1. Ana Sayfa
  2. Hayvan Bilgileri

Bombardıman Böceği

Bombardıman Böceği
0

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki muazzam özelliklere sahip olmasın. Her yaratılanın kendince olağanüstü bir sisteme sahip olduğunu az çok biliyoruzdur. İşte bunlardan bir tanesi bombardıman böceği ya da topçu böcekleridir.

Bombardıman Böceği Nedir?

Bombardıman Böcekleri
Bombardıman Böcekleri

Topçu böcekleri Carabidae familyasına ait kın kanatlılardandır. Antartika hariç bütün kıtalarda, ılıman bölgelerde ve ağaçlık alanlarda yaşarlar. Genelde çoğu etçildirler. Geceleri avlanırlar. Yumurtalarını bırakmak için nemli bölgelere giderler.

Küçücük vücudunda mükemmel bir kimyasal sistemle donatılmış olan bu böcek, kendisini rahatsız eden düşmanıyla karşılaştığında, gövdesini ona doğru yöneltip yüksek sıcaklıkta ve zarar verici kimyasal bir sıvı püskürtür.

Püskürttüğü bu sıvı hidrokinon ve hidrojen peroksit adında iki kimyasal maddeden oluşur. Bu iki madde böceğin içinde farklı iki bez tarafından salgılanır ve bir odacıkta karıştırılır. Normal haldeyken bu iki madde her hangi bir reaksiyon göstermezler. Ancak karıştırıldıkları bu odacığın yanında patlama odacığı da bulunur. Böcek ateşleme yapmayı karar verdiği anda bu odacıktaki kaslar kasılır ve patlama odacığına dolar.

Topçu Böcekleri ve Özellikleri
Topçu Böcekleri ve Özellikleri

Burada odacığın duvarlarından salgılanan özel bir madde ile birleşince reaksiyon başlamış olur. Bu sırada 100 santigrat derece de bir ısı ortaya çıkar. Yine kaslar yardımıyla bombardıman böceği bu sıvıyı düşmanına püskürterek onu uzaklaştırır. Tüm bu işlemler saniyenin az bir kısmı kadar gerçekleşir.

 

Belki ilginizi çekebililir; Kedilerin Farklı Halleri  

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Yorum Yap