1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?

Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?
Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?
0

Propolis Nedir ?

Propolis ya da halk arasında bilinen adıyla arı zamkı, normal şartlar altında çok sık bulunan bir ürün değildir. Arıların yapraklardan, ağaç salgılarından, iğne yapraklara sahip ağaçlardan ve bitkilerin tomurcuklarından elde ettikleri reçineye benzeyen bir üründür.

Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?
Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?

Arılar hiçbir zaman bal üretirmiş gibi hızlı bir şekilde propolis üretemezler. Çünkü propolis, saydığımız ürünler ve arıların salgıladıkları enzimlerin birleşimiyle oluşmaktadır. Dolayısıyla, arı zamkı normal şartlar altında çok sık bulunan bir ürün değildir.

Bunun yanı sıra, arı zamkının iyileştirici etkisi de söz konusudur. Zira, geçmiş dönemlerde insanlar bu ürünü ilaç niyetine de kullanmaktaydı. Nitekim, şu anda da çoğunlukla sağlık için kullanılmakta. Propolis ürününün sağlık deposu olmasındaki en büyük neden ise şüphesiz içeriğindeki reçine, mineraller ve polenler diyebiliriz.

Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?
Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?

Propolis Faydaları Nelerdir ?

Şu anda propolis ürününün tanımlanmış onlarca faydası vardır. Fazla tüketimi ise vücutta zararlı bir etkiye sebep olur. Sonuç olarak her şeyin fazlası zarardır desek, yanlış olmaz. Bunun yanında propolis ürününün en önemli kullanılma nedeni şüphesiz bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yeterli ve dengeli propolis tüketimi sayesinde sizler de uzun seneler boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

İçeriğinde bulunan etanol ekstraktı sayesinde ise ürünün iltihap önleyici etkisi vardır. Dolayısıyla propolis çeşitli pansumanlarda da kullanılabilir. Bunun yanı sıra çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen kanseri durdurma etkisine sahiptir. Öyle ki, yeterli ve dengeli propolis kullanımı sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller.

Dengeli arı zamkı kullanımı sayesinde ise dişleriniz bembeyaz bir görüntüye kavuşabilir. Bunun yanında ise propolis ürününün karaciğeri temizleme özelliği de mevcuttur.

Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?
Propolis Nedir ? Propolisin Faydaları Neler ?

Propolis Nasıl Kullanılır ?

Şu an tezgahlarda satışta olan propolis ürünü hemen hemen her formda bulunabilir. Lakin, propolis’in; suda çözünebilen damla, kapsül, tablet, şurup, sprey, krem ve toz formları daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra her bir propolis formunun kendine özgü iyileştirici etkisi vardır.

Kısacası kişi, iyileştirmek istediği bölgeye göre propolis formunu seçmelidir. Bunu yaparken de bilgili bir şekilde yapmalıdır. Aksi takdirde farklı formların tüketimi işe yaramayacaktır. Propolis formlarının çeşitli iyileştirici etkileri ise şu şekildedir;

 • Damla Propolis: boğaz enfeksiyonları ve ağız yaraları için tercih edilmektedir. Gargara yaparak veya gıdalara damlatarak tüketebilirsniz.
 • Tablet / Kapsül Propolis: Tablet ve kapsül propolis daha çok uyku problemlerinin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır.
 • Krem Propolis: Küçük yaraların iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.
 • Toz Propolis: Toz propolis, vücut içerisindeki toksinleri atmaktadır. Yiyeceklerle birlikte tüketebilirsiniz.

Propolis Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii ki her durumda olduğu gibi propolis kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde kullanımı hiçbir işe yaramayacaktır. Şüphesiz bunun da olmasını kimse istemez. Dolayısıyla, altta belirteceğimiz hususlara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Propolis kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

 • Propolis ürününü uzun süre kullanmak alerjik reaksiyonlara davetiye çıkarabilir.
 • Asla yüksek miktarda tüketilmemelidir. Bilindiği üzere her şeyin fazlası zarardır.
 • Kronik rahatsızlığa sahip bireylerin propolis kullanmadan önce hekime danışması gerekmektedir.
 • Özellikle bal alerjisi bulunan kişilerin propolis kullanmaması gerekir.
 • Gebe ya da emziren annelerin kullanmadan önce hekime danışması kendileri için iyi olacaktır.
 • Sık bir şekilde alkol tüketen kişilerin propolis kullanması önerilmez.

Propolis kullanmak isteyenler de ayrıca bu hususlara dikkat etmelidirler.

Ayrıca; Hacamat Nedir ? Faydaları Neler ? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir