1. Anasayfa
 2. Coğrafi Bilgiler

Ağrı Dağı ve Özellikleri Nelerdir ? Ağrı Dağı Nerededir ?

Ağrı Dağı ve Özellikleri Nelerdir ? Ağrı Dağı Nerededir ?
Ağrı Dağı
0

Ağrı Dağı ve Özellikleri Nelerdir ?

Ağrı Dağı ve Özellikleri Nelerdir: Günümüzde adıyla efsaneleşmiş, pek çok kişinin bildiği ve Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğini elinde bulunduran volkanik bir dağdır. İsmini, özellikle ülkemizin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ağrı ilinden almıştır. En yüksek zirvesi 5137 m’dir. Zirvesine Atatürk Zirvesi adı verilmiştir. Yükseklikten kaynaklı olarak yılın her döneminde zirvesinde kar bulunmaktadır. İkinci yüksekliği 3898 m olup, bu zirveye de İnönü Zirvesi denilmiştir. Ağrı Dağı’nın ortalama 3600 metre yüksekliğinde bulunan bölgesinde birde göl bulunmaktadır. Küp Gölü ismi verilen bu göl, Ağrı dağının en büyük gölüdür.

Ağrı Dağı
Ağrı Dağı ve Özellikleri Nelerdir ?

Zirvesi buz ve kar ile kaplı olan bu dağ, coğrafi konumu ve turistik açıdan önemi ile birçok komşu ülke açısından cezbedici bir pozisyondadır. Sınır komşumuz olan İran’a 16 km, Ermenistan’a ise 32 km uzaklıktadır. Ağrı Dağı’na Ermenistan’da Ararat veya Masis denilmektedir.

Yakın zamanda isimlendirilen bu dağ, kutsal kitaplarda da farklı diller ile konu edinmiştir. Nuh Tufanı’n da geminin karaya oturduğu dağ olarakta bilinen Ağrı Dağı’ndan, kutsal kitaplarda Ararat, Kuh-i Nuh ve Cebel Ül Haris olarak bahsedilmiştir. Kuran’da ise Cudi Dağı olarakta geçmektedir.

Ağrı Dağı Nerededir ?

Ağrı Dağı’nın 3/2 lik kısmı Iğdır’da 3/1 lik kısmı ise Ağrı il sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Yüksekliği sebebiyle dağcılar için vazgeçilmez lokasyonlardan biri olan Ağrı Dağı’na, ilk tırmanış Nuh’un Gemisi’ni araştırmak için 1829 yılında Bilim adamı Prof. Frederik von Parat tarafından yapılmıştır. Ağrı Dağı’na 1990 yılında tırmanma yasağı getirilmiştir; fakat 8 yıl sonra 1998 yılında bu yasak kaldırılmıştır. Yasağın kaldırılmasıyla 3 tırmanma rotası olan bu dağın, en kolay tırmanış güzergahı güneybatı rotasıdır. Dağcılar tırmanırken, genellikle bu lokasyonu kullanmaktadırlar. Aynı zamanda Ağrı Dağı’nın zirvesine ulaşıp inme süresi, ortalama 6 günü bulmaktadır.

Ağrı Dağı Nerededir ?
Ağrı Dağı Nerededir ?

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi Ağrı Dağı volkanik bir dağdır. Fakat ülkemizin sönen volkanik dağlarından olan bu dağ, en son patlamasını 1840 yılında gerçekleştirmiştir. Bunun yanında 1840 yılından günümüze kadar aktif olmayan bu dağ, sönmüş volkanik dağ olarakta bazı arşivlerde geçmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir