1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Balın 11 Etkileyici Yararı

Balın 11 Etkileyici Yararı
Bala limon sıkarak veya limon suyunun içine bal ekleyerek, kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz..
0

Balın 11 Etkileyici Yararı: Kolesterol seviyesini dengede tutmayı, diyabete karşı etkisi, mide sorunlarını tedavi etmesi, enerji vermek, bulantıyı önleyici, astımla mücadele, kepeğe karşı koruyuculuk, cilt sağlığını geliştirme gibi pek çok faydasını sayabiliriz balın. Yani bal sadece lezzetiyle keyif verici bir besin değil aynı zamanda sayısız yararlarla dolu bir enerji kaynağıdır.

Balın 11 Etkileyici Yararı
Balın yararları saymakla bitmez; mide ağrılarına çözüm üretmesi, kolesterolü dengelemesi, kilo kaybını önlemesi, cilt ve saçlar için faydası ve daha nicesi..

Bal aynı zamanda soğuk algınlığı, öksürük, kilo kaybı, kardiyovasküler sağlık sorunu ve daha birçok probleme çare olmaktadır. Peki balın tarihi nasıldır ve nereden gelmektedir ? Gelin birlikte göz atalım:

Balın Tarihi:

Balın tarihi günümüzden 8.000 yıl öncesine dayanmaktadır.  Valencia-İspanya’daki bir mağarada bundan tam 8.000 yıl öncesinde, yani M.Ö 6.000 yılına tekabül eden bir duvar resminde; balı toplayan tarih-öncesi bir insan ve bal toplayan arılar resmedilmiştir.

Bal, Kuran ve pek çok islami kitapta da geçmektedir. Aynı zamanda kâinat efendisi Hz. Muhammed tarafından da, sıklıkla yenilmesi tavsiye edilmiş bir besin kaynağıdır ve pek çok hadiste de yer almaktadır.

Bu mucizevi besin hazinesi; Yunanistan ve Mısır’da da yaygın olarak kullanılmış ve birçok kaynakta da kendisine yer edinmiştir. Sonrasında geleneksel Çin tıbbında yer almış, o coğrafyada da pek çok hastalığa derman olmuştur.  Bal, kelimenin tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Evlerde ve pek çok yerde baharat ve bitki çeşitleriyle beraber kullanılarak soğuk algınlığı ve pek çok derde çare olmasıyla da bilinmektedir. Balın kendisini önemli kılan bazı tedavi ve hastalık gidermeye yardımcı olan özelliklerinden 11 tanesine göz atalım:

1. Bal Kolesterolü Kontrol Eder:

Yüksek kolesterol, yeterince ve zamanında ele alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Birçok çalışma balın yüksek kolesterol seviyesini kontrol etmek için önemli bir sağlık kaynağı olduğunu ispatlamıştır. Yine aynı şekilde önemli bir çalışma, 30 gün boyunca düzenli olarak her gün 70g bal tüketiminin kolesterol seviyesini %3 azaltacağını belirtmiştir.

2. Şeker Hastaları İçin Bal:

Tadı tatlı olmasına rağmen, bal kan dolaşımındaki şekeri arttırmaz ve şeker hastaları için ciddi bir sorun teşkil etmez. Aynı zamanda insülini stabilize eden bir bileşik olan C-peptidini koruduğu söylenir.

3. Mide Problemlerini Azaltır:

Mide problemleri hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oldukça yaygındır. Balda bulunan antimikrobiyal ve antioksidan bileşenler sayesinde mide komplikasyonlarınızı tedavi edebilirsiniz. Yine balda bulunan metilglioksal olan ek bir antibakteriyel, mide problemleriyle başa çıkmanın etkili ve güvenli yollarından birisidir. Aynı zamanda sindirim sisteminizdeki mikroplarla ve kötü bakterilerle de savaşır. Balın tedavi süreçlerinde ve tüketiminde daha iyi etki verebilmesi için çiğ veya ılık suda seyreltilmiş olarak tüketilmesi uygundur.

4. Enfeksiyonlar İçin Bal:

Enfeksiyonlar İçin Bal. Balın 11 Etkileyici Yararı
Enfeksiyon ve pek çok soğuk algınlığı hastalığı için bal bir hazinedir..

Bakteriler çeşitli enfeksiyonların ana nedenidir. Vücudunuzu bu enfeksiyonlardan sadece günlük belirli bir miktarda bal tüketerek koruyabilirsiniz. Bal, antibakteriyel özelliklerle zenginleştirilmiş, vücudunuzun daha fazla zarar görmesini önleyen çeşitli enfeksiyonlara karşı bir kalkan görevi görür.

5. Enerjiyi Artırır:

Balın metilglyoxal bileşiğinin, enerji seviyesini arttırdığı bilinmektedir. Bu bileşik, bağışıklık sistemini düzenlemek için bulunan sitokinler aracılığıyla bağışıklık sisteminizi geliştirmeye yardımcı olur. Antioksidanlarla birlikte vüdunuzu aktif ve süper enerjik tutar.

6. Bulantıyı Önler:

Bal Bulantıyı Önler. Balın 11 Etkileyici Yararı
Bala limon sıkarak veya limon suyunun içine bal ekleyerek, kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz..

Mide bulantısı günlük rutin diyetinizi engelleyerek diyetinizi bozmanıza sebebiyet verecektir. Altında ciddi sebep yatmayan bulantılar içinde bal iyi bir mide bulantısı önleyicidir. Hem diyetinizin bozulmaması, hem de bulantı problemleri yaşamamak için diyetinize biraz bal ile ekmek eklemek size iyi gelecektir. Ayrıca limon suyunun içerisine çiğ bal eklemekte bulantı problemlerini hafifletmek için etkileyicidir. Eğer limon suyu size çok ekşi geliyorsa, limon suyu yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

7. Kilo Kaybı İçin Bal:

Bu altın renkli besin, kilo vermek için de etkili bir aracıdır. Aynı zamanda ılık su ile bir kaşık bal tüketmek, kilo verme yolculuğunuzdaki şeker krizlerinizinde önüne geçecektir.

8. Uykuyu Teşvik Eder:

Ara vermeden ve bozulma yaşamadan 8 saat uyumak, sağlığınız için son derece önemlidir. Bu nedenle beslenme ve diyet uzmanları, sağlık sorunlarıyla mücadele etmek için bol miktarda uyku ve dinlenmenizi önermektedir. Uykunuzu iyi alamazsanız ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İşte tam olarak burada devreye bal girer, yatmanızı teşvik eden bir hormon olan triptofana ev sahipliği yapar ve bu içinde barındırdığı kimyasal, uykuya dalarken yaşadığınız zorluğu ve sorunları giderir.

9. Astım İçin Bal:

Göz korkutucu bir sağlık sorunu ve hastalık olan astıma, balın iyi geldiğini öğrenmek şaşırtıcı değil mi ? Bal sadece rahatsız edici öksürük ataklarını değil hırıltılı solunum sistemi ve nefes darlığı sorunlarınızı da iyileştirir. Ek olarak, balın hava yollarında bulunan mukoza zarlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Zaman zaman bal tüketmek, ana astım semptomu olarak bilinen bronşiyal tüplerdeki mukus birikmesine de engel olur.

10. Kepeği Giderir:

Kepek ve sürekli kaşıntı yapan kafa derisi oldukça can sıkıcı bir sorundur. Fakat balda bulunan antibakteriyel özellikler sayesinde, bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Saç üzerinde bal kullanmak yediğiniz sağlıklı bir besini tüketmek kadar güvenlidir. Suyun içerisine çiğ balı karıştırarak saçınıza sürün ve masaj yapar biçimde saçınızın her alanına uygulayın. Bir saat beklettikten sonra iyice durulayın. Farkı en az bir hafta içerisinde göreceksiniz.

11. Cilt İçin Bal:

Parlak, lekesiz ve iyi bir cilde sahip olmanın etkili yollarından birisi de baldır. Çiğ balın yüze düzenli olarak uygulanması, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde akne de dahil olmak üzere, çeşitli cilt problemlerini tedavi edebilir. Bal sadece akne izlerini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda tekrardan sempton göstermesini engeller. Anti-aging ve kırışıklıkları giderici özellikleri de vardır. Bunun yanı sıra, cildinizi parlak ve temiz de tutar. Balın 11 etkileyici yararı ve faydası için de en çok aranan özelliklerinden birisidir..

Balın 11 Etkileyici Yararı ve Tarihi..

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir