1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Big Data Nedir ? Büyük Veri Ne Demek ?

Big Data Nedir ? Büyük Veri Ne Demek ?
Big Data Nedir ?
0

Big Data Nedir ?

Big Data Nedir: Günümüzde sıklıkla adını duymaya başladığımız Big Data(Büyük Veri) , teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkmıştır. Öyle ki yıllardır bilmeden içerisinde olduğumuz ancak gelişiminden haberdar olmadığımız bir kavramdır. Çünkü farkında olsak da olmasak da “Büyük Veri” olarak değerlendirdiğimiz bu sanal ortama bizler de sürekli katkı sağlamaktayız. İnternet ortamına sürekli veri aktarımı yapmaktayız. Ancak aktarılan bu verilerin önemli bir kısmı çöp olarak adlandırdığımız türden bilgilerdir. Big Data bu muazzam veri havuzunda aradığımız bilgiyi bulma esnasında ortaya çıkmış bir kavramdır.

Big data; 2000’li yılların başından itibaren popüler olmuş bir olgudur. Big data; kısaca, düzenli veya düzensiz olması fark etmeyen büyük miktardaki veriyi tanımlamaya yarayan bir kavramdır. Daha net açıklamak gerekirse, big data; internetin birçok farklı alanından elde edilmekte olan verilerin anlamlı ve işlenebilir haline verilen isimdir. Bir kişinin internet dünyasındaki ayak izlerinin tamamı big data kavramını ifade etmektedir. Herhangi bir şekilde işlenemeyen bilgiye ham veri adı verilmektedir. Ancak, tek bir sunucuya sığması mümkün olmayan, herhangi bir şekilde yapılandırılmamış sürekli akan veriler bütünü ise big data tanımına uygundur.

Big Data Nedir ?
Big Data Nedir ?

Big Data Sayesinde Neler Yapılabilmektedir ?

Sosyal medya uygulamalarının hepsi, milyonlarca kullanıcıyı içerisinde barındırmaktadır. Buna ek olarak, e-ticaret siteleri milyonlarca kişiye hizmet vermektedir. Tüm bu işlemler, yoğun ve akan bir bilgi akışına sahne olmaktadır. Kısacası, dünyanın sürekli olarak büyüyen dijital bilgi birikimi bulunmaktadır. Dünyanın yarıdan fazlasının internet kullandığı düşünüldüğünde insanların aklına bu kadar bilgiyi ne yapabileceklerine dair bir soru gelir. Big data sayesinde insanların ihtiyaçları, günlük veya gelecekteki gereksinimleri ve istekleri hakkında fikir edinmek mümkündür. Tüm bu fikirler, küçük veya büyük fark etmeksizin tüm işletmeler için birer maden kaynağıdır. Çünkü, potansiyel tüketiciler hakkında alınabilecek doğru bilgiler sayesinde onların ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetler sunmak, daha çok kişiye ulaşmak ve hizmet satmak mümkün hale gelecektir.

Büyük Veri Ne Demek ?
Büyük Veri Ne Demek ?

Data Analizi Nedir?

Yine Big Data ya bağlı olarak ortaya çıkmış diğer bir kavram da data analizi kavramıdır. Çünkü uçsuz bucaksız veriler arasından işletmeler veya bireyler kendilerine yararlı olabilecek bilgileri ayırmaya ihtiyaç duyarlar. Sadece bu amaçla ortaya çıkmış olan bu kavram sonucu analistler milyonlarca terabytelık bilgiler havuzundan kurum ve işletmelerin ihtiyaç duyduğu bilgileri analiz yaparak ortaya çıkarmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir