1. Anasayfa
 2. Hayvan Bilgileri

Dünyanın En Hızlı 10 Hayvanı

Dünyanın En Hızlı 10 Hayvanı
Alaca Şahin - Dünyanın En Hızlı Hayvanı
0

Bilinen en hızlı hayvan türleri.. Her biri kendi yaradılış öğelerinin tüm olanaklarını sonunu kadar kullanabilen canlılar. Kısaca özetlemek gerekirse hayvanlar aleminin hız makinaları gibi bir benzetme yapmak çokta yanlış olmaz. 70 km’den başlayıp 380 km gibi bir canlı için muazzam rakamlara kadar ulaşabilen bu canlıları tanımaya ne dersiniz ..?

Birçok hayvan, onları avlayan yırtıcılardan çok daha hızlı gidebiliyorlar. Belki de bu onlara yaradılan tarafından kendilerini savunmak maksadıyla verilmiş müthiş bir özellik. Neyse konumuza dönüp dünyadaki en hızlı hayvan hangisidir, özellikleri nelerdir; araştırıp, detaylandırmaya ne dersiniz ..?

İşte dünyadaki en hızlı 10 hayvan…

Hayvanlara sondan başlayarak aşağı kısma doğru devam ederek gideceğiz..

10: Kanada Geyiği:

Kanada Geyiği (Alces alces) İnce bacaklara sahiptir, bu özellik daha hızlı haraket etmesini sağlamaktadır. Bacaklarının uzunluğunun sınırı genelde 18 cm’dir. Vücudunun büyük çoğunluğu kaslı bir yapıdadır. Kaslı ve çok büyük bedenlerine rağmen, hatırı sayılır koşu hızları vardır. Hatta bu hız saatte 70 kilometre gibi şaşırtıcı boyutlara ulaşmaktadır. Büyük kedilerin avları arasında bulunan Kanada Geyiği, Allah’ın kendisine verdiği bu eşsiz özellikten kendisini büyük yırtıcılardan korumak için faydalanmaktadır.

Dünyanın En Hızlı 10 Hayvanı
Kanada Geyiği

9:  Yaban Tavşanı:

Kahverengi tavşan olarak da bilinen Avrupa tavşanı, Avrupa’ya ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir türdür. En büyük tavşan türleri arasındadır ve ılıman bir ülkeye uyum sağlamışlardır. Küçük gözüktüğünde aldanmayın. Kahverengi tavşanlar hızlarıyla sizi şaşırtabilir. Hepimiz Kaplumbağa ve Tavşan’ın hikayesini biliyoruz. Taban tavşanları, yırtıcılardan tilkiyle aynı hızda 77kph (48mph) hızlarına ulaşabiliyor. Yaban yavşanları, otoburlardır ve yiyecekleri yaz aylarında ot ve otlardan oluşur ve kışın dallara ve kabuklara dönüşür.

Yaban Tavşanı

8: Ceylan:

Ceylan iç batı ve orta Kuzey Amerika’ya yerli bir memeli türüdür. Antilop olmasa da, genellikle Kuzey Amerika’da Amerikan antilopu, pronghorn antilop, çayır antilopu veya sadece antilop olarak bilinir, çünkü Eski Dünya’nın gerçek antiloplarına çok benzer ve paralel olarak benzer bir ekolojik evrim geçirmişlerdir. Herkes vahşi hayatta hayatta kalmak için hızlı olması gerektiğini bilir. Ceylan avcılardan kurtulmak için saatte 80 kilometreye kadar çıkabilir. Ayrıca Afrika Antilopu ve neredeyse bir aslanın en yüksek hızına denk gelen yaklaşık 80km (50mph) hızda koşabilir.

Ceylan

7: Aslan:

Ne yazık ki ceylan ve antiloplarla, aslanın en hızlı hızı neredeyse tam olarak eşleşiyor. Aslanlar avlarını saatte 80kph (50mph) hızla kovalayabilir ve bu da onları ovalarda son derece ölümcül yırtıcı yapıyor. Tüm kükreyen, hırıltılı ve vahşiliklerinin yanında aslanlar, aile topluluklarıdır ve kendi topluluklarında gerçekten sosyaldirler. Genellikle 15 veya daha fazla hayvanın sürü denen gruplarında yaşarlar. Sürüler 3 kadar küçük veya 40 hayvan kadar büyük olabilir. Gururla, aslan avını avlar, yavruları yetiştirir ve topraklarını birlikte savunur. Zirvelerde kadınlar av ve yavru yetiştiriciliğinin çoğunu yaparlar. Erkek aslanın sesi 8 kilometre uzaktan duyulabilir. Bu kükreme, davetsiz misafirleri uyarır ve gururun başıboş üyelerini toparlamaya yardımcı olur.

Aslan

6: Afrika / Boğa Antilopu

Antiloplar veya türleri içerisinde en devasa olanıdır Afrika Boğa Antilobu. Belgesellerde en sıklıkla rastlanan hayvan türlerinin de başında gelmektedir. Bu hayvanların diğer bilinen ismi ise Öküz Başlı Antilop’tur. Bu türler dünyada sadece Afrika Kıtası’nda yaşamaktadırlar. Bu bölgede genellikle; Serengeti, Masai Mara düzlüklerinde hüküm sürürler. 20 Yıla kadar yaşama özelliğine sahip bu hayvaların hızı yaklaşık 80 km / s’dir.

Afrika / Boğa Antilobu

5: Amerikan Antilobu:

Amerikan Antilopu iç batı ve orta Kuzey Amerika’ya yerli bir memeli türüdür. Afrika antilopunun kuzeni Amerikan antilopları, Kuzey Amerika’da yaşarlar. Kuzenlerinden biraz daha hızlılar. Amerikan antilopu 98 km (60mph) hıza ulaşabiliyor.

Amerikan Antilobu

4: Yelken Balıkları:

Listemize balık dünyasından giren Yelken balığı, sudaki en hızlı hayvan ve 110 km hızla suda hareket edebiliyorlar. Yelken balığı dünyanın tüm denizlerinin soğuk bölgelerinde yaşayan Istiophorus cinsinden bir balıktır. Bunlar çoğunlukla maviden griye gri renktedir ve genellikle sırtın tüm uzunluğunu uzatan yelken olarak bilinen karakteristik bir erektil sırt yüzgecine sahiptir.

Fotoğraf (Photo):  ©Marc Montocchio

Yelken Balığı

3: Çita:

Bu listeyi ilk gördüğünüzde, muhtemelen en hızlı hayvanın bir çita olduğunu düşündünüz. Aslında yanılmıyorsunuz. Çitalar, karadaki en hızlı hayvanlar. Çita avının peşinden koşarken 121km (75mph) gibi bir üst hıza ulaşabilir. Bu, yaklaşık saat 36 km koşabilen (22mph) bir insan için en yüksek koşu hızından üç kat daha hızlıdır! Çitalar, başka hiçbir büyük kedinin sahip olmadığı bu beceriye sahiptir. Ama ondan daha hızlı hayvanlar var. Çita, Güney, Kuzey ve Doğu Afrika’da ve İran’da birkaç bölgede meydana gelen Felinae’nin alt familyasından büyük bir kedidir.

Çita

2: Fırkateyn Kuşu:

Hız konusunun uzmanı tabiiki kuşlar. Kuşlar dünyasında en hızlı olanlardan biri, fırkateyn kuşudur. Fırkateyn kuşu 153km (95mph) hızına ulaşabiliyor., Bu hıza ulaşmaları herhangi bir kuşun vücut ağırlık oranına en büyük kanat açıklığına sahip olmaları olabilir. Bir seferde bir haftadan uzun bir süre açık kalabiliyorlar! Fırkateyn kuşu, tüm tropikal okyanuslarda bulunan Fregatidae denilen bir deniz kuşları ailesidir. Beş mevcut tür tek bir cins, Fregata’da sınıflandırılır. Ağırlıklı olarak siyah tüyleri, uzun, derin çatallı kuyrukları ve uzun çengelli gagaları vardır.

Fırkateyn Kuşu

1: Alaca Şahin:

İşte dünyanın ve yeryüzünün en hızlı canlısı tabii ki kuş krallığından. Saatte 380 kilometre hızla şahinler, en pahalı yarış arabalarına bile meydan okuyabilirler. Alaca Şahin en hızlı kuştur ve aslında gezegendeki en hızlı hayvan olarak avlanma dalışında 386 km hıza ulaşabiliyor. 90 km / s’ye (56mil) hızla yatay seyir yapabiliyor. Diğer adıyla Peregrine Şahini dünyadaki en hızlı hayvanı olmasıyla da bilinir. Hayvanlar aleminin aslında en hızlı hayvanı Peregrine Şahini’dir. Tüm bu bilgilere ek olarak National Geographic bilimsel olarak kuşun hızını maksimum olarak saatte 386 km olarak ölçtü. Yani bu şahin pek çok arabadan daha hızlı aslında. Örnek verecek olursak ; Porsche Carrera 4 S (299 km/s) , Porsche 911 Turbo S (318 km/s) , Ferrari 599 GTO (335 km/s) , Lamborghini Aventador (350 km/s) vb. Gökyüzündeki ferrari denilebilir.

Alaca Şahin

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir