1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Windows Bilgisayarda Saatin Fontunu Değiştirme

Windows Bilgisayarda Saatin Fontunu Değiştirme
Saat formatı ayarlama
0

Windows Bilgisayarda Saatin Fontunu Değiştirme: Windows’un sistem saatinin yazı tipini değiştirmek T-Clock programı sayesinde artık çok kolay. Tamamen ücretsiz olan bu araç ile sistem saatine alarm özelliği ekleyebilir, saatin genişliği/yüksekliği, pozisyonu ve oryantasyonunu da değiştirmek mümkün.

T-Clock programını bu linkten ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Yükleme bittiğinde sistem saatini otomatik olarak değiştirecektir. Fakat herhangi bir değişiklik fark etmeyeceksiniz.

Bununla birlikte, artık sistem saatinin özelliklerini değiştirebilirsiniz. Mesela tarihi gizleyebilirsiniz. Dilerseniz diğer parametreleri de değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için sistem saatine sağ tıklayın ve açılan menüden T-Clock Options seçeneğine tıklayın.

T-Clock Options
T-Clock Options

Açılan pencerede Time Format sekmesine tıklayın ve açılan ekranda tarih seçeneklerini dilediğiniz gibi değiştirin. Örneğin yıl, gün ve tarih gibi görmeyi istemediğiniz şeyleri kaldırabilirsiniz. Mesela tarihi gizlerseniz, sadece saat gözükecek.

Saat formatı ayarlama
Saat formatı ayarlama

Şimdi ise sıra fontu değiştirmeye geldi. Bu defa en üstteki sekmelerden Clock Text yazana tıklayın. Açılan ekranda Font kısmından sistem saatinin yazı tipini değiştirebilirsiniz. Ayrıca yine bu ekranda Size kısmından yazı tipinin boyutunu değiştirebilir ve Bold seçeneğini işaretleyerek yazıyı kalın hale getirebilirsiniz.

Windows Bilgisayarda Saatin Fontunu Ve Boyutunu Değiştirme
Windows Bilgisayarda Saatin Fontunu Ve Boyutunu Değiştirme

Normalde bilgisayarı yeniden başlattığınızda T-Clock programı çalışmayacağı için sistem saati eski klasik haline geri döner. Fakat en üstteki sekmelerden About yazana tıklayıp açılan ekrandan “Start T-Clock When Windows Starts” seçeneğini işaretlerseniz, artık her zaman sistem saati sizin ayarladığınız şekilde görünecektir.

Ev dekorasyonu için renk örnekleri..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir