1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Masa Tenisi Nedir ? Masa Tenisi Nasıl Oynanır ?

Masa Tenisi Nedir ? Masa Tenisi Nasıl Oynanır ?
Masa Tenisi Nedir ?
0

Masa Tenisi Nedir ?

Masa Tenisi Nedir: Masa tenisi, 1926’da kurulmuş olan ve dünya çapında bilinen “Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF)” tarafından idare edilmektedir. ITTF’de şu anda 226 üye bulunmaktadır. Masa tenisi resmi kuralları ITTF el kitabında ayrıca belirlenmiştir. Masa tenisi, 1988’den itibaren birçok etkinlik kategorisiyle bir Olimpik spor branşıdır. 1988’den 2004’e kadar, bu kategorileri sayacak olursak; tek erkekler, tek bayanlar, çift erkekler ve çift bayanlardır. Aynı zamanda 2008’den beri çiftler yerine bir takım etkinliği ile oynanmaktadır.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır ?

"<yoastmark

Bu spor, Kraliçe Viktorya dönemi İngilteresi’nde yemek sonrası elitler tarafından oynanan bir oyun olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bu sporun Hindistan’taki İngiliz askeri subaylar tarafından geliştirildiği ve oyun ekipmanlarını ülkelerine geri dönerken yanında geri getirerek ülke genelinde yaygınlaştırdığı rivayet edilmektedir. Amaç kitap masasının üzerine bir ağ gererek; iki kitabı raket olarak kullanmak şartıyla golf topuna vurarak başladı.

Masa Tenisi Nedir ?
Masa Tenisi Nedir ?

1901 yılında spor yaygınlaşmadan önce Ping-pong ismiyle zaten yaygındı. Ancak bu yıllardan sonra J. Jaques & Son Ltd isimli şirket tarafından ticari marka olarak tescillenmiştir. Şirket bu markayı da 1920’lerde kimsenin haberi olmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde Parker Brothers’a satmıştır. Aynı zamanda firma, sporu oldukça popüler hale getirerek ticari marka isminin de “masa tenisi” olarak değiştirilmesini sağlamıştır.

Masa Tenisi Topunu Kim Keşfetti ?

Masa Tenisi Topunu Kim Keşfetti ?
Masa Tenisi Topunu Kim Keşfetti ?

Sporla ilgili bir sonraki yenilik ise İngiliz masa tenisi meraklası James W. Gibb’in günümüzde kullanılan selüloit masa tenisi toplarını keşfetmesi olmuştur. Bu gelişmeyi yine aynı yıllarda tahta bir parçaya pürüzlü veya noktalı kauçuk levhayı sabitliyerek modern raketin mucidi E.C. Goode takip etti. Masa tenisiyle ilgili gelişmeler bu buluşlardan sonra öyle gelişti ki; 1902 yılı bu sporla ilgili kitapların yazıldığı ve dünya şampiyonasının düzenlendiği bir yıl olmuştu.

1910 yılında daha önce kurulan “Masa Tenisi Derneği” ve “Ping Pong Derneği” olmasına rağmen, 1921’de yeni masa tenisi derneği kurulmuştur. Bu dernek daha önceleri İngiliz Masa Tenisi Derneği olarak bilinen ismini; 1926 yılında Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) olarak değiştirdi. Ardından aynı yıl, resmi olarak ilk dünya şampiyonası düzenlendi. Ev sahipliği ise Londra yaptı. 1933’de bu derneği ABD’de kurulan dernek takip etti ve sporun yayılım alanı; Çin ve Japonya gibi ülkelere ulaştı. 1950 de ekipman kalitesi özel levhalar ve gereçlerle geliştirildi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi spor artık yıllar 1988’i gösterdiğinde olimpik bir spordu ve aynı zamanda durdurulmaz bir hızla yaygınlaşmaya başlamıştı..

Masa Tenisini Kim Buldu ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir