1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Ağız Yarası Nedir ? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?

Ağız Yarası Nedir ? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?
Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ? Belirtileri Nelerdir ?
0

Ağız Yarası Nedir ? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?

Yediğimiz yiyecek ve içeceklerden zevk almamıza mani olan en önemli sebeplerden birisi ağız yarasıdır. Ağız yarasının birçok kaynak sebebi olabilir. Pekçok kişinin başına gelme ihtimali yüksek olan bu hastalıklar şiddetine göre kısa veya uzun sürebilmektedir. Bu hastalık aft olarakta tanınmaktadır. Meydana geliş sebepleri arasında; aşırı sıcak ve soğuk yiyecek veyahut içecekleri düzensizce tüketmek, ağız sağlığına ve hijyenine yeteri oranda özen göstermemek gibi pekçok sebep sayılabilir.

İstenmeyen veya dengesiz bir hareketle yanağınızı ısırmanızda bu hastalıkla ilgili bir sürecin başlangıcı olabilir. Ağız yaraları, yine aynı sıklıkla karşılaşılan uçuk ile karıştırılmamalıdır. Bu hastalık genelde ağzın orta kısmında sarı veya beyaz renkte meydana gelen sorunsallardır. Bu hastalığın istatistiki verileri erkeklerde daha fazla oranda görüldüğüdür.

Ağız Yarası Nedir ? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?
Ağız Yarası Nedir ? Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ?

Ağız Yarası Belirtileri:

Ağız içerisinde ağrılı bölgeler, noktacıklar, çıkıntı olarak tabir edilecek buluntular, ağız yaralarının belirtileri arasında sayılabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi en belirgin sebeplerinden birisi ağız hijyeninin iyi bir şekilde sağlanamamasıdır. Bu hastalığın tedavisinde aşama kaydedilemesi, sürekli ağızdaki yaraların ve ağrıların devam etmesi hali, kanser belirtisi olarak bile varsayılabilmektedir.

Bu hastalıktan korunmanın en iyi yöntemlerinden birisi; ağız hijyenine ve beslenmemize aşırı özen göstermemiz söylenebilir. Aşırı derecede bazı ilaçların ve antibiyotiklerinde kullanımı, bu hastalığı tetikler.

Ağız Yarasının Tedavisi:

Ağız yaralarımızın ve ağızla alâkalı hastalıkların tedavisinde bilinen en iyi yöntemlerden birisi, karbonat ile yara olan bölgelerin temizlenmesi işlemidir. Yaralı ve tahriş lan bölgelere karbonatın uygulanması, bu bölgedeki ağrıları ve acıyı hafifleticek, çoğu zamanda tamamen dindirecektir.

Ayrıca en yaygın olan tedavi yöntemlerinden biriside; tuz ve suyun karıştırımı ile oluşturulan gargara yöntemidir. İlk başlarda bu bölgelerde uygulama dahilinde acı hissetmiş olsanızda, belirli bir zaman sonra bu seçenekte ağrının dinmesine aracılık edecektir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ? Belirtileri Nelerdir ?
Ağız Yarasına Ne İyi Gelir ? Belirtileri Nelerdir ?

Farklı tedavi yöntemlerinden biriside ayva olarak bilinen meyvenin kompostosunun ve kendisinin tüketilmesidir. Ayva meyvesi, ağızda olan yaraların geçiş sürecine hız katacaktır.

Daha kolay ve uğraşmadan bir yöntem bulmak isteyenler içinde, eczanelerden temin edilebilecek ağız yaraları için kremler ve çeşitli gargaralar kullanılabilir.

Buna benzer ve imkanlarınız dahilinde uygulamaya koyacağınız tüm bu yöntemler bile bu hastalığın iyileşmesine dair bir belirti sunmuyorsa; acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü hastalığın sebebi daha ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Ağız Yarasının Bitkisel Tedavi Yöntemleri:

Sirke: Ağız ve benzer yaralar için akla gelen ilk isimlerden birisi sirkedir. Sirke ile gargara işlemi; hastalığın tedavisinde hızla sonuç almanıza destek olacaktır. Daha farklı şekilde; anasoni kuru üzüm ve balın karışımı ile ağız yaralarınıza bitkisel tedavi yöntemleri oluşturabilirsiniz.

Dut: Dut şurubu olarakta bildiğimiz bu yöntemle, ağız yaralarının tedavisinde etkili sonuçlar alabilirsiniz. Pamuklu çubuklar veya daha farklı yöntemlerle yaralı bölgelere dut şurubunu hafif şekilde sürerek uygulayabilirsiniz. Genelde salatalara kullanmakta alıştığımız nar eksişinin de aynı yöntemle uygulanarak iyi sonuçlar verdiği de bilinmektedir.

Kekik: Ağız içi tedavisinin en iyi bitkisel yöntemlerinden birisi de kekiktir. Kekik bitkisini ağızda çiğnemek, yaraların iyileşme sürecini hızlandaracaktır. Ayrıca kekiği; sirke ve susam yağı ile birlikte gargara da yapabilirsiniz.

Maydonoz: Maydonozun yapraklarını bolcana tüketmek ağız yaralarına iyi gelecektir. Bu bitki yoğun miktarda demir barındırdığı için; ağız yaralarının ortadan kalkmasına vesile olacaktır.

Karanfil: Ağız yaralarına iyi gelen bitkilerden biriside karanfildir. Bakterileri öldürme yeteneğine sahip olan bitki, acının azalmasında etkin bir rol oynayacaktır.

Limon: Ağız tedavisinde etkin rol oynayan kaynaklardan biriside limondur. Karanfil ve sirke gibi limonunda bakterileri öldürme özelliği, hastalığın hızlı bir şekilde tedavisine aracılık edecektir.

Papaya: Bu meyve, lezzetli olmasının yanı sıra, bolcana; C vitamini, Karotenoid ve A vitamini barındırır. Ağız yaralarının gidermesinin haricinde iltihap giderici özelliğiyle diş tedavisinde de etkin bir yol oynamaktadır. Bu meyveyi hemen yutmayıp, bolcana çiğneyerek; ağız yaralarınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bunların haricinde; meyan kökü, erik, fesleğen, soğan, papatya gibi bitkilerinde tedavinin hızlandırılmasında etkin rol oynadıkları bilinmektedir. Bu bitki çayı ve farklı yöntemlerin uygulanması canınızı yakabilir; ancak hastalığın iyileşmesinde etkin bir rol oynayacaklardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir