1. Anasayfa
 2. Teknoloji Bilgileri

Hybrid Mobil Uygulama Nedir ?

Hybrid Mobil Uygulama Nedir ?
Hybrid Mobil Uygulama Avantajları ?
0

Hybrid Mobil Uygulama Nedir ?

Hybrid Mobil Uygulama Nedir: Yeni uygulamaların gelişimleri söz konusu olduğunda, tabi ki ilk akla gelenin Hybrid Mobil uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamalarda ki geliştirme temelleri içinde çok fazla tercih edilen Hybrid, aynı zamanda karma ya da melez isimleriyle de anılıyor.

Hybrid mobil uygulamalar, düşük maliyetli olmakla birlikte hızlı da süreci oluşturuyorlar. Native mobil uygulamalarında ki gibi tek işletim sistemiyle uygulamalarıyla yazma ihtiyaçları maalesef doğmaz. Bu durumun tam tersi olarak, hazır halde ki kalıp farklı sistemler için uyarlanması gerekiyor. Aslında bu durum tam olarak da, tüketiciye ulaşabilmek için ekonomik ve hız gibi süreçleri isteyenlere de muhteşem fırsatlar sunuyor. Hybrid mobil uygulama; offline online gibi çalışma olanaklarıyla da biliniyor. Native uygulamalarında ki sanal mağazaların üzerinden de satışlar yapmak mümkündür… Dilediğiniz her ortama uyum sağlayacak geliştirmeler yapabilirsiniz. Native uygulamalarında ki tasarımlar, tek işletim sistemi için özgünleştirilmiştir.

Hybrid Mobil Uygulama Neden Tercih Ediliyor?

Hybrid Mobil Uygulama Neden Tercih Ediliyor ?
Hybrid Mobil Uygulama Neden Tercih Ediliyor ?

Mobil uygulamaların önemi çok büyük olduğundan iyi de kavranması kesinlikle gerekiyor. Günümüzde sadece bir tane uygulamayla dahi milyonlarca dolar gelir elde edebilirsiniz. Hatta ve hatta bunlardan daha çok da kazanma şansınız vardır.

Küresel kitleleri etkisi alan ve asla lokasyonla da sınırlandırılmayan mobil uygulamaların önemi çok büyüktür. Bu özelliklerinden dolayı sınırların kalkması da diğer ülke kullanıcılarının yakalanması da tabi ki mümkün hale geliyor. Birçok şirketle kişi de, aslında bu durum sebebiyle uygulamaların geliştirmesini istiyor. İşte tam da bu noktada, Hybrid Mobil uygulama temelleriyle insanlar karşılaşıyorlar.

Hybrid Mobil Uygulamaların Eksiklikleri:

Hybrid Mobil Uygulama Nedir ?
Mobil Uygulama Nedir ?

Hybrid Mobil uygulamaların artılarının yanında aynı zamanda eksiklikleri de vardır. Özellikle performans olarak bakıldığında çok fazla insana hitap etmedikleri görülüyor. Tabi ki bu durum tamamıyla kişinin beklentileriyle ve uygulamanın kullanım ölçeğiyle de ilgilidir…

Bu tür uygulamaların içeriğinde, webview adlı bileşen yüklü olduğundan aslında tarayıcı şeklinde de görev yapıyor. Webview isimli bileşenin göreviyse, ara yüzün görüntülenmesidir. Hatta Javascript kodlarını çalıştırmakta yine Webview’in görevidir diyebiliriz. Uygulamalarda her ne kadar ilk güne kıyasla büyük gelişmeler yaşansa da yine de Webview’in çok fazla geliştiğini kesinlikle söylemek gerekli değildir. Kullanıcı deneyimleri göz önüne alındığında native uygulamalarının sunduğu performansa asla sahip değildirler. Özellikle Hybrid Mobil uygulama, oyun tarzında ki uygulamalarıyla çok fazla insanı hayal kırıklığına uğratmışlardır.

Hybrid Mobil Uygulamalarda Güvenlik:

Hybrid Mobil uygulama, güvenli mi konusu çok fazla kişi tarafından merak ediliyor. Bu uygulama, eğer iyi yazılan kodlardan oluşuyorsa o zaman çok fazla güvenlik sorununa asla neden olmaz. Hybrid Mobil uygulama içinde ki risk diğer uygulamalarda ki risklerle aynı orantıdadır… Güvenlik açıkları varsa kesinlikle suiistimallerde mutlaka olur. Tehditlerin tümden savrulması imkânsızdır, fakat riski en aza indirmek de aynı zamanda mümkün hale getirilebilir. Örneğin; Frameworker adlı uygulamayla çalışmak dahi güvenlik anlamında Hybrid uygulaması için önemli adım olduğunu söyleyebiliriz.

Hybrid Mobil Uygulama Avantajları:

Hybrid Mobil Uygulama Avantajları ?
Mobil Uygulama Avantajları ?

Hybrid Mobil uygulama, çok hızlı olduğundan; özellikle zamana önem veren şirketler tarafından kullanılıyor. Hybrid mobil uygulama asla kişinin vaktini çalmıyor. Hybrid Mobil uygulamanın diğer önemli avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Hedef alınan cihazlardan faydalanmak, oldukça basittir. Uzun vadede yine gelişim için önemli role sahiptir.
 • Hybrid mobil uygulamalar; CSS, HTML, Javascript ile ortaya çıkarılmıştır. Bu durum genel olarak uyumluluğun söz konusu olduğu durumlar için çok faydalıdır. Hazırlanmış olan temel uygulama yapısında ki bütün işletim sistemlerinde uygulamak da mümkündür.
 • Hızlıdır aynı zamanda da düşük maliyete sahiptir. Native uygulamalarında ki geçerliliği olan kodlamalar burada uyarlama sürecinde gerçekleşiyor.
 • İOS ve Android işletim sistemlerinde aynı zamanda uyum sağlanabiliyor.
 • Farklı farklı işletim sistemleri için özel kodların yazımı yerine sadece tek kodda da sadık kalınıyor. Bu durumsa güncelleştirme ve yönetim işlemlerini de sabit şekle getirebiliyor.

Hybrid Mobil Uygulama Dezavantajları:

Hybrid Mobil uygulama avantajlarının yanında dezavantajları da var. Uygulamada ki performans, kişinin uygulamadan beklentisine göre de değişiyor. Uygulama kullanım kapasitesiyse, performansı genel anlamda etkileyebilmektedir. Hybrid Mobil uygulama kullanıcı deneyimleri, Native uygulamalarda ki gibi çok iyi değildir. Oyun uygulamalarında en çok da bu sorun yaşanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir