1. Anasayfa
 2. Hayvan Bilgileri

Hayvanlar Kutuplarda Nasıl Yaşar ?

Hayvanlar Kutuplarda Nasıl Yaşar ?
0

İnsanlar ısıya ciddi anlamda çok duyarlıdırlar. Bu durum hayvanlarda o kadar da geçerli değildir. İnsanlara 35 derece çok sıcak geldiğinden dolayı serinlemek için denize girerler. 5 derece çok soğuk geldiğinden ötürü ısınmak için paltoyla gezerler. İnsanlar bu kadar çok ısıya duyarlıyken hayvanlar için bu durum böyle değildir. Peki hayvanlar kutuplarda nasıl yaşarlar ?

Hayvanlar Kutuplarda Nasıl Yaşarlar ?
Hayvanlar Kutuplarda Nasıl Yaşarlar ?

Hayvanların giysileri olmamasına rağmen hayatta yaşamaları mümkündür. Köpekler eksi 40 derecede kutuplarda kızaklar çekerler, balıklar soğuk buz kaplı denizde çıplak yüzerler. Bu durum, hayvanların kendi özellikleridir. Elbette her hayvan kutuplarda yaşayamaz. Bunun yanı sıra sıcak bölgelerde de yaşayamayacak hayvanlar da bulunmaktadır.

Aslında söylediğimiz gibi ısıdan sadece insanlar etkilenmemektedir. Mesela her insanın günlük yaşamında gördüğü sinekler, kışın kesinlikle yaşayamazlar. Hiç kışın ortasında dışarıda uçan bir sinek gördünüz mü? Elbette görmek mümkün değildir. Çünkü sinekler kesinlikle o kadar soğukta yaşayamazlar. Ya da öğlen sıcağında oradan oraya zıplayan bir çekirgeyi ele alalım. Bu çekirgeyi sabah serinliğinde çok ağır olduğundan ötürü insanın yakalaması bile çok kolaydır.

Kendi vücut ısısından, düşük ısı koşullarında yaşayabilmek için canlıların 2 tür silahı bulunuyor. Bunlardan birisi vücut ısılarını ayarlamaları, diğeri ise kürk denilen vücut örtüleridir. Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar, normal hayvanlardan 10 kat fazla ısı meydana getirmektedir.

Hayvanlar Kutuplarda Nasıl Yaşar ?
Kutuplarda yaşayan hayvanlar, oradaki soğuk hava şartlarına uygun şekilde yaratılmışlardır.

İnsanlar eskilerden bu yana hep hayvanların kürkleri üzerine düşüncelere kapılmışlardır. Aslında hayvanların kürkleri çokta büyük bir etki değildir. Aynı cins hayvanın kutupta yaşayan veya sıcak iklimde yaşayan hayvanların kürkleri arasında çokta bir fark yoktur. Asıl mesele vücut yapılarıdır. Domuzların hiç kürkü bulunmamasına rağmen, derilerinin altında bulunan yağ tabakaları sayesinde çok soğuk bölgelerde bile yaşayabilirler.

Kısacası kutup bölgelerinde yaşayan hayvanlar, o soğuğa dayanabilecek şekilde dünyaya gelmişlerdir. Sıcak iklimde yaşayan bir hayvanı götürüp oraya bıraktığınız taktirde kısa sürede ölecektir. Çünkü yaşaması mümkün değildir. Her hayvanın yaşayacağı belli bir iklim vardır. Bu hayvanlar kesinlikle bu koşullardan dışarı çıkartılamazlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir