Svart Hotel
Norveç'deki en büyük bir kaç buzullardan birine ev sahipliği yapan Svart otelin, yarısı buzulların altında
0

Svart Hotel; Svart, Meløy belediyesinde, Kuzey Kutup Dairesi‘nin kuzeyinde, Svartisen buzulunun yakınında yer alan dünyanın ilk pozitif enerji üreten oteli olacak. Tasarımı sıra dışı olan yapı, mümkün olduğu ölçüde yerel malzemelerle inşa edilmiş ve katı sürdürülebilirlik kriterlerine tabidir.

Svart Otelinin Direkleri
Otelin direkleri, ziyaretçilerin yazın gezebileceği ahşap bir kaldırım görevi görüyor. Kışın ise tekneleri ve kanoları depolamak için kullanılabilir ve garaj ihtiyacını ve ek depolama alanını azaltır. Yapının yüksekliği aynı zamanda kürekçilerin otel külliyatı altında kürek çekmesine de izin veriyor.

Arazi ile fiyort arasındaki ahşap kazıkların üzerinde duran otelin şekli, fiyordun panoramik manzarası ve doğaya yakın bir yaşama deneyiminden esinlenerek tasarlanmıştır. Ayrıca mimarı, yerel kıyı inşası ve Kutup Dairesi’nden de ilham almış ve daire şeklinde, 360 derecelik manzarayı görecek bir mimari üslup benimsemiştir.

Svart Hotel Manzarası
Norveç’deki en büyük bir kaç buzullardan birine ev sahipliği yapan Svart otelin, yarısı buzulların altında

Norveçli mimar Snøhetta tarafından tasarlanan otelde yaklaşık 100 oda, eğitim alanı ve tasarım laboratuvarı ve otelin dört restoranı ile entegre, sürdürülebilir üretim yapan bir çiftlik olacak. Otel konumu itibariyle kuzey ışıklarına da komşu durumunda, büyüleyici manzarasıyla misafirlerine eşsiz görseller sunan otelin, dış cephesinde kullanılan şeffaf ve büyük pencereleri, özel bir filtrelemeyle Kuzey ışıklarını neredeyse odanıza kadar taşıyor.  Kuzey Kutbu’ndaki ilk enerji üreten otel konumunda bulunan muhteşem yapı; tasarım ve çevreci felsefesiyle de konusunda bölgede tek.

Svart Hotel - Norveç
Svart otelinin odaları, restoranlar, teraslar gün ve mevsimler boyunca Güneş’in enerjisinden yararlanmak için stratejik olarak geliştirilmiştir.

2021 yılında rezervasyon alımına başlaması düşünülen otelin, yenilikçi anlayışında farklıklar olduğunda, sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Svart Hotel gece konaklayan misafirlerine, günübirlik ziyaretçilere ve yerel halka açık olacak.

Dünyada seyahat edilesi 6 muhteşem yer: Seyahat edilmesi gereken yerler

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir