Sağlık Bilgileri

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Çikolata

Depresyon ve antidepresan diyince ilk akla gelen ağır etkiler bırakabilen ilaçlar oluyor. Ancak doğal yollarla da, beslenmeye dikkat ederek depresyon etkisini azaltmak mümkün. İşte antidepresan etkisi veren besinler…

Yumurta

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Yumurta serotonin üretimi için gerekli aminoasit ve esansiyel yağlar içerir.

Protein bakımından zengin olan yumurta aynı zamanda serotonin üretimi için gerekli esansiyel yağlar ve aminoasitler içerir. Ayrıca kahvaltıda düzenli yumurta tüketmek, kalori alımını azaltır.

Muz

Muz

Muz potasyum açısından zengin bir besindir.

Tryptophan, doğal antidepresan diyebileceğimiz yararlı aminoasitlerden biridir ve muz da çokça bulunur. Ayrıca muz, potasyum açısından da zengin bir besin olduğundan stresle de mücadele eder.

Soya Fasulyesi

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Tryptophan içeriği yüksek bir besindir.

Soya fasulyesi tryptofan içeriği yüksek bir besindir. Bu sebeple bütün soya ürünleri serotonin düzeyini dengede tutmaya yardımcı olur.

Tavuk Eti

Tavuk

Tavuk, tam bir tryptophan kaynağıdır. Bu da serotonin üretimine olumlu etki ediyor. Aynı zamanda tavuk tüketmek, metabolizmayı da hızlandırıyor.

Omega 3

Omega 3

Omega3 beyin sağlığı açısından faydalı bir besindir.

Omega 3 yağ asitleri beyin sağlığı için faydalı olduğundan serotonine de olumlu etki ediyor. En başta balık, ceviz ve keten tohumu tüketmenizde fayda var.

Ispanak

Ispanak

Ispanakta bulunan folik asit, serotonin üretimine katkı sağlıyor.

Ispanak, folik asit içeren zengin bir besindir. Vücutta folik asitin eksikliği durumunda serotonin seviyesi de azalıyor. Bu yüzden düzenli olarak ıspanak tüketmek gerek.

Su

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Günde en az iki litre su tüketmelisiniz.

Yeterince su tüketmemek hem zihinsel, hem de bedensel yorgunluğa sebep olur. Bu yüzden günde en az iki litre kadar su tüketmek gerekir. Yeterli su tüketimi depresif halinizi yatıştırmaya yardımcı olur.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Yemeklerde deniz tuzu kullanmak, ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Çikolata

Çikolata

Sağlık açısından daha çok bitter çikolata tüketmek gerekir.

Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ancak sağlık açısından daha çok bitter çikolata tüketmekte fayda var. Ayrıca kilo vermesi sebebiyle kontrollü tüketmek gerekir.

Bazı Kuruyemişler

Antidepresan Etkisi Veren Besinler

Kaju, fındık, ceviz ve kabak çekirdeği bolca magnezyum içerir.

Özellikle kaju, fındık, ceviz ve kabak çekirdeği zengin magnezyuma sahip kuruyemişlerdir. Magnezyum serotonini olumlu yönde etkileyen bir maddedir.

 

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli ?

Yazar hakkında

Gökçenur Akyıldız

Yorum yap