1. Anasayfa
 2. Hayvan Bilgileri

Ayılar Balı Gerçekten Sever Mi? Ayılar Balı Nasıl Yer?

Ayılar Balı Gerçekten Sever Mi? Ayılar Balı Nasıl Yer?
Ayılar Balı Gerçekten Sever Mi?
0

Ayılar Balı Gerçekten Sever Mi?

Ayılar Balı Gerçekten Sever Mi: Baldan elde edilen doğal şekerler, birçok canlı ve varlık için bir besin takviyesidir. Balın besleyici yararları için mi yoksa tatlı ve lezzetli bir alternatif olduğu için mi ayılar tarafından sevildiğini öğrenelim:

Ayılar Sadece Bal Mı Yer?

Gözlüklü Ayı
Gözlüklü Ayılar, otobur oldukları için bal gibi besinlere, protein ihtiyacından dolayı düşkündürler.

Bir ayının diyeti çeşitli besinlerden oluşabilir, daha doğrusu yaşadığı bölgeye bağlı olarak çok çeşitli yiyecek seçenekleri bulunmaktadır.

Genellikle omnivor olan ayılar; ot, çilek, balık böcek ve geyik gibi daha küçük memelileri yerler. Bunun yanında ayılar vahşi doğada sağlık kalabilmek için yüksek miktarda proteine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle diyetleri mevsimsel geçişlere uyacak şekilde yıl boyunca değişebilmektedir. Tabii ki tüm ayılar da aynı diyet alışkanlıklarına sahip değildirler. Özellikle gözlüklü ayı bir otoburdur. Bu nedenle yiyecek seçenekleri avlanan ayılara göre daha sınırlıdır. Bu da muhtemelen daha fazla bal tüketmelerini sağlamaktadır. Örneğin dev panda ayılarının diyeti, yalnızca bambu ile beslendikleri için en sınırlı olanıdır. Başka bir deyişle diyetlerinin sadece %1’i diğer bitkilerden ve bazen de etten oluşur.

Ayılar Balı Nasıl Yer?

Ayılar Balı Nasıl Yer?
Ayılar Balı Nasıl Yer?

Bir ayının ağaca nasıl tırmanacağını ve ağaçtan nasıl düşmeyeceğini, bunun yanında arılar tarafından sokulmadan balı nasıl tüketeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Lakin ayıların bu soruna çözümleri basittir; bal ile beraber arıları ve tüm kovanı da yiyerek. Tırmanma işlevine gelirsek, iyi bir tırmanıcı olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani ayıların böyle bir protein kaynağını engelleyen sebepleri aşabilme kabiliyetlerinin çok yüksek olduğundan bahsedebiliriz. Bunun yanında, son zamanlarda bazı araştırmacıların, ayıların yüksek miktarda protein içerdiğinden kaynaklı, asıl hedeflerinin arılar olduğunu söylediğini hatırlatmakta fayda var.

Ayı, Arı Kovanına Dokunduğunda Sokulmaz Mı?

Ayılar, arılar da dahil olmak üzere tüm kovanı korkusuzca yiyebilirler. Ancak bu ziyafet sonunda ödemeleri gereken bir bedel olabilmektedir. Neyse ki ayı kürkü o kadar kalındır ki; arılar vücutlarının çoğu bölümünü sokamazlar. Soksalar da, ayıların bu acıyı hissetmeleri pek mümkün değildir. Bu da ayıların, lezzetli bir ziyafet için böyle bir riski almaya cesaret ettiklerini göstermektedir.

Buna rağmen ayıların ödemesi gereken bir bedel olduğunu söylemiştik. Ayıların, kıllarının ve kalın postlarının en az  olduğu bölgeler yüz ve kulak kısımlarının olduğu alanlardır. Dolayısıyla buradan sokulduklarında sıkıntı yaşayabilirler.

Deprem Nedir?

thumbnail
Önerilen Yazı
Deprem Nedir? Depreme Ne Sebep Olur?

Bütün Ayılar Bal Sever Mi?

Bütün Ayılar Bal Sever Mi?
Kutup ayılarının bal bulma gibi şansları olmadığından dolayı, balı sevip sevmedikleri bilinmemektedir.

Araştırmacılar, çoğu ayı türünün bal için arı kovanı arayacağını iddia etmektedir; ancak neticelendirilen pek çok çalışma, en çok siyah ayı ve boz ayıların balı sevdiğini göstermektedir. Hatta bu sevgi bazen o kadar yüksek seviyelere çıkmaktadır ki; güvenlik önlemleri olan bir çiftliğe bile girmekten çekinmezler.

Ayıların arı kovanlarına ne kadar düşkün olduğunu gösteren bazı araştırmalar da bulunmaktadır. Örneğin 2018 yılında Finlandiya ve Estonya’da 370’den fazla arı kovanı ayılar tarafından yok edilmişlerdir. Bu süreçte çiftçiye ciddi zararlar veren ayılar yüzünden hükümet, kovanları zarar gören her çiftçiye 143.000 dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştır.

Bunun yanında iklimsel koşullar sebebiyle bala olan ilgisinin bilinmediği ayı türleri de vardır. Örneğin kutup ayıları gibi. Ancak bu sonucu belli olmayan istatistik bile, ayıların balı gerçekten çok sevdiği gerçeğini değiştirememektedir. Tabii bunun yanında, bu kadar yüksek proteine sahip ve yerken keyif aldıkları bir besin kaynağını neden sevmesinler ki..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir