1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Thomas Hobbes Kimdir ? Thomas Hobbes Biyografisi ?

Thomas Hobbes Kimdir ? Thomas Hobbes Biyografisi ?
Thomas Hobbes Kimdir ?
0

Thomas Hobbes Kimdir ?

Thomas Hobbes Kimdir: Aydınlanma döneminin babalarından kabul edilen İngiliz düşünürdür. (1588-1679). Aydınlanma Dönemi’ne kapı açan öncüdür. Galileo ve Kepler’den etkilenmiştir. Her şeyi, madde ve onun hareketleri ile açıklar. Maddenin biçimlenmiş hali olan yeryüzündeki her şeyin, gözlem ve deney ile incelenmesi gerektiğini ileri sürer. Bu yönü ile görüşleri, materyalisttir. Politik açıdan ise, dönemin yürürlükteki uygulaması olan, monarşiden yanadır. Egemen devleti savunur. Ona göre, bilginin amacı, güçlü olmaktır.

Thomas Hobbes Kimdir
Thomas Hobbes Kimdir ?

Evrende, töz yani cevher olarak, yalnızca madde vardır. Dünya, mekanik hareket yasalarınca yönetilen cisimlerin tümüdür. Cisimler ise, ancak gözlem ve deney yolu ile incelenir. Maddenin dışında kalan; tanrı, melek ve ruh gibi kavramlar, yalnızca ilahiyata ilişkin, inanç konularıdır. İnsan ve hayvanların fiziksel ve ruhsal yaşamları, tümüyle mekanik hareket yasalarına bağlıdır.

En önemli eseri Leviathan’dır. Bu eserin akılcı ve laik ruhu, tutucu kesimlerin canını sıkmıştır. Dine saygısızlık ve ateizme karşı duyulan tepki üzerine, zor durumda kalmış ve kimi yazılarını yakarak ortadan kaldırmıştır.

91 yıllık ömründe, 50 kadar eser yazmıştır. 1629’da Thucydides’in Peloponnes Savaşı Tarihi’ni ve 1673’te de, Homer’in İlyada ve Odisse Savaşı’ın çevirisini yapmıştır.

Thomas Hobbes’in Başlıca Eserleri:

Politik Toplum Üzerine (1640); İnsanlar Üzerine (1640); Leviathan ya da Bir Din ve Dünya Devleti’nin İçeriği, Biçimi ve Gücü (1651), Felsefenin Unsurları (1656).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir