1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Kuasarlar Nedir? Kuasarlar Nasıl Oluşur?

Kuasarlar Nedir? Kuasarlar Nasıl Oluşur?
Kuasarlar Nasıl Oluşur?
0

Kuasarlar Nedir?

Kuasarlar Nedir: Kuasarlar, galaksilerin merkezindeki süper kütleli kara deliklerden güç aldığına inanılan son derece parlak ışık jetleri anlamına gelir. Yaklaşık yarım asır önce keşfedilen kuasarların, ışık, gaz ve tozun bir kara deliğin kenarlarından ışık hızında uzaklaştırılmasından kaynaklandığına inanılıyor. Işığın hareketinin aşırı hızından (ve jet benzeri bir akıntıya yoğunlaşmasından) dolayı, tek bir kuasar tarafından yayılan genel ışık, Samanyolu Galaksisi’nin kendisinden 10 ila 100.000 kat daha parlak olabilmektedir. Bu nedenle kuasarlar şu anda evrende var olduğu bilinen en parlak nesneler olarak kabul edilmektedir. Bunu bir perspektife koymak için, bilinen en parlak kuasarlardan bazılarının Güneşimizin yaklaşık 26 katrilyon katı kadar ışık ürettiğine inanılıyor.

Kuasarlar Nasıl Oluşur?

Kuasarlar Nedir?
Kuasarlar Nedir?

Büyük boyutları nedeniyle, bir kuasar, ışık kaynağına güç sağlamak için muazzam miktarda enerjiye ihtiyaç duyar. Kuasarlar bunu, özellikle maddenin (gaz, ışık ve toz) süper kütleli bir karadeliğin birikme diskinden ışık hızına ulaşan hızlarda uzağa akıtılmasıyla başarırlar. Bilinen en küçük kuasarlar, evrende parıldamaya devam edebilmek için her yıl yaklaşık 1000 Güneş’e eşdeğerdir. Yıldızlar, galaksilerinin merkezindeki kara deliği tarafından kelimenin tam anlamıyla “yutulduğu” için, mevcut enerji kaynakları zamanla önemli ölçüde küçülmektedir. Mevcut yıldız havuzu azaldığında, bir kuasar işlevini yitirir ve nispeten kısa bir süre içinde kararır.

Üriner Sistemin Ana Yapıları ve Organları Nedir?

thumbnail
Önerilen Yazı
Üriner Sistem Nedir? Üriner Sistemin Ana Yapıları ve Organları?

Kuasarlarla ilgili bu temel anlayışa rağmen, araştırmacılar genel işlevleri veya amaçları hakkında göreceli olarak hiçbir şey bilmiyorlar. Bu nedenle, büyük ölçüde var olan en garip nesnelerden biri olarak kabul edilirler.

Helikopteri Kim İcat Etti ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir