1. Anasayfa
 2. Enteresan Bilgiler

Testisler Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testisler Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek
Testisler Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek
0

Testisler Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testisler Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek: Testis ağrısı, testis kanseri, testis torsiyonu, günlük üretilen sperm sayısı, testis sıcaklığı gibi pek de halk arasında konuşulmayan ama önemli konuları ele aldık. Testis(taşak) nasıl büyütülmelidir, en büyük testis kimdedir, tek testisli ünlüler kimlerdir gibi sorulara cevap aramaktaysanız, baştan uyaralım biz işin bilimsel kısmı için buradayız.

Dürüst olun: Toplara tekme atılmanın gerçekten nasıl bir his olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bazı erkekler bunu doğum yapmanın acısıyla karşılaştırırken, diğerleri ise bunun daha çok profesyonel bir boksör tarafından mideye atılan bir yumruğa benzediğini söylüyor.

Asla kesin olarak bilemeyeceğiz, ancak bu diğer testis gizemlerini merak etmediğimiz anlamına gelmez. Örneğin, neden biri diğerinden daha aşağıda asılı kalıyor? Cevap almak için erkek cinselliği konusunda uzmanlaşmış bir doktorun tavsiyelerini sizler için derledik. Bu dokuz gerçek, aklınızı başınızdan alacak ya da bacaklarınızın arasında bir çift top olmadığı için sizi mutlu edecek.

1. Testisler Sperm Fabrikalarıdır

Halk aiçinde “taşak” ismiyle de bilinmekte olan testisler, her saniye 1500 spermin üretmektedirler. Michael Reitano, bu dakikada yaklaşık 90.000 sperm eder. Saatte 5,4 milyon ve günde 130 milyon… Her erkek ayrıdır ve dolayısıyla sperm sayısı değişiklik göstermektedir. Lakin sıradan testislerin birçoğu günde en az bir milyondan fazla sperm üretmektedir.

Dr. Reitano, bir kadının yumurtasını döllemek için yalnızca bir sperm gerekir. Bunun yanında ortalama boşalma (yaklaşık yarım ila bir çay kaşığı sperm) 40 ila 130 milyon sperm içerir. Sperm boşalma yoluyla salınmazsa, vücuda geri emilir. Bu üretilen spermin salgılanmaması halk arasında testis şişmesi olarak da bilinmektedir.

2. Vücudun Geri Kalanından 5 Derece Daha Soğuklar

Spermi uygun şekilde korumak için testis sıcaklığının vücudun geri kalanından yaklaşık 5 derece daha düşük olması gerekir. Skrotum (testisleri tutan kırışık deri kesesi) yaklaşık 34.1 ℃ iken vücudun tipik sıcaklığı 37℃’dir..

Skrotumdaki kaslar, hava ısındıkça veya soğudukça testisleri vücuda yaklaştırarak veya uzaklaştırarak, testisler için sıcaklık kontrolü görevi görür. Örneğin, testisler biraz fazla soğuduğunda skrotum kasılır ve ısınmaları için onları vücuda yaklaştırır. Ve eğer soğutmak gerekmekteyse bu sefer testis torbası gevşeyecek ve testislerin aşağıda kalmasına izin verecektir. (tuhaf bilgi: bu durum testis kaşıntısına yol açabiliyor)

3. Bazen Sağ Testis Sol Testisten Daha Büyük Olabiliyor

Bazen Sağ Testis Sol Testisten Daha Büyük Olabiliyor
Bazen Sağ Testis Sol Testisten Daha Büyük Olabiliyor

Sol testis çoğunlukla sağ testisten biraz daha aşağıda asılı durmaktadır. Bu bir sorun değildir. Dr. Reitano, “Bu, bir testisin sıcaklığının, o enerji başka bir testise gönderilmeden değişmesine izin vermektedir. Tıpatıp bitişik veya dokunaklı olsalar da yapacakları gibi,” demektedir. Böylelikle vücut, diğerinin sıcaklığını etkilemeden bir testisin sıcaklığını artırabilir veya azaltabilmektedir.

Birinin diğerinden biraz daha büyük olması da normaldir. Bilirsiniz, tıpkı göğüsler gibi. Dr. Reitano, sağın soldan daha büyük olmaya meyilli olduğunu söylüyor.

4. Testis Ağrısı: Vurulduklarında Cehennem Gibi Acıyorlar

Pekala, gerçeklere bakalım: Testisler üreme için çok önemlidir. Bununla birlikte yumurtalıkların aksine süper savunmasızlar çünkü vücudun dışına sarkıyorlar. Peki doğa onları nasıl koruyor? Dr. Reitano, testislerin ağrıya karşı çılgınca duyarlı bir ton sinire sahip olacak şekilde evrimleştiğini, çünkü bunun erkeklerin tehlike anında onları koruma olasılığını artırdığını açıklıyor.

Skrotumdaki kaslar her zaman gerçek bir tehlike olmasa bile, herhangi bir tehlike algıladıklarında testisleri vücuda yaklaştıracaktır. Dr. Reitano, eğer erkeğinizin iç uyluğunu okşarsanız, testis torbasının testisleri vücuduna yaklaştırdığını büyük olasılıkla fark edeceğinizi söylüyor. Bu refleks duygulara da yanıt verebilmektedir. “Bir erkek kendini tehdit altında hissedip veya korkarsa, haberdar olmadan kaslar kasılır” diye ekliyor…

5. Skrotum, Vulvanız Kadar Cinsel Açıdan Hassastır

Testislerin aşırı derecede ağrıya açık olduğunu biliyoruz, ancak kendileri cinsel zevke sandığınız kadar duyarlı değiller. Aslında testisleri tutan skrotal kesedir, bu erojen bir bölgedir. Dr. Reitano, “Skrotum, dişilerde vulva ve labiaya karşılık geliyor” diyor ve perspektifi ele alıyor. Duyunun ne kadar benzer olduğundan %100 emin olmanın bir yolu yok. Bununla birlikte “sinir dağılımının neredeyse aynı olduğunu bildiğimiz için duyuların oldukça benzer olduğunu tahmin edebiliriz” diye ekliyor.

Titanyum Dioksit Nedir?

thumbnail
Önerilen Yazı
Titanyum Dioksit Nedir? Titanyum Dioksitin Faydaları ve Zararları Nedir?

6. Sıkı Oturan İç Çamaşırı Bir Bedel Alır

Human Reproduction’da geçen yıl yayınlanan bir araştırma, ağırlıklı olarak boksör şortu giyen erkeklerin diğer iç çamaşırı türlerini giyen erkeklere göre ortalama %25 daha yüksek sperm konsantrasyonu ve %17 daha yüksek toplam sperm sayısı olduğunu buldu. Dr. Reitano, vücuda yaklaşarak veya uzaklaştırarak testislere sıcaklığı düzenlemek için yeterli alan sağladığı için gevşek iç çamaşırları (örneğin boksörler) tavsiye ettiğini söylüyor. Bir jakuzide çok uzun süre oturmak da benzer sperm sayısı sorunlarına neden olabilir çünkü aşırı ısı sperm kalitesini düşürür.

7. Testis Kanseri Belirtileri Geç Keşfedilir Ancak Tedavisi Kolaydır

Testis kanseri belirtileri arasında bir erkeğin sırtında, kasıklarında, karnında veya skrotumunda ağrı veya karın şişkinliği, skrotumunda ağır bir his, testis büyüklüğü, testis dönmesi, testis varisi ve testislerde bir yumru vardır. Dr. Reitano, ne yazık ki testis tümörünün genellikle geç keşfedildiğini söylüyor çünkü yakındaki başka bir organ veya kemiğe baskı yapmadan büyüyebilirler. Bu da onları nispeten ağrısız hale getirir. Skrotumun derisi o kadar gevşektir ki, bir testis tümörü kısıtlama olmaksızın büyüyebilmektedir.

Neyse ki, testis kanseri rahatlıkla iyileştirilebilmektedir ancak erkeklerin kendi kendini muayene etmesi çok önemlidir. (En çok 15 ile 35 yaş arasındaki erkeklerde yaygındır, sadece bilginize.) Kelimenin tam anlamıyla kendi ellerinize alarak ona yardım edebilirsiniz. New York City’deki Mount Sinai Downtown-Union Square’deki üroloji başkanı Michael A. Palese MD, daha önce Health dergisineTestisleri baş parmak ve bir veya iki parmak arasında hafifçe döndürün ve simetrik, yuvarlak bir yapı hissedin” dedi. Ekledi “normalde böyle olmalılar”.

8. İnmemiş Testis: Bazen Vücutta Gizlenir, Ameliyat Gerekir

Erkek bebek rahimde gelişirken, testisleri tipik olarak karından skrotuma düşer. Ancak bazı durumlarda, bir veya iki testis hala karnında olacak şekilde dünyaya gelir. Mayo Clinic’e göre, bazen testisler yaşamın ilk birkaç ayında kendi kendine düşüyor. Bunun yanında, dört aylık süreçte hala ortaya çıkmamışsa, muhtemelen inmemiş testis ameliyatı gerekecektir. Ancak bu ameliyat sonrasında testis torsiyonu riski bir hayli artar.

Ameliyat bu sorunu kolayca çözebilmesine rağmen, yaşamın ilerleyen dönemlerinde komplikasyon riski taşır. Dr. Reitano, inmemiş testislerle doğan erkeklerin testis kanseri geliştirme olasılığının 40 kat daha yüksek olduğunu söylüyor. Mayo Clinic’e göre, gizli testisleri olan bir bebek sahibi olmanın risk faktörleri arasında erken doğum, düşük doğum ağırlığı, ailede inmemiş testis öyküsü ve annenin hamilelik sırasında alkol veya sigara kullanımı yer alıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir