1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Adet Sancısı Nedir ? Adet Sancısına Ne İyi Gelir ?

Adet Sancısı Nedir ? Adet Sancısına Ne İyi Gelir ?
Adet Sancısı Nedir ?
0

Adet Sancısı Nedir ? Adet Sancısına Ne İyi Gelir ?

Pekçok kadının adet dönemlerinde en büyük sıkıntılarından ve sancılı problemlerinden biridir. Bu sıkıntı, rahim kasılmalarının kanamayı normal seviyede tutmaya çalışması sonucu meydana gelen bir ağrıdır. Kadınların günlük yaşantılarına ağrı olmadan normal bir şekilde devam edebilmeleri için çeşitli ağrı kesiciler verilmektedir. Bazı zamanlar bu ağrı kesicilerinde fayda etmediği zamanlar olabilmektedir. Regl ağrısı olarak bilinen rahatsızlık; birincil ve ikincil olarak birbirinden ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları, şiddeti yüksek olmayan adet dönemi ve öncesinde görülen sancılardır. İkincil olarak tabir ettiğimiz adet ise, günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkileyen, hastanelerdeki doluluk oranlarına bile etki eden; sürekli ve çok şiddetli ağrı hissedilen türüdür.

Adet Sancısı Nedir ?
Adet Sancısı Nedir ?

Adet Sancısının Nedenleri:

Kimi zaman şiddetli, kimi zaman ise hafif hissedilen bu ağrıların, yani rahim kasılmalarının nedeni rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında meydana gelen kanama miktarını ez az miktarda tutmaktır. Prostaglandin denilen madde, bu kasılmalar esnasında rahimde bölgeye bağlı salgılanmaktadır. Bu maddenin az oranda ve çok fazla salgılanması, adet sancılarının meydana gelme sebebidir. Bu bahsettiğimiz prostaglandin salgısı, özellikle yumurtlamalı bir adet döngüsünde meydana gelmektedir. Bu sebeple adet gerçekleşmeden kısa süre önce başlayan kanama, bittikten sonra tamamen kaybolan adet sancısı bir önceki adet döngüsünde yumurtlama meydana geldiğinin en önemli ve güvenilir belirtilerinden birisidir.

Adet Sancısının Nedenleri ? Sebepleri ?
Adet Sancısının Nedenleri ? Sebepleri ?

Adet Sancısının Belirtileri:

Adet görmeden tahmini 24 saat içerisinde başlayan regl ağrısı, adetin başlaması itibariyle; şiddetli veyahut kısa süreli artar veya hafifler. Bunun haricinde bir takım farklı belirtiler de adet sancısını etkileye bilmektedir. Baş ağrısı, sırt ağrısı, bulantı, bacakların iç yüzey kısmında hassasiyet meydana gelebilir. Aynı zamanda ağrı eşiğinin de mormalden az hissedilmesi, adet zamanı öncesi ve meydana geldiği sırada acıya karşı duyarlılığı yükseltebilmektedir.

Adet Sancısının Belirtileri ? Nasıl Belli Olur ?
Adet Sancısının Belirtileri ? Nasıl Belli Olur ?

Adet Sancısının Tedavisi:

Adet zamanında en çok merak edilen konuların ve soruların başında regl ağrısına ne iyi gelir sorusudur. Ağrıların kaynak sebebini ve altında yatan sıkıntıyı bulabilmek için çok detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir sebeple kist, bir enfeksiyon belirtisi gibi bazı durumları ayırt edebilmek için idrar ve kan tetkikleri ile ultrason incelemesi gerekmektedir. Bu sancıların meydana gelmesini önlemek; günümüz tıbbında mümkün değildir. Ancak ağrıların şiddetini azaltıcı ve engelleyici pek çok tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ağrının şiddetinin orta derecede nüksettiği zamanlarda; sıcak bir duş ve ılık havlu uygulaması yapılabilir. Bu uygulamayı gerçeleştirirken kesinlikle karna direkt şekilde ısı uygulanmamalıdır. Çok iyi bir şekilde beslenme, B vitamini etkin şekilde barındıran gıdaları ve yiyecekleri tüketme, kuru yemiş yiyerek yağ oranını yükselterek ağrıların azalmasına imkan verilebilir. Düzenli egzersiz ve bu bölgeye uygulanacak masajda ağrının azalmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Ağrıların çok şiddetli olduğu dönemlerde, kesinlikle jinekolojik muayeneden geçirilmeniz gerekmektedir. İlaçlarınızı da düzenli bir şekilde kullanmanız gereklidir.

Yukarıda bahsettiğimiz sıcaklık ve ısıtma gibi adet sancısını azaltabilecek hamleler dışında, evde uygulayabileceğimiz bazı metotları şu şekilde sıralayabiliriz:

Fesleğen: Kramp ve regl ağrısını azaltmada etkili bir aktördür. İçerisinde bulundurduğu kafeik asitten dolayı alerjik ve ağrı nedenlerinin ortadan kalkmasına sebebiyet verir.

Fesleğeni bir cezve de su ile kaynatarak, bir bardağa koyun. Bardağın ağzını kapattıktan sonra 15-20 dakika civarında demleyin. Günde en az bir bardak tüketin.

Zencefil: Tarih boyunca pek çok medeniyet ve uygarlık tarafından adet sancılarını gidermek için kullanılmıştır. Adet sancısının başlıca nedenlerinden olan prostaglandin seviyesinin minimize edilmesinde önemli ve etkin bir aktördür. Bu hastalık sebebiyle ortaya çıkan yorgunlukla alâkalı problemlerin de üstesinden gelebilmektedir.

Zencefili çay şeklinde hazırlayarak; bal ve limon karıştırarak günde üç bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Rezene: Anti-inflamatuar ve spazm fitoöstrojenik özellikleri dolayısıyla; kas ağrıları, kramp ve adet sancılarını azaltabilmektedir.

Bir bardak kaynar suya, içerisine bir çay kaşığı civarı rezene tohumu koyarak, beş dakika ateşte kaynatın. Soğutma işleminden sonra, bir çay kaşığı bal ekleyerek günde 2 veya 3 kez tüketin. Adet sancılarınızın giderilmesine ciddi katkıda bulunacaktır.

Tarçın: Antispazmodik, anti-inflamatuar, anticlotting özellikleri bulunan tarçın, adet sancısını giderici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda tarçın; kalsiyum, demir, diyet lifi ve ayrıca mangan kaynağıdır.

Sıcak bir bardağın içerisindeki suya bir çay kaşığı karıştırılarak içilebilir, dilerseniz içerisinde bir miktar bal da koyabilirsiniz. Günde 2-3 bardak tüketmeniz kâfi gelecektir.

Papatya Çayı: Antispazmodik, anti-inflamatuar özellikleri barındıran bu çay, rahimi dinlendirip, ağrıları giderir.

Papatya çayını kurumuş bir şekilde su ile bir cezve de 15 dakika süresince kaynatın, daha sonra limon ve bal katıp için.

Papatya çayı diğer taraftan psikolojik sendromların azalmasına ve sinirlilik halinin minimum seviyeye inmesine de yardımcı olmaktadır.

Şeker Kamışı Pekmezi: Kramplı ve ağrılı bölgeler için en etkin seçeneklerden birisi de şeker kamışı pekmezidir. İçerisinde demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, B6 vitamini, manganez ve selenyum barındırır. Kan pıhtılaşmasını gidererek rahim duvarları kasları olarak bildiğimiz organların dinlenmesine yardımcı olur. Bu sayede krampı en az seviyeye indirir.

Maydonoz: Bu bitki; adet sancılarını gidermekte ve sancı boyunca uyarıcı etkileriyle ağrıyı azaltmada etkilidir. Ağrıyı azaltmaya içerisinde barındırdığı myristicin ve apiol etki eder. Aynı zamanda düzensiz gerçekleşen adet döngülerinin düzenlenmesine aracılık eder.

Yaklaşık bir bardak su içerisine bir tutam maydonuz koyup, beş dakika boyunca kaynatın, daha sonra soğuk bir şekilde için. Günde maksimum tavsiye edilen miktar 2 fincanı geçmemelidir.

tag: nasıl giderilir, ne keser, regl ağrısı

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir