun olduğunda değiştirilmesini önerirler. Aracınız tutarlı bir şekilde başlamıyorsa ve özellikle piliniz eski ise, pil değiştirme ilk düşündüğünüz şey olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir