1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Ayak Mantarı Nedir ? Tedavi Yöntemleri Neler ?

Ayak Mantarı Nedir ? Tedavi Yöntemleri Neler ?
Ayak Mantarı Nedir ? Tedavi Yöntemleri Neler ?
0

Ayak Mantarı Nedir ?

Gerekli sağlık önlemlerini almadığınız taktirde ilerleyen ve can sıkan rahatsız edici bir hastalıktır. Ayak derinizde derin çatlaklar oluşarak ortaya çıkar. Aynı zamanda da ağrılı bir süreçtir. Mantar hastalıklarının genelinde olduğu gibi tedavi gerektiren bir hastalık türüdür. Ayak mantarına tıbbi tedavi uygulanmadığında kendiliğinden geçmesi beklenemez. Hatta mantarın dağılım bölgesi daha da çok artar. Bu yüzden ayak mantarından için mutlaka tıbbi tedavi gerekmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarına yakalandıysanız, bunun için uygulamanız gereken bir kaç ipucu ile bu can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz.

İlk olarak kullandığınız ayakkabıyı değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ayağınızda oluşan veya oluşmakta olan mantarın en büyük nedeni kullandığınız ayakkabıdır. Suni deri ile üretilmiş ayakkabılar ayak mantarına davetiye çıkaran etkenlerin başında gelir. Bu ayakkabılar, hava almadığı için ayağın terletecek ve ayak mantarı oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle açık sandalet tipi ayakkabı kullanmanızda fayda var.

Ayak Mantarı Nedir ? Tedavi Yöntemleri Neler ?
Ayak Mantarı Nedir ? Tedavi Yöntemleri Neler ?

Ayaklarınızı mutlaka kuru tutun. Özellikle ayak parmaklarınızın arasını kuru tutmanız çok önemli bir konu. Çünkü ne tür bir ayakkabı kullanırsanız kullanın, ayak parmaklarınızın arasını kuru tutmanız oldukça zor bir durum. Bu durumda sık sık ayak parmaklarınızın arasını peçete veya benzeri nemi çeken farklı bir malzeme ile kurulamanız gerekmektedir.

Ayak mantarı tedavisinde en etkili ve doğal yöntemlerden birisi de sarımsak tedavisidir. Sarımsağın insan vücuduna faydaları zaten bilinen bir konudur. Sarımsak içerisinde yer alan Ajoene bileşeni ayak mantarına karşı çok etkilidir. Bir miktar sarımsağı ezip zeytin yağı ile mantar bölgesine yedirerek sürün.

Yukarıda verdiğimiz ve kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz yöntemlere ilave olarak, doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları mutlaka kullanın.

Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de; ayak mantarının çok kolay şekilde bulaşabildiğidir. Sizde ayak mantarının başkasından sizlere bulaşmasını istemiyorsanız, ayak mantarı hastalığı olan birisinin kıyafetlerini kesinlikle kullanmayın. Özellikle giyilmiş olan çorap ve ayakkabıyı kesinlikle giymeyin. Ayak mantarından korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu budur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir