1. Anasayfa
 2. Biyografik Bilgiler

Voltaire Kimdir ? Voltaire Biyografisi ?

Voltaire Kimdir ? Voltaire Biyografisi ?
Voltaire Kimdir ?
0

Voltaire Kimdir ?

Voltaire Kimdir: Fransız düşünür (1694-1778). Asıl adı François Marie Arouet’dir. Kendisi, 14. yüzyıldaki Petrarca ve 15. yüzyıldaki Erasmus ile aynı değerde tutulur. Fransız Devrimi’nin önde gelen aydınlarındandır. Yorulmak bilmeyen bir şair, yazar ve tarihçidir.

Kendisi ile aynı düşüncede olmayana, baskı yapan kişiyi, canavar olarak tanımlar. Hoşgörüyü öne çıkarır: Hoşgörü, insanlığın bir parçasıdır. Hepimiz zayıflık ve hatalarla doluyuz. Bu nedenle, herkes ötekinin ahmaklığını bağışlasın. Çünkü doğanın ilk yasası, hoşgörüdür. Dahası, en çok hoşgörüyü Hıristiyanlığın öğütlemesine karşın, bu öğüde uyulmadığı için yakınır. Hoşgörü düzleminde, herkese çağrıda bulunur ve “Gelin dostlarım, barış içinde yaşayalım.” der.

Hoşgörü ve özgürlükler konusunda yazılarına gelen kısıtlama 1715 yılında XIV. Lui‘nin ölmesiyle bir nebze kalkmıştır; ama Voltaire’in kalemi öylesine serttiki bu yazı Orleans Naip’ini kızdıracak ve bunun üzerine 18 ay kalacağı Bastil hapishanesine gönderilecekti. Cezaevinden çıktıktan sonra Oedipe’nin sağneye konmasını başardı. Oyun çok başarılı bulunacak ve bu sayede dünyaca ün kazanacaktır.

Voltaire Kimdir ?
Voltaire Kimdir ?

Seneler 1725 yılını gösterdiğinde Voltaire’ın sivri ve uslanmaz dili başını yine derde sokacak, Rohan adında bir şovalye için yazdıkları dayak dahi yemesine sebebiyet verecektir. Hatta neye güvendiği bilinmese bile şovalyeyi düelloya davet ederek herkesin ilgisini çekecek; ancak bu düelloyu gerçekleştiremeden yine hapisi boylayacaktır. Dünyadaki en ilginç ve sıra dışı düşünürlerden biri olan Voltaire, zekasının, ince alaylarının, yergilerinin izlerini eserlerine yansıtacak; günümüz dünyasında bile popülerliğini koruyacaktır..

Voltaire Eserleri:

Zaire (1732); Merope ve Mohomet (1741); İyimserlik (1759); Felsefe Sözlüğü (1764); Ansiklopedi (1764).

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir