1. Anasayfa
 2. Çeşitli Bilgiler

Tork Nedir ? Beygir Gücü Nedir ?

Tork Nedir ? Beygir Gücü Nedir ?
Tork Nedir ?
0

Tork Nedir ?

Tork Nedir: Tork araç motorlarında bulunan moment kuvvetidir, yani motorun itme kuvvetidir. Motorda ortaya çıkan bu itme kuvveti tekerleklere iletilmektedir. Tork halk arasındaki çekiş kuvvetinin ismidir. Kamyon, traktör gibi yük taşıyan araçlarda, tork yüksek değerlerdedir. Bunun nedeni bu tür araçlarda önemli hususun, hızlı gitmek değil, yükü taşıyabilmek olmasıdır.

Tork sisteminde, basit makinelerde bulunan “kuvvet x kuvvet kolu” formülünden yararlanılmaktadır. Diğer bir deyişle, bu tür bir sistemde kuvvet kolu uzun tutularak, az kuvvet ile çok iş yapmak amaçlanmaktadır. Aslında tork, bir motorun ana temellerinden birisidir. Motor üzerinde oluşan güç, bulunduğu eksenin dönüş süratiyle çarpılması sonucu tork şeklinde açıklanır. Aynı zamanda içten yanmalı motorlar ise sadece belirli bir limiti olan hız üzerinden tork meydana getirirler.

Tork Nedir ?
Tork Nedir ?

Dizel araç motorlarında piston kolu uzunluğunun, benzinliği motorlara göre daha uzun olması; dizel araçların daha yüksek tork değerlerine sahip olmasını sağlar. Bu sayede araç az güçle, çok iş yapabilecek duruma gelir. Torkun yüksek olabilmesi için motorda gerçekleştirilen yakımın daha kuvvetli olması gerekir. Aynı beygir gücüne sahip dizel ve benzinli araçlarda, birbirinden çok farklı tork değerleri elde edilebilmektedir.

Araç torkunu yükseltmek için daha küçük tekerlek kullanımına gidilebilmektedir. Fakat bu durumda yine hızdan kayıp verilecektir. Torkun yüksek olması, sürücüye ani hareketlerde daha fazla kabiliyet sağlar. Bu şekilde şehiriçi kullanımlarda keyifli bir araç deneyimi sağlanır. Torku yüksek olan aracın kalkış hızı yüksektir. Bu yüzden kalkış anında koltuğa yapışma hissi verir. Yüksek tork bu tür avantajlar sağlarken aracın ulaşabileceği maksimum hızı belirgin ölçüde düşürür. Bu nedenle ralli türü yarışlarda, torku yüksek araçlar tercih edilmemektedir.

Torkun Tarihi:

Aynı zamanda bağ veya moment ismiyle adlandırılan bu kavram, ünlü bilgin Arşimet‘in kaldıraç ile ilgili yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkmıştır.

Beygir Gücü Nedir?

Beygir Gücü Nedir ?
Beygir Gücü Nedir ?

Motorun teknik detaylarında belirtilen motor gücü beygir gücünü ifade etmektedir. Beygir gücü motorun türüyle alakalı olup, değiştirilemez bir özelliktir. 1 beygir gücü 75 kg’lık bir ağırlığı 1 saniyede 1 metre yukarıya kaldırabilecek güç olarak tanımlanmaktadır. Bu gücün de yaklaşık olarak bir atın gücüyle eşdeğer olduğu düşünülerek bu isim verilmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir