1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Origami Nedir ? Origami Ne Demek ?

Origami Nedir ? Origami Ne Demek ?
Modüler oigami örneğinde yıldız şeklini gözlemliyorsunuz..
0

Origami Nedir ? Origami Ne Demek: Origami kağıt katlama sanatı diye bilinen yapıştırıcı ve makas kullanılmadan kağıda verilen şekildir. Japonca kelime kökeni olan origami (oru) katlama anlamına gelir. (kami) ise kağıt anlamına gelir. Kağıdı katlayarak neler yapılabileciğini en iyi şekilde anlatan sanattır. Bu sanatı en iyi icra edenlerde genelde Japon’lar olarak bilinmektedir.

Tarihçesi Nedir?

Bizim kültürümüze origaminin geldiği tarih tam olarak net değildir. Fakat, kağıdı icat eden Çin’liler tarafından origaminin keşfedildiği söylenmektedir.  Bir rivayette ise ismini Japon’cadan alan origami, Japon Budist rahipler tarafından keşfedilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Bu sanatın genellikle zenginler tarafından düğünlerde hediye paketlemede kullanıldığı ve zenginliği göstermesi amacı ile icra edildiği de bilgiler arasında, daha sonra kağıt fiyatının uygun hale gelmesi ile herkes tarafından uygulanmaya başlanmıştır. 1900’lü yıllarda ise okullarda öğretilmeye başlanmıştır. Origami sayesinde çocukların matematiksel zekalarında gelişim olduğu gözlemlenmiştir.

2. Dünya savaşından sonra sadece çocukların değil her milletten her yaşta insanların dikkatini çekmiş ve herkes tarafından ilgi alanı olmaya başlamıştır. Günümüzde origami sergileri, kursları ve atölyeleri sayesinde origamiye ulaşım daha kolaylaşmış ve yaygınlaşmıştır.

Origami Türleri:

Origami sanatının farklı çeşitleri vardır. Tarzınız ve sevdiğiniz çeşidini ilgili alanız olarak kullanabilirsiniz.  Türler arasındaki farklar ve bazı kısa bilgiler:

Klasik Origami:

Klasik Origami Örneği
Klasik origamiye örnek bir at figürü..

Genelde tek parça bir kağıttan yapılan sunum klasik origami diye adlandırılır. Klasik origamide çeşitli hayvan figürleri at, kuş, fil vb. yapılabildiği gibi tercihe göre eşyada yapılabilmektedir.

Modüler Origami:

Modüler Origami Örneği. Origami Nedir ? Origami Ne Demek ?
Modüler oigami örneğinde yıldız şeklini gözlemliyorsunuz..

Bir kaç parça kağıttan yada daha fazla kağıdın birleştirilmesi ile oluşturulur. Modüler origami de, klasik origamiye göre somut hayvan veya cisimler dışında 3 boyutlu geometrik nesneler yapılır. Yapılan aynı parçanın yeri değiştirilerek birden fazla şekil verilebilir. Modüler origamide parça sınırı olmadığı için istenilen miktarda parça kullanılabilir.

Islak Origami

Islak Origami Örneği
Islak origaminin kaşifi ve efendisi Akira Yoshizawa tarafından yapılmış bir çalışma..

Gerçeğe daha yakın olması için ve doğal motif elde etmek için ıslak katlama kullanılır. Kağıda şekil vermek ıslağa göre kuruyken daha zor olduğu için ıslatıldığı zaman şekil verme kolaylaşır ve bu sayede gerçekçiliği daha fazla olur. (14 mart 1911-14 mart 2005) tarihinde ıslak katlama sanatını bulan kişi Akira Yoshizawa origami gelişiminde ciddi ilerlemeye imza atmıştır.

Origami Nedir ? Origami Ne Demek ? Origamı Yapımı..

Tv Ünitesi Modelleri..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir