1. Anasayfa
 2. Seyahat Bilgileri

Avusor Yaylası

Avusor Yaylası
Avusor Yaylası
0

Avusor Yaylası: Rize ili Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır.  Yayla, deniz seviyesinden 2400 metre yükseklikte bulunur. Bu yayla güneyde bulunan Palakçur Yaylası, Kuzeyde bulunan Kaçkar Yaylası ile komşudur. Ayder Yaylası‘ndan Kavrun Yaylası’na giderken soldaki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. 70’e yakın tahta ve kerpiçten ev barındıran yayla, elektriğini dereden sağlamaktadır. Kaçkar Dağları‘nın alt yerleşkesi olan yayla, ismini adını verdiği Avusör Gölü‘nden almaktadır. Yaylanın girişinde otantik mimarisi ve daha çok oryantal kültüre hitap eden ve sıcacık insanlarla dolu bir cafeye rastlarsınız. Her bir bölümü doğanın eşsiz güzelliklerinden esintiler sunan yaylanın daha yukarı bölümünde ismini aldığı Avusör Gölü’nü de görebilirsiniz. Yaylanın normal yüksekliği denizden 1.430 metre civarındayken, göle çıkıldığında bu rakam 2.750’ metreyi bulur.

Avusor Yaylası
Avusor Yaylası. Tarihi yayla evlerinden uzaklara baktığınızda, kendinizi mistik ve gizemlerle dolu bir şehirde hissediyorsunuz..

Yaylada lokanta da bulunuyor. Pek çok içecek ve yerel yiyecek türleriyle hizmet veren işletme, gruplara özel yemek ve yerel tatlılarda yapıyor.  Ayrıca fiyatlarda gayet makul ve yerinde.  Yemekten sonraki çay keyfiyle; görkemli dağlara ve göz alıcı doğal güzelliklere göz atmak ise bedava :)

Avusor Yayla’sı Nerede ?

Rize / Avusor Yaylası yemek zamanı
Avusor Yaylası’nda aç kalacağız diye korkmayın. Gruplara kadar hizmet verebilen otantik bir lokantası (büfesi) bulunmakta. Fiyatlar da gayet ucuz ve yerinde..

Yayla, Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırlarındadır. Çamlıhemşin ilçesinden günü birlik giden araçlar bulabilirsiniz. Eğer navigasyon ile gitmeye kararlıysanız; aşağıdaki konum linkini kullanabilirsiniz..

Avusor Yaylası’na nasıl gidilir ?

Yaylaya, Ayder Yaylası’ndan Kavrun Yaylası‘na giderken soldaki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda belli saat dilimlerinde yaylaya minibüsler kalmaktadır.

Yaylaya gitmek için tıklayın: Avusor Yaylası Konumu

Avusor - yayla evleri
Avusor. Yaylanın evleri çok eskiymiş gibi gözüksede, orjinalliğinden hiç bir şey kaybetmemiş ve fantastik bir görünümdedir..
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir