1. Anasayfa
 2. Şifalı Bitkiler

Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?

Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?
Zeytinyağının Sağlığa Faydalarından Bazıları
0

Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?

Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır: Günümüzde, popüler diyetlerin hemen hepsi “sağlıklı yağ” kaynaklarının tüketimini öne çıkarır. Yemek hazırlarken ve pişirirken, zeytinyağı, tereyağı gibi yağlara alternatif olabilecek daha sağlıklı bir yağ örneğidir. Peki, cevap sandığınız kadar basit mi?

Yağlar, vücudun görevlerini yerine getirmesi için önemli bir bileşendir. Bazı vitaminler, kan dolaşımına karışmak için yağa ihtiyaç duyar. Peki, zeytinyağı kalp sağlığı ve genel sağlık için bu kadar değerli yapan nedir? Zeytinyağın kalp krizi ve felç riskine karşı korumaya yardımcı olup olmayacağını öğrenmek için okumaya devam edin…

Kalp Sağlığı ve Damar Sertliği

Zeytinyağın kalp sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, başlangıçta zeytinyağının Akdeniz ülkelerindeki kalp hastalığı vakalarının sayısının az olması nedeniyle, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini varsaydı. Peki, zeytinyağı neyi doğru yapıyor?

Zeytinyağı özel kılan şeylerden biri, tekli doymamış yağlardır. Bu sağlıklı yağlar, genel kolesterolü düşürmenin yanı sıra, kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bu şekilde, damar sertleşmesi yoluyla kalp hastalığına neden olan kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Genellikle Akdeniz tarzı beslenmenin içerdiği zeytinyağı, doymuş ve trans yağları tekli doymamış yağlarla değiştirdiği için avantajlı olabilmektedir.

Yemek pişirirken kullanılan doymuş yağlar; Hindistan cevizi yağı, palm yağı, tereyağı ve tam yağlı süt ürünleri gibi malzemelerdir. Ayrıca, peynir gibi süt ürünleri de doymuş yağ içerir.

Zeytinyağı, kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Mutfağınızdaki diğer yağları zeytinyağı ile değiştirmek, doymuş ve trans yağlar ile karşılaştırıldığında daha sağlıklı bir seçimdir. Buradaki sorun ise, zeytinyağı alımını arttıran çoğu insanın sağlıksız yağ alımını azaltmamasıdır. Onun bu etkilerinden faydalanabilmek için, doymuş ve trans yağ alımını azaltmak anahtardır.

Sızma zeytinyağı ayrıca; fenolik bileşikler gibi antioksidanlarla doludur ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu antioksidanlar, iltihaplanma karşıtıdır. Ayrıca, kan damarlarını gevşeten nitrik asit oluşumuna katkı sağlayabilmektedir.

Doymamış Yağlar ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Zeytinyağı ile ilgili yapılan araştırmalar, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Daha önceki çalışmalar, özellikle zeytinyağı tüketiminin yüksek olduğu Akdeniz ülkelerindeki tüketimi, daha iyi bir kalp sağlığı ile ilişkilendirmiştir. Zeytinyağı, tereyağı veya mayonez yerine kullanılmasının da faydalı olduğunu gösteren ön araştırmaya göre, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Bir çalışmada; her gün ½ yemek kaşığından fazla zeytinyağı tüketen kişilerin herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riski %15 azdır. Bunun yanında koroner kalp hastalığı riskinin de %20 daha düşük olduğu bulunmuştur.

Bir çay kaşığı tereyağı veya süt yağını, aynı miktarda zeytinyağı ile değiştirmek, kalp ve damar hastalığı riskini %5 ve koroner kalp hastalığı riskini %7 azaltabilmektedir.

Kalp Hastalığı İçin Zeytinyağın Yararlarını Araştıran Çalışmalar

Bugüne kadar pek çok çalışmada, zeytinyağı tüketimini arttırmanın, kalp sağlığı için daha iyi sonuçlara yol açıp açmayacağını gözlemlemek amaçlanmıştır.

Toplamda 100 bin kişinin katıldığı kapsamlı çalışmada, katılımcıların hastalık öyküleri dinlenmiştir. Aynı zamanda sağlık durumları detaylı bir şekilde taranmıştır.

Bu çalışma toplamda 30 yıl devam etmiştir. Her 4 yılda bir katılımcıların beslenme tarzı ve yaşam tarzları hakkında anket ve araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, diğer bazı bitkisel yağların da benzer şekilde iyi bir performans gösterdiği görülmüştür.

Sızma Zeytinyağı Faydaları? Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır..
Sızma Zeytinyağı Faydaları

Sızma zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, hayvansal ürünler ve tereyağı gibi katı yağlardan çok daha üstündü. Aynı zamanda, genel kalp sağlığını iyileştirmek için bir strateji olarak hayvansal ürünlerin ortadan kaldırılmasının da önemli olduğu belirtilmiştir.

Bir çalışmada, zeytinyağı tüketiminin kalp hastalığı için sağlık yararlarından etkilenen kan yağları fikri hedef alındı. Çalışma sırasında, tüm hayvansal yağlar aynı miktarda zeytinyağı ile değiştirilmiştir. Katılımcıların kolesterol seviyeleri, standart bir batı tarzı beslenme diyetini uygulayanlara göre daha sağlıklı olduğu bulundu. Batı tarzı beslenme; meyve ve sebze tüketimini azaltarak et, rafine şeker ve diğer hayvansal ürünler gibi temel gıdaları içerir. Ayrıca işlenmiş buğday ve patates de bu tarz diyetlerin temelidir.

Hayvansal yağlar ile zeytinyağı arasındaki farklılıkları sağlamlaştırmaya yardımcı olmak için, gelecekte daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Zeytinyağın kalp sağlığı ile ilişkili sonuçları ne kadar olası ve öngörülebilirse, doktorlar tarafından benimsenmesi ve kalp sağlığına dikkat edenlere tavsiye edilmesi o kadar olasıdır.

Zihin Okumak Mümkün Mü ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Zihin Kontrolü Nedir ? Zihin Okumak Mümkün Mü ?

Zeytinyağının Sağlığa Faydalarından Bazıları

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları. Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır..
Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Bu yağın içerdiği polifenoller, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.

Dünya genelinde kalp hastalıkları artmaya devam etmektedir. Gelişmiş ülkelerde kadın ve erkek nüfusun öne çıkan ölüm nedeni, kalp krizi olmaya devam ediyor. Zeytinyağı, kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Daha fazla zeytinyağı tüketilmesi ve yemek pişirme yağı olarak zeytinyağı kullanılması önemlidir. Zeytinyağı vücuttaki ölçülebilen iltihaplı belirteç seviyelerini düşürür. Aynı zamanda plağın kalbi zorlayabilen damar duvarlarına yapışmasını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağın içerdiği antioksidanlar, vücudun iltihap seviyelerini doğal olarak düşürme mekanizmalarını işaret eder. Bunun yanında çok çeşitli biyokimyasal yollardan yararlanır. Bu da, vücutta ve özellikle damarlarda hücresel hasarın ve oksidatif stresin azalmasını sağlar.

Sonuç olarak…

90’lı yıllardan beri yapılan araştırmalar, zeytinyağı gibi bitkisel gıdalar yönünden zengin beslenmenin, özellikle kalp sağlığına önemli bir katkı sağladığını göstermektedir.

Zeytinyağı ürünleri, kalbi ve damarları korumak için sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içerir. Bu yaşam tarzı değişikliği, vücudun işlevselliğini ve genel insan ömrünü arttırmaya hizmet eder. Bu nedenle, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arayan herkes zeytinyağını tercih edebilmektedir.

Tabi, burada besin değerini koruyan kaliteli bir zeytinyağı seçimi yapmak önemlidir. İşlenmiş zeytinyağı, besin değerini önemli ölçüde kaybedeceğinden, sızma zeytinyağı gibi kaliteli yağlar tercih edilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir