1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Elektronik Eşya Ne Zaman Alınır?

Elektronik Eşya Ne Zaman Alınır?
Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü
0

Elektronik Eşya Ne Zaman Alınır: Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle her alanda yaygın bir elektronik eşya kullanım alanı oluşmuştur. İletişim, eğitim, çalışma, paylaşım, ev ve her türlü yaşam alanında elektronik eşyalar kullanılır ve hayatı kolaylaştırmak için önemlidirler.

Elektronik Eşya Nedir?

Elektronik Eşya Nedir ?
Elektronik Eşya Nedir ?

Hayatımızı kolaylaştırmak için teknolojiyle beraber gelişen ve bu bağlamda, her alanda bizlere yardımcı olan her türlü araç-gereçtir. Kullanım amaçları ve kullanım türleri bakımından çok çeşitli elektronik eşyaya sahibiz ve günümüzde bunun önüne geçmek mümkün değildir.

22 Mayıs tarihli Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların kontrolü niteliğinde çıkarılan yönetmeliklere göre elektrik ve elektronik eşya kategorileri:

 • Küçük ev aletleri
 • Bilişim ve telekomünikasyon ekipmanlar
 • Tüketici ekipmanları
 • Aydınlatma ve cihazları
 • Elektrikli aletler
 • Oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri
 • İzleme ve kontrol aletleri
 • Otomatlar

Elektronik Atık Nedir?

"<yoastmark

Elektronik cihazların kullanım ömrünün tamamlanması yani bizim bildiğimiz haliyle çöpe dönüşmesi durumudur. Günlük hayatımızda ve sürekli olarak kullandığımız televizyonlar, radyo, bilgisayarlar, yazıcı, çamaşır makineleri, buzdolabı, bulaşık makineleri, telefonlar gibi elektronik eşyalar, kullanım ömrü bittiğinde elektronik atık sınıfına girmektedir.

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü

"<yoastmark

Elektronik atıklar çok sayıda zararlı içerikli maddelerden oluşur. Ve bu sebeple dönüşümleri de çok önemlidir. Yanlış yollarla doğada bırakılan elektronik atıklar toprak kirliliği, su kirliliği, çevre kirliliği ve görüntü kirliliğine sebebiyet verir. Bu bağlamda insan sağlığına da çok önemli ölçüde zarar verir. Hem insan sağlığını hem hayvan, bitki ve diğer canlıların sağlığını korumak için elektronik atıklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Elektronik Eşya Ne Zaman Alınır?

Elektronik Eşya Ne Zaman Alınır
Elektronik ürünlerde uygun şartları kollamak için; büyük elektronik marketlerin e-posta bültenlerine kayıt olabilirsiniz.

Her türlü alışveriş eylemimizde önceliğimiz her zaman ihtiyaç dahilinde olmasıdır. Alacağımız ürüne ne ölçüde ve ne öncelikte ihtiyacımız olduğunu belirlemeliyiz. İhtiyaç ölçülerimizi belirlediğimiz ölçüde alışveriş yapmak hem aile bütçesine hem de ülke bütçesine zarar vermez.

Elektronik eşya alımlarınız da nitekim bu doğrultuda olmalıdır. Bildiğimiz üzere her türlü alımlarda çeşitli vergiler ve bir takım ödemelerle yükümlüyüz elektronik eşya alımlarında da buna dikkat etmek faydalı olacaktır.

Belirlenen KDV, ÖTV vb. vergilerin indirimli olduğu, daha çok kar etme amacı güden kişiler için ön planda olan konulardandır. Yıllara göre belirlenen vergi indirimlerine ek olarak çeşitli özel günler ve haftalarda toptan veya perakende alınların çok daha uygun olduğu aşikardır. Elektronik eşya alımlarında bu hususlara dikkat etmek sağlıklı kararlar vermeye yardımcı olacaktır.

Alınan veya alınması düşünülen eşyanın kaliteli, uzun ömürlü, pratik ve kullanışlı olması gerekir. Fiyatı fazla diye kalitelidir algısını yok saymalı ve ürün özellikleri, tasarımı, görüntüsü, kullanım alanları açısından değerlendirilmelidir.

Aldığımız veya alacağımız ürünün bizi, fiyat performans ve kullanım kolaylığı bakımından tatmin etmesi gerekir. Bu özelliklere bakılmadan alınan ürünler hem memnuniyetsiz kullanım hem de kısa ömürlü ürün kategorisine girer ki bu da istenilmeyen bir durumdur.

Ayrıca elektronik eşya satan çeşitli marketlerin, e-posta bültenlerine dahil olup, indirimlerinden haberdar olarakta, beklediğiniz bir ürünü indirimli olarak satın alabilirsiniz.

Elektronik İmza Nedir ? Nerede Kullanılır ?

Çalışma Odası Dekorasyonunda Açık Raf Kullanımı..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir