1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Osteoporoz Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Osteoporoz Nedir ? Nasıl Önlenir ?
0

Osteoporoz, vücuttaki kemiklerin çeşitli nedenlerle sertliğini kaybetmesi, zayıf ve delikli bir hal almasıdır. Özellikle de kalsiyum eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Günümüzde çoğunlukla 65 yaş üzeri kişilerde görülür. Zamanında gerekli önlemler almadığı taktirde kişide ciddi anlamda eklem ve kemik rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Osteoporoz Nedir ? Nasıl Önlenir ?
Osteoporoz, kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimesidir.

Osteoporozun önlenebilmesi için öncelikle kişi tükettiği besinlere ve günlük vücut hareketlerine dikkat etmelidir. Kemikleri güçlendirmek adına bol kalsiyumlu besinler tüketmeli ve düzenli olarak egzersizler yapmalıdır. Gün içerisindeki duruş ve hareket pozisyonlarına oldukça dikkat etmelidir.
Ayrıca otururken veya yürürken vücudun dik konumda olması, üzerinde durulması gereken önemli bir noktadır. Aynı zamanda gün içerisinde vücudun kaldırabileceğinden fazla yük kaldırmaması gerekir. Bu yüklerin vücudun doğal şeklinin ve kemiklerin yapısının bozulmasında etkili olduğu unutulmamalıdır.

Osteoporoz Nedir ? Nasıl Önlenir ?
Gün içerisinde duruş pozisyonlarına çok dikkat etmek gerekir.

Ayrıca uyurken de yüksek yastıkta uyumamalı ve oturulan kanepe veya sandalyenin sırt kısmı dik olmalıdır. Omurganın doğal S şeklini koruması için koltuk veya sandalyenin alt sırt bölgesine herhangi bir dayanak -yastık gibi- yerleştirmek gerekir.

Bazı egzersiz programları bu hastalığın tedavisi için oldukça yararlı olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta egzersizlerin her yaş grubu için ayrı ayrı belirlemek gerektiğidir. Çünkü bazı egzersizler her yaş grubuna hitap etmez. Bu açıdan yaşlılar için en iyi egzersiz yürüyüş yapmaktır. Beli, bacakları ve vücudun diğer bölümlerini zorlamayacak egzersizlerin yapılması şarttır. Tabii uzman bir doktor kontrolünde…

Basur Nedir ? Hemoroid Nasıl Geçer ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir