1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Jasper Taşı Nedir? Jasper Taşının Faydaları?

Jasper Taşı Nedir? Jasper Taşının Faydaları?
Jasper Taşının Faydaları ?
0

Jasper Taşı Nedir?

Bereket ve bolluğun simgesi olarak adını duyurmuş olan ve bazı türleri çok nadir bulunduğu için fiyatı paha biçilemeyen Jasper taşı hakkında bilinmeyenleri; Jasper taşı nedir? Nerelerde bulunur? Jasper taşının özellikleri nedir ve varsa faydaları nelerdir gibi soruların cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Jasper taşı, Kuvars grubu taşlara dahil olmak üzere kendine has özellikleri de barındıran bir değerli taş türüdür. İçeriğindeki ana mineraller Silisyum ve Oksijen olan Jasper taşının, yeryüzünde en fazla görüldüğü ülkeler; Almanya, Fransa, Venezuela, Hindistan ve Rusya’dır. Aynı zamanda Kuvars taş grubuna ait olan bu taşın kendi içinde de farklı türleri bulunmaktadır.

Bu Yazımızda Dikkatinizi Çekebilir: Kan Taşı Nedir?

Jasper taşı, saydam yapıda olmayan opak bir taştır. Aynı zamanda renk seçeneği diğer taşlara nazaran çok daha fazladır. Taş, yapısı gereği farklı renklerin bir araya gelip rengarenk bir görüntü oluşturur. Genellikle taşın ana rengi üzerinde siyah, sarı, kırmızı, yeşil, turuncu, mavi ve kahverengi lekeler vardır. Jasper taşının en nadir bulunan renk türü ise sarı Jasper taşlarıdır. Bununla birlikte nadir bulunması nedeni ile ulaşımı zor, fiyatı yüksektir.

Jasper Taşı Nedir ?
Jasper Taşı Nedir ?

Özellikleri Nelerdir?

Jasper taşı, Antik dönemlerden itibaren büyük ilgi gören değerli taşlardan birisidir, bunun bir nedeni; bu taşın içinde bulunduğuna inanılan enerjiden dolayı yağmur yağmasını sağladığı inancıdır. Öyle ki, taşın bir diğer ismi de “Yağmur Taşı” olarak bilinmektedir. Tüm bunların yanında; fiziksel olarak sağlık ve sıhhati, ruhsal olarak da erdemli ve onurlu bir insan olmayı temsil eden taştır.

Jasper Taşının Faydaları:

Jasper Taşının Faydaları ?
Jasper Taşının Faydaları ?

Diğer pek çok değerli taşta olduğu gibi, Jasper taşının da birçok faydası olduğuna inanılmaktadır. Bu faydalar arasında en sık bilinenleri; İnsan bedenini zararlı toksinlerden temizlemesi aynı zamanda böcek, yılan ve örümcek sokmalarına karşı faydalı olması, hormon dengelerini düzenleyip cinsel gücü arttırması, vücutta bulunan ve kişiye gerginlik stres veren fazla elektriği kendine çekmesi olarak sayılabilir.

Jasper taşı ayrıca kalp, karaciğer, dalak ve mide hastalıklarında tedavi edici özellikleri olduğu inanışı yaygındır. Ayrıca hormonal olarak endokrin sisteminin dengelenmesine yardımcı olup, safra kesesini dış toksinlerden koruyarak yapısının güçlenmesini sağladığı halk tarafından bilinmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir