1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Diksiyon Nedir ? Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir ?

Diksiyon Nedir ? Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir ?
Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir ?
0

Diksiyon Nedir ?

Diksiyon Nedir: Diksiyon, kelimeleri dil kurallarına uyacak bir biçimde kullanarak, ahenkli bir şekilde telaffuz etme sanatıdır. Düzgün bir diksiyon, öncelikle etkili ve doğru şekilde konuşmayı gerektirir. Doğru ve kaliteli bir konuşma da, etkili iletişimi gerektirir. İyi bir diksiyona sahip olunmak isteniyorsa, doğru şekilde iletişim kurulmalıdır. Şayet ortada bozuk ve devrik bir iletişim var ise, doğal olarak diksiyon da bozguna uğrayacak demektir. Birbiri ardınca sıralanan bu kurallara uyulması durumunda, oldukça başarılı bir diksiyon ve etkili konuşma ortaya çıkacaktır.

Diksiyon Nedir ?
Diksiyon Nedir ?

Günümüzde çoğu insan, etkili konuşma yapabilmek için şan eğitimleri, konuşma teknikleri gibi eğitimlere başvurarak becerilerini geliştirmeyi planlamaktadırlar. Bu becerilerin gelişmesinde neler rol oynuyor sizce? Elbette, doğru ses tonlaması, yalın ve etkili telaffuz, doğru cümle kurulumu, ikna kabiliyeti ve daha sayılamayacak tonlarca özellik…

Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir?

Ses Tonunu Ayarlamak:

Etkili konuşma yapabilmek için öncelikle doğru bir tonlama ve vurgulama yapılmalıdır. Çünkü karşınızdaki kişinin ilk dikkatini çeken özellik, sesiniz ve bu sesinizi nasıl tonladığınızdır. Konuşmanız sırasında, sesinizi yerine göre güçlü ve zayıf olarak kullanmalısınız. Bir konu hakkında önemle vurgu yapmak istiyorsanız, sesinizi de vurgu yapacak şekilde ayarlamalısınız. Kişileri rahatsız edecek düzeyde bir ses tonuna sahipseniz, diksiyon eğitimi alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Kısacası kurmuş olduğunuz cümleye bağlı olarak, kelimeler arasında bir sihirbaz gibi gösteriler yapmalısınız.

Beden Dilini Kullanmak:

Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir ?
Diksiyonu Geliştirme Yolları Nelerdir ?

Tabii sadece tonlamalar ile sınırlı değil. Konuşmanızı daha etkileyici bir hâle getirecek diğer en önemli husus; jest ve mimiklerinizdir. Beden dili, etkili iletişimi daha güçlü kılmaktadır. Bu nedenle de konuşmanızın yanı sıra beden dilinizin kullanımı ve duruş biçiminiz bu konuda oldukça etkilidir. Jest ve mimikler, konunun daha sade anlatılmasına ve anlaşılmasına yardımcı olur, aynı zamanda karşı taraftaki kişiye güven duygusu aşılar.

Farklı Kelimeler Telaffuz Etmek:

Konuşmanız esnasında sürekli aynı kelimeler veyahut benzer kelimeler kullanmanız durumunda, karşı taraf iletişimi noktalayacaktır. Bunu aslında Dönme Dolap örneğine benzetebiliriz. Sürekli aynı kelimeleri kullanmak herkesi bıktırır ve soğutur değil mi? Bu nedenle de kelime dağarcığımızı olabildiğince geliştirmeye ve güncelleştirmeye bakmalıyız. Farklı kelimelere konuşmanız içerisinde yer vermeniz, sizi farklı kılacaktır.

Yazı Yazarak Geliştirmek:

Diksiyon ve etkili konuşma becerisini arttıran bir diğer husus; yazı yazmaktır. Herhangi bir not kağıdına yazı yazmanız, yazdıktan sonra da sesli şekilde defalarca okumanız diksiyonunuzu önemli ölçüde geliştirecektir. Yazı yazma yeteneğinizin gelişmesi sonucunda, okuma beceriniz ve araştırma beceriniz büyük ölçüde artacaktır.

İkna Kabiliyeti Kazanma:

İkna kabiliyeti, yapılan iletişim yoluyla insanları etkileme becerisidir. Aynı zamanda bu kaibliyete sahip her insan, beden dilini de kullanması sonucunda istediği sonuca ulaşabilmektedir. Doğru bir diksiyon ve tonlama ile ikna kabiliyetinizi gün geçtikçe ilerletebilir, aynı zamanda da geliştirebilirsiniz.

Diksiyon Eğitimi Almak:

Diksiyon eğitimi almak, diksiyon becerisini geliştirme yöntemlerinden birisidir. Etkili konuşmak ve iyi bir iletişim becerisi kazanmak istiyorsanız bu tür eğitimlere katılabilirsiniz. Online eğitim veyahut yüz yüze eğitim alabilirsiniz.

Diksiyonun Önemi Nedir?

Diksiyonun önemli olmasının nedeni, herhangi bir konunun doğru şekilde ifade edilmesidir. Doğru bir ifade şekli ile, iyi bir itibar kazanabilir veyahut bir meslek sahibi olabilirsiniz. Bunların yanı sıra diksiyonun önemi sayesinde, karşımızdaki insanı büyük ölçüde tanımamıza olanak sağlar. Bir kişiyi sahip olduğu diksiyon sayesinde kolayca anlayabilirsiniz. Akabinde diksiyon, hedefleri açıklamaya da yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, diksiyon hayatımızda önemli bir yere sahip olmakla birlikte, kaliteli bir yaşam tarzı sunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir