1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Zihin Kontrolü Nedir ? Zihin Okumak Mümkün Mü ?

Zihin Kontrolü Nedir ? Zihin Okumak Mümkün Mü ?
Zihin Okumak Mümkün Mü ?
0

Zihin Kontrolü Nedir ?

Zihin Kontrolü Nedir: Beyinde gerçekleşen elektriksel aktiviteleri kafa derisi kontrol tespit etme ve kontrol etme yetisi (zihin okuma ve zihin kontrolü), kısa zaman sonra tıbba sıra dışı bir boyut katacak. Aynı zamanda toplumu ciddi ölçüde değişiklikler yapacak bir gelişme. Beyindeki elektriksel aktivite kalıpları, bir kişinin bildiklerini ortaya çıkarabilmektedir. Bunun yanında yeni geliştirilen bazı “beyin devrelerini” uyarma yöntemleri, yakın gelecekte nörolojik ve zihinsel sebeplerden oluşan birçok rahatsızlığı ve davranışı kontrol edebilir. Tabi tüm bu büyük gelişmelerin yanında, olası zihin okuma ve zihin kontrolü teknolojilerinin ne kadar “etik” olduğuna dair de birçok tartışma yürütülmektedir.

Zihin Okumak Mümkün Mü? Nasıl Yapılmaktadır?

İnsan beynindeki elektriksel faaliyetleri sorgulama ve manipüle etme kabiliyeti, biyokimyanın vücut için gerçekleştirdiğini beyin için yapmayı garanti ediyor. Doktora gittiğinizde, vücudunuzun sağlığını ve potansiyel hastalıkları tespit edebilirsiniz. Bunun için kanınız üzerinde bir dizi kimyasal analizler yapılabilmektedir. Kolesterol seviyenizin yüksek olduğu ve felç geçirme riskiniz olduğu konusunda önceden uyarıda bulunuyor. Bu sayede, bu sorunları yaşamamak için önlemler alabilirsiniz. Benzer şekilde, yakında tıbbi uygulamalara dahil edilecek deneysel araştırmalarda, beyninizdeki elektriksel aktiviteyi EEG (elektroensefalografi) ve diğer yöntemler kullanarak sadece birkaç dakika izlemek, yalnızca nörolojik hastalıkları değil, aynı zamanda kişilik bozuklukları ve şizofreni gibi ruhsal sorunları da ortaya çıkarabilecek. Dahası, beyninizdeki elektriksel aktivitenin sadece 5 dakikalık bir süre izlenmesi, beyninizin nasıl çalıştığına dair birçok soru işaretini giderebilmektedir.

Bu yolla gelecekte IQ ölçümü yapılabilecektir. Bilişsel yönden güçlü ve zayıf yönler belirlenebilmektedir. Aynı zamanda bireyin kişiliği algılanabilmektedir. Bunun yanında bilgiyi öğrenme yeteneğine dair bazı sınıflandırmalar getirilebilmektedir. Okul öncesi çağındaki bir çocuğun beynindeki elektriksel aktivite, örneğin o çocuğun okula gittiğinde ne kadar iyi okuyabileceğini ve derslerdeki algı becerisinin ne seviyede olacağına dair fikirler sunabilir.

Yapılan Araştırmalar

Nörobilimci, Marcel Just ve Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki meslektaşları, bir bireyin ne düşündüğünü deşifre etmek için fMRI beyin görüntülemesi yöntemi üzerine bir dizi çalışmalar yürütüyor. Araştırmacılar, belirli bir sayıyı veya nesneyi düşündüklerinde, bir cümleyi okuduklarında, belirli bir duyguyu deneyimlediklerinde veya yeni bir bilgi öğrendiklerinde, kişinin beyninde oluşan karmaşık kalıpları analiz edebilirler. Zihinleri okuyabilip ve bireyin zihnindeki özel duyguları belirleyebilirler. İşte bu kısım biraz mahremiyeti ihmal ediyor diyebiliriz. Çünkü kişinin en büyük özeli “düşünceleridir”.

Bireyin ne düşündüğünü bilme becerisine sahip olan bilim insanları, daha fazlasını da yapabilmektedir. Bir kişinin ne yapabileceğini tahmin edebilirler. Marcel Just ve ekibi, sadece beynin “ölüm” veya “mutluluk” gibi kelimeleri duymasına nasıl tepki verdiğini izleyerek kişinin o an intihar etmeyi düşündüğünü ortaya çıkarabiliyor. Komedyen; Robin Williams ve ünlü şef Anthony Bourdain’in trajik ölümlerinin gösterdiği üzere, intihar düşüncesi genellikle ani olarak gelir. Sebebi ise insanlar, intihar düşüncelerini sevdiklerinden ve terapistlerinden gizlemeyi tercih ederler.

Birinin intihar etmeyi düşündüğünü ortaya çıkarmak için bu tarz bir “beyin hacklemesi”, gelecekte birçok hayatı kurtarabilecektir.

Zihin Kontrolü Nasıl Engellenebilmektedir?

Zihin Kontrolü Nedir ?
Zihin Kontrolü Nedir ?

Beyin devrelerindeki elektriksel aktiviteyi kontrol etme becerisi, birçok ruhsal sorunun çözümü olacaktır. Araştırmacılar ve doktorlar, kafa derisinden elektriksel ve manyetik sinyaller göndererek beyne elektrotlar yerleştirir. Parkinson hastalığından kronik depresyona kadar çok çeşitli nörolojik ve psikiyatrik bozuklukları tedavi edebilirler.

Bir kişinin beynini elektriksel uyarımla kontrol etme olasılığı birçok kişi için rahatsız edicidir. Bununla birlikte zihinsel ve nörolojik bozuklukları tedavi etmenin mevcut yöntemleri ne yazık ki yetersizdir. Aynı zamanda oldukça etkisizdir. Nörolojik ve psikoaktif ilaçlar, hedeflenene ek olarak birçok farklı nöral bölümleri de etkiler. Ayrıca geniş kapsamlı yan etkilere neden olur. Bundan sadece beyin hücreleri değil, vücudun neredeyse her bölgesinden hücreler olumsuz etkilenebilmektedir.

Günümüzde ruhsal hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaçlar her zaman etkili olmaz. Genellikle deneme-yanılma yöntemiyle reçete edilirler. Bilinen adıyla prefrontal lobotomi olan psikocerrahinin, trajik bir istismar geçmişi de vardır. Dahası, herhangi bir cerrah ameliyat masasında hastayı kaybetme olasılığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Başka bir deyişle beyin cerrahlarının operasyonlarında gereken hassasiyet çok daha fazladır. Beyin dokusunun ameliyatla alınması, sağlıklı dokuya zarar verir. Benzer olumsuz etkilerle hastaları fiziksel ve zihinsel olarak daha kötü bir duruma sokabilmektedir. Elektrokonvülsif Stimülasyon (EKT), Kronik depresyon ve benzer ruhsal rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Beyni bir bütün olarak sallar. Bu elektrik fırtınasının ardından, beyin kendini sıfırlar. Birçok hastaya olumlu etkiler bırakabilmektedir. Ancak bazı hastalarda bazı yan etkiler de gösterebilir. (Geçici hafıza kaybı gibi).

Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı
Parkinson Hastalığı

Beyni tamamen ilaçlarla doyurmaktan ziyade, hatalı çalışan sinirsel devreleri uyarmak birçok bilim insanına çok daha mantıklı bir çözüm yolu olarak görünmektedir. Parkinson hastalığının tedavisinde, derin beyin stimülasyonunun başarısının ardından, doktorlar artık distoniden OKB’ye kadar birçok nörolojik ve psikolojik rahatsızlığı tedavi etmek için aynı yöntemi uyguluyorlar.

Ancak elektrik stimülasyonunun Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere benzer rahatsızlıklara nasıl yardımcı olduğu anlaşılamamıştır. Yani tam olarak deneme-yanılma yoluyla keşfedilmiştir de diyebiliriz. Elektrotların nereye yerleştirileceğine veya hangi güç ve elektriksel stimülasyon modelinin kullanılacağına dair bilgi havuzu bulunmuyor. Bu alanda çalışmalar yürüten doktorlar aslında hastaları üzerinde deneyler yapıyorlar. Ancak bunu yaparken aynı zamanda hastalarına bu sorunları düzeltmelerinde yardımcı oluyorlar.

Zooloji Biliminin Alt Dalları Nelerdir ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Zooloji Bilimi Nedir ? Zooloji Biliminin Alt Dalları Nelerdir ?

ABD ordusu, pilotlarda öğrenmeyi hızlandırmak ve bilişsel performansı artırmak için bu ve benzer yöntemleri kullanıyor. Yöntem o kadar basit ki, beyin stimülasyon cihazları birçok ülkede internet üzerinden satın alınabilmektedir. Aynı zamanda dokuz voltluk piller kullanılarak rahatlıkla el yapımı olarak da hazırlanabilmektedir.

Günümüzde yeni “hassas beyin stimülasyonu” yöntemleri geliştirilmektedir. Deneylerde kullanılan kobaylarda, çok hassas bir nöral ateşleme uyarımı veya inhibisyonu optogenetik ile elde edilebilmektedir. Bu yöntem, bir fiberoptik kablo aracılığıyla beyne gönderilen lazer ışığını kullanır. Zihnini çok hassas bir şekilde kontrol etmek için genetik mühendisliğinin çalışmalarından faydalanır. Optogenetik stimülasyon insanlara uygulandığında, bazı sinir devrelerini kontrol ederek birçok nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlığı ortadan kaldırabilse de bu yöntemi insan üzerinde kullanmak etik olarak kabul görülmemektedir.

Zihin Kontrolünde Eşiği Geçmek

On yıllar önce ruhsal hastalıkların ortadan kaldırılması için yapılan beyin stimülasyon araştırmaları sırasındaki etik hatalar, günümüzde birçok insanın bu ve benzeri tedavileri kabul etmemesine yol açıyor. Beyindeki elektriksel aktiviteleri okuyarak kişinin zihnini okumak ve kontrol etmek, gerçekten de birçok açıdan etik sayılmaz. Beynin aktivitesini izleyip gelecekte zihin kontrolü yapabilme ihtimali, birçok etik mahremiyeti gündeme getirdiği için; bu yöntemin olumlu kullanılması için uzun vadede birçok çalışmaya ihtiyaç var gibi görünmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir