1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Elektronik İmza Nedir ? Nerede Kullanılır ?

Elektronik İmza Nedir ? Nerede Kullanılır ?
Elektronik imza, ıslak imza gibi pek çok alanda ve sektörde kullanılan ve geçerliliği olan elektronik veridir..
0

Elektronik İmza Nedir ? Nerede Kullanılır?

Elektronik İmza Nedir: İnternetin hızla gelişme göstermesi sonucunda her alanda yenilikler ortaya çıkmaktadır. Evimizden işimize kadar her yerde yeniçağ teknolojisinin getirdiği buluşlar sayesinde hayatımız da kolaylaşmaktadır. Eski zamanlardan günümüze bakacak olursak, geçmişte duysak bile inanamayacağımız buluşlar ortaya çıktı. Haberleşme ve iletişim alanında daha fazla ilerleme kaydedildi.

Haberleşme ve iletişim ağı bir devletin en önemli unsurlarındandır. Eskiden mektup, telgraf gibi seçenekler haberleşme de nasıl önemliyse şimdilerde yerini e-mail ve sanal ortam yazışmaları almıştır. Hız kazandıran ve işlerin daha ivedilikle yapılmasını sağlayan bu teknolojik gelişmeler sayesinde, işler daha kolaylaşır hale geldi. Aynı zamanda kağıt israfının da önüne geçildi.

İmza Atmak Dikkat İster

Hepimizin mutlaka önemli evrak işleri olmuştur. Okul için olsun, iş yerinde bir yazışma için olsun, mutlaka herkesin evrakla bir şekilde alakası vardır. Bu ve benzeri işlerin çoğunluğunda güvenilirliğinin sağlanması için imzamız istenmiştir. İmza deyip geçmemek lazım, bir karalamadan ibaret olmadığını da bilmek gerekir. Öyle ki yanlış bir imza yıllar süren pişmanlığa sebep olabilir. Nereye, ne için ve neden imza attığımıza çok dikkat etmemiz gerekir. İmza konusu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle ıslak imzalarda, aynı şekilde ve değişmeyen bir imzanızın olması gerekir. İmza bu kadar önemli iken gelişen teknoloji sayesinde buna da bir çözüm getirildi.

Özellikle sanal ortamlarda yapılan yazışmalar için imzayı kötü niyetli kullananların önüne geçmek ve yolsuzluk gibi, sahtecilik gibi söz konusu durumlara engel olmak için elektronik imza sistemi getirildi. Adına e-imza dediğimiz bu sistem sayesinde özellikle kurumlar arası yazışmalar daha net ve güvenilir hale getirildi.

E-İmza Nedir?

E-İmza Nedir ? Elektronik İmza Nedir ? Nerede Kullanılır ?
Elektronik ortam aracılığıyla verilen ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veridir..

Sanal ortamda yapılan bu e-imza, 5070 Sayılı Kanun tarafından ıslak imzaya eşdeğer olarak kabul edildi. E-imzada da ıslak imza da olduğu gibi kim tarafından imzalandığı belirlenmektedir. Ancak ıslak imzadan farklı olarak, normal bir imza gibi değil, harf, karakter ve semboller içeren bir kimlik doğrulama biçimidir.

Kanunlar çerçevesinde bakıldığında ıslak imzaların hepsi ile aynı görevi görse de mesele bir evlenme veya emlak işlemlerinde geçerli değildir. Bu ve benzeri durumların dışında ise bir senet bir delil niteliği taşımaktadır.

E-imza her yönden daha güvenilirdir. Kesinlik olması, imzası atılan konunun sonrasından değiştirilemeyeceği, silinemeyeceği, ekleme yapılamayacağı kimlik doğrulama ve onay istenmesi ile imza atan kişinin teyit edilmesi, ne kadar garantili bir sistem olduğunu gösterir niteliktedir.

​​​​​​E-imza Nerelerde Kullanılır?

Elektronik İmza Nerede Kullanılır ? Elektronik İmza Nedir ?
Elektronik imza, ıslak imza gibi pek çok alanda ve sektörde kullanılan ve geçerliliği olan elektronik veridir..

E-imza sahibi olabilmek için ise TC kimlik numarası ile gerekli yerlere başvuru yapmak gerekmektedir. Eğer kurum çalışanı iseniz diğer belge ve evraklar da istenilecektir. E-imza kendi bilgisayarınıza kuracağınız bir yazılım programı ile kullanılabilmektedir.

E-imza hem kurumsal hem de ticari alanlarda kullanılabilir. Bunlardan bir kaçı şunlardır:

 •  Üniversite seçme sınavı başvurularında,
 •  Kurumlar arası iletişimlerde
 •  Sağlık ve vergi uygulama alanlarında,
 •  İnternet bankacılığında,
 •  Sigortacılık işlemlerinde.

E-imza Nereden Alınır ?

E-imza hizmetini pazarlayan pek çok kurum ve kuruluş vardır. Bunlardan birisini tercih edebileceğiniz gibi PTT gibi, güvenilir bir devlet kurumundan da edinebilirsiniz. E-imza almak veya başvurmak için: E-imza al

Ev Dekorasyonuna nereden başlanır ?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir