1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Mide Ağrısı Nedir ? Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?

Mide Ağrısı Nedir ? Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?
Mide Ağrısı Nedir ? Nasıl Meydana Gelir ?
0

Mide Ağrısı Nedir ? Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?

Mide ağrısının tanısını koymak çok zordur aslında, genelde hemen bilmeniz mümkün değildir ağrının sebebini. Çoğu zaman yanmayla oluşan his bile, ağrılara eşlik etmektedir. Tedbir alınmadığı takdirde; kolit, gastrit, mide kanseri, sinirsel hazımsızlık, safra taşı ve ülser gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Ağrı yaşandığında insanları çok zor durumda bırakabilirler. Çoğu zaman bu ağrı, tahammül edilemeyecek derece de fazla seviyelere çıkabilir. Bu ciddi sorun teşkil eden ağrılardan ve zor zamanlardan nasıl kurtulacağınız ile ilgili çeşitli bilgiler derledik.

Mide Ağrısı Nedir ? Nasıl Meydana Gelir ?
Mide Ağrısı Nedir ? Nasıl Meydana Gelir ?

Mide Ağrısı Nedenleri ?

Yukarıda da belli başlı bir şekilde bahsettiğimiz gibi pek çok nedeni olabilir bu ağrıların. Bunun için ağrının sebebinin iyi araştırılıp bilinmesi gerekmektedir. Çünkü alınacak tedbirler ve hastalığı geçirecek uygulamalar, buna göre alınır. İlk olarak en ciddi alınması gerekli tedbirlerden belli başlıları; çok yağlı ve baharatlı yemeklerden sakınmaktır. Çünkü bu tarz yiyecekler ve baharatlar, mide içerisindeki asitleri aktif hale getirerek, ağrının kaynaklanmasına sebebiyet verirler.

Bu tarz baharat ve yiyecekler haricinde; gazlı ve asitli içecekler, alkol, sigara, aşırı hamur işleri, susuzluk, hareketsizlik gibi etkenlerde mide ağrılarında görülen bazı belirti türleridir. Mide ağrısından ve yaşatacağı sorunlardan uzak durmak için bu saydığımız yiyecekler ve zararlı içeceklerden uzak durmak önemlidir.

Mide Ağrısı Nedenleri ? Mide Ağrısı Sebepleri ?
Mide Ağrısı Nedenleri ? Mide Ağrısı Sebepleri ?

Mide Ağrısı Belirtileri:

En yukarıda da bahsettiğimiz gibi anlık olarak kaynağını hemen bilemesekte, genelde hafif yanma, kabızlık ve isal şeklinde kendini gösterebilmektedir. Bazen ara ara, bazen ise durmak bilmeyen şiddetli ağrılarla da nüksedebilir. Bu anları yaşamak sizlere ciddi sıkıntılar yaşatabilmektedir.

Mide Ağrısı Tedavisi

Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Mide ağrısından nasıl kurtulacağımızı düşündüğümüzde, ilk olarak aklımıza bu ağrıyı dindirecek ve tamamen ortadan kaldıracak ilaçlar gelmektedir. Genelde bu ilaçları almadan önce doktor tavsiyesi ve muayenesine başvurmak, sizler için daha sağlıklı olacaktır. İlaçlar dışında bazı bitki çaylarınında bu ağrılara iyi geldiği, pek çok kez araştırma sonucu ortaya çıkarılmıştır.

Belli başlı bu ağrılara iyi gelecek çayları saymak istersek; ada çayı, melisa çayı, papatya çayı, v.b ilk olarak akla gelebilir. Bu çaylar mideye zarar vermeden ağrılardan kurtulmanın bitkisel yöntemlerinden bazılarıdır. Ayrıca; yoğurt, süt ve bazı haşlanmış yiyeceklerde mide rahatsızlıklarına iyi gelebilmektedir.

Mide Ağrısı Tedavisi ? Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?
Mide Ağrısı Tedavisi ? Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?

Bunların haricinde kapalı olmayan havada yapılacak bazı yürüyüş ve hızlı tempo da yürüme gibi aktiviteler de mideyi oldukça rahatlatmaktadır. Ayrıca derin nefes alıp verme gibi, mideyle ilgili egzersizlerde, mide ağrınızın dinmesine ve tekrarlanmamasına katkı sağlayacaktır. Yine de ağrıların sıklığına göre mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli ve uzmanlardan görüş alınmalıdır.

Bu saydığımız pek çok sebeb dışında midenizi soğuk hava şartlarından korumak, sıcak tutmakta, ağrınızı başlangıcına ve mevcut durumdaki ağrıdan kurtulmanıza aracılık edecektir. Biz yine de alınacak en önemli tedbirin, ilk önce doktorunuza gitmek olduğunu söyleyerek; bazı bitkisel yöntemlerden ve doğal tedavi alternatiflerinden bahsetmek istiyoruz:

Rezene: Ağrı azaltıcı, idrar söktürücü, gaz giderici ve antimikrobiyal özellikleri kendisinde barındıran Rezene, hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarını hafifletmekte ve tamamen gidermekte etkili bir çözümdür.

 • Bir bardak sıcak su içerisine rezene tohumunu katarak, yaklaşık 5-6 dakika kaynatınız. Soğuma işlemini gerçekleştirdikten sonra tüketebilirsiniz.

Zencefil: Sindirim sistemi için oldukça etkili bitkilerden birisidir. Serbest radikallerin etkin olarak faaliyet gösterememesine aracılık eden bitki, mide ağrısı tedavisinde de sıklıkla önerilmektedir.

 • Fazla büyük olmayan -genelde orta boy- olan zencefili, güzel bir şekilde dilimledikten sonra kaynamış bir bardak su içerisine koyarak, sonrasında süzün. Dilediğiniz takdirde, acı olmaması için bal ekleyerek tüketin.

Papatya: Bu bitki, pek çok bitkisel tedavi yöntemlerinde etkin olarak kullanılmaktadır. Mide kaslarının rahatlamasına sağladığı katkıdan dolayı, ağrıların azalmasına ve dinmesine etki eder. Bunun yanı sıra üşütmeden ve enfeksiyondan kaynaklanan mide ağrısı ve problemlerine de iyi gelir.

 • 5-6 tane kurumuş vaziyetteki papatyayı, kaynamış bir bardak suya katarak; kaynama işlemi bitip, soğuduktan sonra tüketin.

Nane: Kas spazmlarına ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı etkili olan nane, hazımsızlık ve gazla oluşan mide ağrılarına karşı etkindir.

 • Günde 3-4 bardak nane çayını tüketerek, mide ağrılarınıza karşı tedbir alabilirsiniz.

Limon ve Kimyon: Kimyon, barındırdığı alkalin sayesinde pH seviyesini dengeleyerek ve içerdiği C vitamini ile serbest radikalleri ortadan kaldırarak, mide ağrılarınızın dinmesine ciddi katkı sağlayabilir.

 • Kaynamış bir bardak suya, 4-5 damla civarında limon ekleyerek tüketin.

Yoğurt: Midenin ve pek çok kaynaklı ağrının ve sızının giderilmesinde etken olan aktörlerden birisidir. Sindirimi geliştirerek; hazımsızlık nedeniyle ortaya çıkan ağrıları dindirir. Ayrıca iyi huylu bakterilerin artmasına katkı vererek, destek sağlar.

 • Sadece mide ağrısı için değil; çoğu zaman sabah aç karnına ve gece yatmadan önce yoğurt tüketmek, sizi mide rahatsızlıkları da dahil; pek çok hastalıktan korur.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir