1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz?

Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz?
Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz ?
0

Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz?

Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz:Bu kadar yediğime inanamıyorum!” diye başlamış olan, kanepe üzerinde bir şekerleme veya verimsiz olan bir süreç olarak bilinen zamanlar hiç de azımsanmayacak sayıdadır. Gıda koması veya karbonhidrat koması isimleriyle de bilinmekte olan bu durumun bilimsel terimlerle tasvir edilmiştir. Yani kısacası postprandiyal uyku hali”dir. Yemekten sonra yaşanan uyuşukluk olarak açıklanabilir. Peki bunun sebebi nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle cevabı net şekilde anlamak için, sindirim sisteminizde neler olup bittiğini bilmeniz önemli. Yediğinizi çiğnerken mideniz (yiyecek mideye geldiği an sindirimin kolay olması için) gastrin hormonu üretmeye başlar. O sırada pankreas da karbonhidratın yapısındaki glikozun emilimini sağlamak için insülin üretir. İnsülin üretilmesiyle beraber beyne triptofan (uykulu halin sebebi) isminde bir aminoasit gönderilmektedir.

Her yediğiniz yemekten sonra uykunuz gelecek veya mayışmış olacaksınız diye bir şart yok tabi, bu daha çok yüksek karbonhidrat içerikli beslenmenin sonucu olarak oluşur. Şöyle anlatalım, yüksek karbonhidratlı beslenmek anlatmış olduğumuz insülin salgısında bir artışa sebep olmaktadır. Yani dolaylı yoldan beyne daha çok triptofan gitmesine sebep olur. Triptofan öncelikle serotonine dönüşür, bu iyi hissetmenizi sağlar. Ardından ise melatonine dönüşür, bu da uykulu halimizin sebebidir. Karbonhidratın yapısındaki glikoz aynı zamanda, sizi uyanık tutmakla sorumlu olan orexin nöronları adı verilen beyin hücrelerini de engeller. Kısacası iki taraftan uykulu hissetmenize sebep olur.

Bayramlarda yediğiniz yüksek karbonhidrat ve glikoz içeren tatlılar, unlu ürünler ve daha bir çoğu… tüm bunlar triptofan üretiminizi artıracak ve gününüzü daha yorgun geçirmenize sebep olacak.

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor ?

thumbnail
Önerilen Yazı
Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?

Peki nasıl beslenmeliyiz?

Düşük karbonhidrat içeren, yüksek protein içerikli besinler gün içerisinde daha dinç olmanızın anahtarı. Proteinlerin yapısı, vücudu uyarıcı amino asitleri üretmeye teşvik eder. Bu da gün içerisinde kendinizi daha enerjik ve dinç hissetmenize yardımcı olur.

Nişasta ve yağ içermeyen bol vitaminli sebzeleri tercih edebilirsiniz. Hatta dilerseniz birkaç öneri yapabiliriz:

Yulaf Ezmesi: Yapısında karbonhidrat bulundurmasına karşın, içerdiği yüksek lif ve protein ile tam aranan kan niteliğinde bir besindir. Ayrıca yavaş sindirildiği için gün içerisinde tokluk hissinizi de artırır. Kilo vermekte zorlananlar için de bu özelliği sayesinde birebirdir.

Yulaf Ezmesi. Yemekten Sonra Neden Uykulu Oluruz?
Yulaf Ezmesi

Fasulye: Fasulye tam anlamıyla bir protein bombasıdır. Üstüne bir de kan şekeri seviyenizi stabilize eder, öyleyse bir tabak daha…

Fasulye
Fasulye

Badem: Besin değerleri açısından oldukça zengin olan badem, yapısındaki B vitamini ve magnezyumla dinç kalmanıza yardımcı olur.

Badem
Badem

Yumurta: Protein denince akla ilk gelen şey yumurtadır, kahvaltınıza 3-4 yumurta eklemeniz gayet güzel sonuçlar verecektir.

Yumurta
Yumurta

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir