1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Montesquieu Kimdir ? Montesquieu Biyografisi ?

Montesquieu Kimdir ? Montesquieu Biyografisi ?
Montesquieu Kimdir ?
0

Montesquieu Kimdir ?

Montesquieu Kimdir: Fransız düşünür (1689-1755). Charles Secondat de Montesquieu. Varlıklı bir aileden gelir. 10 yıl süre ile Bordeaux Parlamentosu’ndaki yüksek mahkemede, meclis üyeliği yapmıştır. Toplum ve yönetim biçimi üzerine, yeni ve köklü değişimler getirir. “Devlet, benim!” diyen acı deneyimlerin de etkisi ile yasama, yürütme ve yargı güçlerinin, tek elde olmasına karşıdır. Bu konudaki, güçler ayrılığı ilkesi, çağını aşan ve günümüze değin uygulanan bir yöntemdir.

Devletin gücünün, tümüyle dinden ayrılmasını över. Soyluların ayrıcalıklarını da tartışmaya açar. Demokrasiyi, halkın üstün güç tarafından sahiplenilmesi, olarak açıklar. Bu üstün gücün, bir grup elinde toplanmasını da, aristokrasi olarak tanımlar. Ancak yönetim için, erdem kavramının önemini vurgular. Ayrıca, monarşi ve cumhuriyet yönetimleri konusunda, karşılaştırmalı değerlendirmeler yapar. Genel bağlamda, akılcılığa karşı çıkar.

Montesquieu Kimdir ?
Montesquieu Kimdir ?

Düşünürün araştırma yöntemleri oldukça ilginçtir. Ona göre hareket noktasını daimi olgular oluşturmaktadır. Deneyim ve gözlem onun yöntemlerinin temel direkleridir. Hukuki ve toplumsal olguları doğa olayları gibi görmüş, türlerini ortaya çıkararak sınıflamış ve meydana gelişlerini tayine çalışmıştır. Düşünce adamının en sık yenilediği hakikatlerden birisi de, despotik düzenlerde yasaların geçerli olmadığıdır. Bu özelliği de güçler ayrılığı ilkesinin doğruluğunu savunmasının ne kadar mantıklı bir fikir olduğunu ortaya çıkarır.

Montesquieu Eserleri:

Romalıların Politikası Üstüne İnceleme (1716); Devlet Borçları (1718); Doğa Tarihi Üzerine Gözlemler (1721); İran Mektupları (1721); Avrupa’daki Evrensel Monarşi Üzerine (1734); Romalıların Görkem ve Çöküşü Üzerine Değerlendirmeler (1734); Yasaların Ruhu Üzerine (1748); Yasaların Ruhunun Savunması (1750).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir