1. Anasayfa
 2. Hayvan Bilgileri

Ağrı Engereği Özellikleri Nelerdir? Ağrı Engereği Nerede Yaşar ?

Ağrı Engereği Özellikleri Nelerdir? Ağrı Engereği Nerede Yaşar ?
Ağrı Engereği
0

Ağrı Engereği Özellikleri Nelerdir ?

Ağrı Engereği Özellikleri Nelerdir: Ülkemizde birçok zehirli sürüngen türü yaşamaktadır. Özellik olarak bölgeden bölgeye farklılık gösteren bu canlıların, beslenme şekilleri ve görünüşleri birbirlerinden farklıdır. Görünüşlerine göre analizleri yapılabilen yılanların hangi sürüngen familyasından olduğu; ve ne kadar zararlı olduğunu tespit etmek hiçte zor değil. Bunlardan birisi de, özellikle son derece zehirli olarak bilinen, Engerekgiller familyasından gelen Ağrı Engereği‘dir.

Ağrı Engereği (Vipera Raddei) Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Engereği’nin en önemli özelliği son derece zehirli olmasıdır. Yaşadığı bölgedeki insanlar bunun farkında olduğundan bu canlıya temkinli yaklaşmaktadır. Yetişkin bir Ağrı Engereği 70-100 cm boya ulaşabilir. Bu yılanın sırt bölgesinde, başından kuyruk kısmına kadar uzanan küp veya yuvarlak şekilde, kahverengi benekler bulunmaktadır. Bu şekillerin yanı sıra Engereğin baş kısmında siyah benekler vardır. Bu benekler yılanın şakaklarından sırtına doğru uzanır. Ayrıca sırtının yan bölgesinden kuyruğuna kadar uzanan küçük ve siyah benek bulunmaktadır. Aynı zamanda karın bölgesinde ise sarımsı, ortasında ufak siyah noktalar bulunan beneklerden bulunur. Bu benekler kuyruk kısmına kadar devam eder.

Ağrı Engereği
Ağrı Engereği Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Engereği Nasıl Beslenmektedir?

Ekolojik sistem için son derece önemli yere sahip olan bu Ağrı Engereği, ufak canlılar ve sürüngenler ile beslenmektedir. Kendinden küçük yılanlar, fareler, kuşlar, kertenkele ve kurbağalar bu canlının besin zincirini oluşturmaktadır. Normal şartlarda yavaş olan Ağrı Engereği, avlanma esnasında son derece hızlı hareket etmektedir. Bölgesi tehdit edilmediği müddetçe insanlara saldırmaz. Ayrıca sadece geceleri avlanmaktadır.

Ağrı Engereği Nerede Yaşar?

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Hakkari, Van, Iğdır, Ağrı, Muş ve Kars çevresinde yüksek tepe ve dağlarda yaşarlar. Soğuk iklime dayanıklı olan Ağrı Engereği; kayalık bölgelerde, ormanlık olmayan ve bitkinin yetişmediği alanlarda bulunurlar. Minimum 800 m ile maksimum 2900 m yüksekliğe sahip dağlık alan ve oyuklarda yaşayan bu sürüngen; özellikle gündüzleri dinlenirken geceleri avlanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir