1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

İç Dekorasyon Nedir ? İç Dekorasyon Ne Demek ?

İç Dekorasyon Nedir ? İç Dekorasyon Ne Demek ?
Her rengin insanlar üzerinde baskın ve psikolojik yönden etkileyici özellikleri vardır. Bazı renkler size keyif verirken, bazı renklerde ruhunuzu dizginleyerek huzur bulmanıza aracılık ederler..
0

İç Dekorasyon Nedir: İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan ‘’yaşam alanı’’ kavramı artık günümüzde daha özgün hale getirilmek için bambaşka boyutlara taşınmaktadır. Değişim ve yenilik düşüncesi bireyi estetik arayışa itmektedir. Bununla beraber yaşam alanlarımızı güzelleştirmeye, özgünleştirmeye ve yenilemeye yönelmekteyiz. İç mekânlarımızda uyguladığımız gerek amatör gerek profesyonel dekorasyon da bu yönelimin bir parçasıdır.

İç Dekorasyonun Amacı Nedir?

İç Dekorasyonunu Amacı Nedir ?
İç dekorasyonun en önemli amaçlarından birisi; size huzur ve keyif verici ortamlar hazırlamaktır..

Tasarım ve dekorasyon kişisel estetik kaygıların sonucunda ortaya çıkan bir unsurdur. Bireyin sahip olduğu veya içinde bulunduğu mekâna kendini ait hissetmek için yaptığı estetik bir yaklaşımdır. Her ne kadar görsel zevkten bahsetsek de dekorasyon tek bir amaç için yapılmaz her zaman. Yaşam alanının işlevini arttırıp fonksiyonel bir ortam haline getirme gereksinimi de dekorasyonun bir parçasıdır.

İç Dekorasyonda Mobilya:

İç Dekorasyon da Mobilya Tercihi. İç Dekorasyon Nedir ?
İç dekorasyon da mobilya tercihiniz, odanızın ne kadar ışık aldığı ve duvar boya renkleriyle de doğrudan ilişkili olmalıdır. Çok ışık almayan alanlarda koyu renk mobilya tercihi, ışıklandırma olmadığı zamanlarda evinizi daha boğucu hale getirecektir. Aynı zamanda ışıklandırma tercihleri ve dikey bir ayna bile odanın geniş ve ferah görünmesinde önemli yol oynayacaktır..

Dekorasyon işlemi, alanı iyi yönetebilmekten geçer. Geniş yaşam alanları için seçeneklerin daha fazla olduğu düşünülse de, uyum içerisinde olmayan mobilyalar mekânı olduğundan küçük ve karmaşık gösterecektir.

Daha küçük yaşam alanları için ise mobilya seçimlerinde hantal ürünlerden kaçınmakta fayda var. Zira küçük alanları değerlendirmenin fazlaca yolu var. Aktivite şekline göre şekillendirilebilen akıllı, ergonomik ve çok yönlü mobilyalar bu alanlar için oldukça pratik çözümlerden biri. Ayrıca mekânda kullanılan doğru ve yeterli aydınlatma da küçük göz oyunları ile mekâna boyut katacaktır. Aynı şekilde odanın kısa duvarına koyacağınız ayna, mekânı olduğundan geniş gösterecektir. İç dekorasyonda mobilya rengi seçimi de oldukça önemlidir. Evdeki diğer renkleri tamamlayacılığı ve çevreyle uyum içerisinde olması önem arz eder konulardan birisidir.

İç Dekorasyonda Renk Uyumu:

İç Dekorasyonda Renk Uyumu
Her rengin insanlar üzerinde baskın ve psikolojik yönden etkileyici özellikleri vardır. Bazı renkler size keyif verirken, bazı renklerde ruhunuzu dizginleyerek huzur bulmanıza aracılık ederler..

Görsel duyuların ön planda olduğu bir işlemdir dekorasyon. Bunun için kullanılan mobilyalar ve aksesuarlar kadar o donatıların renkleri ve ortama uyumları da önemlidir. Örneğin, iç mekânlarda kullanılan açık renkler mekânı olabilecek en geniş ve ferah halinde gösterir. Bunun aksine daha koyu renkler ise mekânda daha vurgulayıcı ve ışıklandırmalarda daha çarpıcı bir görüntü unsuru taşır.

İç mekânda renk kullanımı, mekânın işlevine ve neye hizmet edeceğine göre de değişmektedir. Eğer bu kişisel bir konut ise kullanıcının tarz ve istekleri göz önünde olacak renkler görülmektedir. Fakat bahsettiğimiz mekân bir işletme ise o markayı veya ürünü anımsatacak renklere rastlanmaktadır. Renkler bilinçaltımızda çok farklı uyarı alanlarına hitap ettikleri için düşünülenin aksine mekân için çokça önem taşımaktadır.

İç Dekorasyonda Tarzlar:

İç Dekorasyonda Tarzlar
Günümüzde iç dekorasyonda; “modern, vintage, retro, loft, country, art deco, minimalist”  gibi.. pek çok  farklı tarzlar vardır.

Dekorasyon, yenileme, tasarım kavramları yıllardır farklı tarzlarla karşımıza çıkmaktadır. Dönem dönem insanların trend anlayışları değişsede günümüzde hâlâ varlığını baskın bir şekilde sürdüren tarzlar vardır. Bunlardan bazılarını;

– Modern

– Vintage

– Retro

– Loft

– Country

– Art Deco

– Minimalist şeklinde sıralamak mümkün.

Kimler Dekorasyon Yapar?

Mekân düzenleme işlemi bireysel uğraş dışında, bu iş ile profesyonel olarak ilgilenen insanlar tarafından yapılmaktadır. İç mimarlar, kullanıcıların bu türlü tasarım ihtiyaçlarını karşılamak için bulunmaktadır. Bu süreçte kullanıcının zevk ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarım sürecine girerler. Tasarım esnasında mekânın en verimli, en estetik ve en güvenli hali oluşturulmak esastır.

İç Dekorasyon Nedir ? İç Dekorasyon Ne Demek ? İç Dekorasyonda Tarzların Etkisi..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir