1. Anasayfa
 2. Tarihi Bilgiler

Surp Lusavoriç Kilisesi

Surp Lusavoriç Kilisesi
Surp Lusavoriç Kilisesi
0

Surp Lusavoriç Kilisesi

Surp Lusavoriç Kilisesi Tarihi

Elazığ ilçesi Palu‘nun önemli kültürel miraslarından birisi olan Surp Lusavoriç Kilisesi. Palu ilçesinin en önemli yapı taşları arasında bulunan kilise, yaşadığı dönemdeki tüm olumsuzluklara rağmen ayakta kalmayı başarmış. Kitabesi olmadığı için yapım yılı net olarak bilinmeyen kilisenin Orta Çağ döneminde yapıldığı çok yüksek ihtimal. Mevki olarak ise “Eski Palu” olarak nitelendirilen bölgedeki Çarşıbaşı mahallesinde bulunuyor. Kare planlı, üst kısmı kubbe ile örtülü şekilde, naos kısmı halen ayakta durabilen yapı, iç kısmına girdiğinizde; yıkılan kubbe kısmındaki boşluktan sizi sanki sonsuzluğun büyülü dünyasına uğurluyor.

Surp Lusavoriç Mabedi
Surp Lusavoriç Mabedi

Etrafında çevrili olan duvarların taştan yapıldığı hemen göze çarparken; kemer ve kubbe kısmının tuğladan inşa edildiği hemen gözlemlenebiliyor. Kubbe kısmını yıllara meydan okuyarak taşıyan kemerler, dört paye üzerine oturtulmuş. Kubbenin olduğu boşluktan içeri doğru sızan güneş ışıkları, ortama loş bir hava katarken, kubbe kasnağı etrafındaki yuvarlak kemerli pencereler dikkatleri üzerine çekiyor. Kuzey kısmı olarak nitelendireceğimiz alandaki deliğin yapıya ne kadar zarar verdiği düşünelecek olsada; fotoğraf severler için eşsiz bir kompozisyon kaynağı olduğunu söylemek mümkün.

Surp Lusavoriç Kilisesi Nerede ?
Lusavoriç Kilisesi Nerede ?

Kuzey kısmını ön cepheden gören alanda, dolunaylı bir gecede tarihin mistik ve gerçeklerle dolu dünyasında yıldız pozlamak ise paha biçilmez bir keyif, hatırlatmakta fayda var…

Surp Lusavoriç Kilisesi İçi
Surp Lusavoriç Kilisesi İçi

Surp Lusavoriç Kilisesi Nerede ?

Kilise, Elazığ ili Palu içesinde bulunmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir